14 Haziran 2011 Salı

Tempelhof

Bugünkü yazımızda Berlin'deki (turistlerin pek rağbet etmediği) ünlü Tempelhof Havaalanı'na değineceğiz. Ünlü mimar Norman Forster Tempelhof'u tüm havaalanlarının atası olarak nitelemişti. Devasa giriş holü ve yüksek tavanı sayesinde daha sonraki havaalanlarına örnek oluştaracak şekilde heybetli yapılmıştır Tempelhof.


Berlin Belediyesi 2008 yılında havalimanını zarar etmesi gerekçesiyle uçuş trafiğine kapattı. Birçok eylemci havalimanının Unesco Dünya Tarihi Mirası'na kaydedilmesi için eylemler yaptı. Berlin'de Avrupa'nın en büyük havalimanının yakında hizmete girecek olması (Branderburg Havalimanı) Tempelhof'un popülaritesini düşürmüştü. Ayrıca havalimanının kentin tam göbeğinde olması, hem belediyenin hem de girişimcilerin iştahını kabartıyor. Şu anda devasa bir park olarak kullanılmasına rağmen (kaykaycılar ve model uçakcılar için tam bir cennet burası) bu durum fazla uzun sürmeyecek gibi.


Estee Lauder firması burayı hastane ve kişisel bakım tesisine dönüştürmek için teklif vermiş bile. Hazır havaalanının da yanında olması sayesinde, jet sosyetenin jetlerle buraya inip estetik ameliyat yaptırıp, "spa" hizmetinden yararlanabilme imkanları olacak. Berlin halkı ise buranın dev bir park olmasından yana. Ayrıca burada dönem dönem devasa konserler de düzenleniyor. Bizim Hezarfen Havaalanı'ndan hem çok daha merkezi hem de çok daha şık bir atmosfer.


Berlin halkı, 1909’da, meşhur Orwille Wright’ın gösteri uçuşuyla uçaklarla tanışmış. İlk terminal binası 1927’de inşa edilen havalimanı, altın 20'ler ve 1930’lu yıllar boyunca dünyanın dört bir yanındaki sanatçı, siyasetçi ve işadamlarının geçiş noktası olmuş. Nazi döneminde Albert Speer’in Berlin’i yeniden yapılandırma planı çerçevesinde, 1934 senesinde Prof. Ernst Sagebiel bu eski yapıyı yeniden inşa etmekle görevlendirilmiş.
300 bin metrekarelik oturumu ile en geniş, ve aynı zamanda en geniş alanda kurulu yapı kompleksi olma özelliğini günümüzde hâlâ koruyan ve Hitler’in “Dünya Başkenti Germanya" ideasının sembolü olarak görülen havalimanı binasındaki holler ve çevre yapıları, kentin Avrupa’ya açılan kapısı olmuş. Tempelhof Havalimanı'nın terminal binasının 1936’da başlatılan inşası 1941’e kadar devam etmiş (bilgiler Taraf Gazetesinden alınmıştır).

Amerikan yardımı

Havalimanının “Batı Berlin” tarihinde ise farklı bir yeri var. Savaşın ardından Doğu Almanya’nın ve Berlin’in doğusunun Sovyetler tarafından işgaline karşı direnişin simgesi sayılıyor Tempelhof. Zira, Alman-Sovyet savaşı döneminde 1948 yılı haziran ayından itibaren
Berlin’de yaşayan halkın ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan hava koridorunda (Almanlar'ın Luftbrücke dediği olay), Tempelhof kritik derecede önemli bir rol üstlenmiş.

Luftbrücke anıtı

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder