30 Haziran 2011 Perşembe

Size Does Matter!

proje böyleydi...

Bu hafta hiç niyetim olmamasına rağmen (sırf rastgele önünden geçtiğim için) İstanbul Akvaryumu'na uğradım. Her iddialı Türk inşaatı gibi burası da daha tamamlanmadan kapılarını açtı (bkz. Demirören ve Cevahir AVM). Ortalık toz toprak halde, "yakında burada... olacak" tabelalarının arasında, demirlerin üzerinde zıplayarak içeri girdim girmesine ama kimse bana bilet sormadı.

böyle oldu.....

Herhalde burası giriş değil diye yoluma devam ettim ve bir baktım ki yağmur ormanının ortasındayım. Sonradan farkettim ki girdiğim yer çıkışmış (hediyelik eşya bölümünün sonundaki kapı) ya da çıkış gibi birşey. Ne bir uyarı ne bir tabela olduğundan herkesin gittiği yönün tam tersine yani girişe doğru ilerledim.

yıl 1975

Dışarıdaki "Dünyanın en büyük tematik akvaryumu" yazısını görünce zaten kıllanmıştım. Daha önce Küçükçekmece Belediyesi'nin Avrupa'nın en büyük "düğün salonu"nu görmüştük. Avrupa'nın en büyük genç nüfusunun olduğu bir ülkede düğün salonunun en büyük olmasında çok da övünülecek birşey yoktu. Daha sonra Avrupa'nın en büyük adliye sarayına şahit olduk (ya da şahit oluyoruz). En büyük adliye binası diye övünmek düpedüz densizlik! Aklıma Escape From NY filminde dünyanın en büyük hapisanesini (tüm New York şehri) öven ABD başkanı geldi. Daha sonra kahramanımız Snake (Kurt Russell) haddini bildirmişti.

ortadaki boşluğa bir AVM daha sığar mı?

Ve bize Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi diye sunulan Cevahir AVM. Bu en büyükçü yapıların hepsinin ortak bir özelliği var. Hepsi de gerçekten çok büyük, hatta o kadar büyük ki bazen sırf büyük olmak için yapıldığını hissettiriyor. Cevahir ve evlendirme dairesindeki ölü ve işlevsiz alanların aynısı Akvaryum İstanbul'da mevcut. Burada o kadar büyük boşluklar var ki duvarlar Barbaros Hayrettin'den, Süveyş Kanalı'na, Müslüman topraklarının denizcilik maceralarından bahseden gereksiz dev tabelalarla donatılmış.

çüş artık

Bu arada dünyanın en büyük tematik akvaryumu kısmına kafam takıldı. Valencia'daki akvaryum gözüme çok daha büyük gözüktü. Hatta Berlin'de Radisson Otel'in sadece giriş holünde bulunan Aquadom bile buradan daha etkileyici. Ayrıca Valencia akvaryumunun mimarisiyle burayı karşılaştırınca 1975 yapımı Acuario de Valencia, Florya'dakinden çok daha modern ve ferah. Büyük bir ihtimalle bizimkiler yan taraftaki inşaatı bitmemiş Akvaryum AVM'yi de araziye dahil etmişler.

Aquadom: Birazdan Obi Wan güç kaynağını kapatmaya gelebilir...

Ya da sırf en büyük olmak için bomboş holler yaratılmış. Veyahut "tematik" kelimesinde bir çapanoğlu var. Dünyadaki tek tematik akvaryum burası mı acaba? Kıyıya köşeye Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Barbaros Hayrettin serpiştirilip, bu işe "tema" deniliyorsa itirazım yok.

Not: Gün içinde yaptığım araştırmada Kartal'da inşaatına başlanılan adliye sarayının ünvanı belli olmuş; "Dünyanın en büyük adliye sarayı". Hayırlı olsun.

3 yorum :

 1. ben de bugun istanbul akvaryuma gittim. her tipik yazar gibi, bir yere gittikten,bir film izledikten, bir sey aldıktan sonra hemen girer bakarım sozluge. ne yazılmıs ne dusunuyor sozluk ahalisi diye. senin yorumlarını okudum. goreceli birsey begenmeyebilirsin ama ciddi emek var orada ben bugun bunu gordum. gez gez bitmiyor anasını satiym. her attıgın adımın her kosenın her balıgın her temanın bir hikayesi var duvarlarda bilgi profilleri var her alan icin film cektirmişler onları bir dinleseymişsin keske. her bolgenin de kendine ozel balıkları sergileniyor. bugun 4 yasındaki kızım vatoz bana güldü diye tum gun sayıkladı. bir yagmur ormanı var hakıkaten sisiyle nemiyle yagısıylabirebir yapmıslar. omrumde goremeyecegim kadar buyuk bir kemirgen gordum. su herseyin ters gittigi, batılı olmaya calısırken batıcı olan ulkemde ilk defa adam gibi yurtdısıyla yarısacak bir yer yapılmıs. ben gurur duydum. eksikleri yok mu? illaki vardır, ziyaretci gozuyle pek farkedilmeyen ama işletmecilerin taak diye soyleyecegi. ama ne demişler kervan yolda duzelir.

  YanıtlaSil
 2. CEVAHİR AVM İÇİN ...
  bir mimar olarak konuyu değerlendirmek gerekirse elbette içine bi avm daha sığar denilebilir fakat taasarım hacimlerden oluşur bunlar boşluk ve doluluklardır tıkış tıkış istiflemektense böyle yapmak daha akıllıcadır elbetteki cehavirin büyük eksikleri var[bi istinye park diil,alt katların planları özellikle koçtaş berbat] fakat işi içinde olmadan ve gerekli şekilde incelemeden yapılan yorumlar sadece kendimizin aşağılık kompleksini yansıtıyor bence ....

  YanıtlaSil
 3. cevahir'in vasat bir alışveriş merkezi olduğunu anlamak için mimar olamya gerek yok. biz zaten tıklım tıkış avm yapılsın demiyoruz ama istanbul'un en değerli arazisinde(daha değerlisini bulabilir misin?) hunharca, bol kepçeden meydanlar saçamazsanız. saçarım diyorsanız hemen yanındaki binalara neredeyse dokunan bir hilkat garibesi yaratırsınız. ali samiyenden 40 yıl sonra, mecidiyeköyde binalara teğet geçen bir yapı daha..

  YanıtlaSil