16 Haziran 2011 Perşembe

Triple-Double Sunar: Safa Meyhanesi

Perspektif
Bekarlara yer yok isimli yazıda değinilen meyhane maceramızdan sonra Safa Meyhanesi hakkında birkaç söz söylemenin vakti gelmiştir dedik T-Rex ile. Malum Beyoğlu’na gidip güzel bir rakı akşamı yapmak isteseniz elinizdeki alternatifler Nevizade ve Asmalımescit'te bulunan piyasanın babaları (Ya da bölgenin hakimleri). Bu mekanlarda hem yer bulmak hem de güleryüzlü düzgün bir servise muhattap olmak o akşamki şansınıza, kılığınıza kılıfınıza hatta belki içme potansiyelinize bağlı. Akşamın sonunda hesap olarak ne vereceğiniz de kestirilmesi güç bir durum halini alabiliyor. Yanlış anlaşılmasın bira patates için her zaman tek geçilecek yerdir İstiklal, hele ki pazar öğleden sonralarında ama bu da başka bir yazı konusu olarak kalmalı. Ama rakı sofrası ise amacınız İstanbul’da gidilmesi, görülmesi, içilmesi, yenilmesi gereken en mühim yer Yedikule'deki Safa Meyhanesi'dir. Alıştığımız Taksim mekanlarından farklı bir yer burası. Bir kere sokak üzerinde. Sokak dediysek mahallede sesiz sakin bir yerde. Tüm o Taksim kalabalığı, yığın yığınlığı ile alakası yok. Hemen karşısında mahallenin kahvesi var. Hatta akşamın sonunda canınız kahve çekerse karşıdan getirtiliyor. Müstakil tek katlı eski bir bina. Kaldırımdan tek adımda içeridesiniz. Garsonlar alıştığımızın ötesinde güleryüzlü ama samimiyetsiz bir tavır değil bu. Burası 12'de kapanan bir meyhane, yılbaşında çalışmayan tatil yapan bir müessese. Kısacası kendini uzakta tutabilmiş bir işletme. Eğer mevsimi değil ise balık yiyemeyeceğiniz anlayışta bir yer. Yemekler ve mezeler ortalamaların üzerinde olmakla beraber bulunduğunuz mekan o kadar lezzetli ki yemek artık teferruattan ibaret kalıyor. Ama ayrıntı vermek gerekirse lakerdası ve pilakisinin muhakkak denenmesini önerelim. Karışık kızartma tabağı da 4-5 kişiyi doyuracak cinsten. Balık mevsimine göre çeşitleniyor ama ustamız işinin ehli endişeye yer yok. Kendi internet sitesinden de ayrıntılı bilgi alınabilecek Safa Meyhanesi ihmal edilmemesi gereken cinsten bir yer. Bu noktada geçtiğimiz günlerde Ulus şubesini kapatan Akman Pastanesi’nin ardından ağlayan Ankaralılar’ı unutmamak gerek.

Logoya dikkat
Kulüp rakı kaideleri
Safa Meyhanesi'nin sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

2 yorum :

  1. garsonlarına bahşiş bırakmak için sabırsızlandığınız tek mekan herhalde. triple-double ve ortaklarının iş kutlaması için gitmiştim ilk kez. geceye sonradan katıldım ve karnım toktu. garsona, ki oldukça gençten bir arkadaştı, "bana bir duble rakı bir de az bir kırmızı beyaz (haydari ve acılı ezme), rakıya eşlik etsin" dedim. önüme ise kırmızı-beyazın yanında, zeytinyağlı patlıcan, pilaki ve beyaz peynirden oluşan bir tabak geldi. tabi garsona şöyle bir baktım, "bu ne olm?! (sempatik bir tavırla merak etmeyin :=))" dedim. o da bana, "kırmızı-beyaz tabağı gözüme az gözüktü, bunlar da bizim ikramımız olsun rakının yanına" dedi. daha fazla söze gerek yok.

    YanıtlaSil
  2. meyhanenin derinliklerinde açık bir bölüm var. orada genellikle biracı tayfa takılıyor. yazın çok cereyan oluyormuş orada.püfür püfür eser diodu garsonlardan biri. bir gün de leblebi bira yapmak lazım orada. aman haa maç izlemeye gelmeyin dijitürk mijitürk yok.

    YanıtlaSil