22 Temmuz 2011 Cuma

Glenmorangie

"Kuzey İskoçya’nın en seçkin arpalarının fermantasyonu sonrası, dünyanın en uzun imbiklerine sahip Glenmorangie evinde damıtılması ile üretilmiş, İskoçyanın en çok tercih edilen single malt viskisidir. Amerikan meşe fıçılarında 10 yıl dinlendirilen bu eşsiz malt viski kendi kaynak suyu ile buluşunca çiçek, mandalina, vanilya ve hafif dumansı aromaların ağırlıkta olduğu 26 değişik komplike koku da kendini gösterir. Damakta yumuşak, kaygan, hafif bal ve fındıksı bir tat bırakır"
Tanıtım kataloğundan "copy-paste" yaparak başladığım viski yazımda, vaatkar eleştirilerini okuduğum Glenmorangie'dan bahsedeceğim. Glen... ile başlıyorsa iyidir! şiarını dinleyip, free shoptan kuzenime bir şişe sipariş verdim. Laphroaig'un arkasından mı içtiğimden bilinmez büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Şu ana kadar içtiğim en silik malt viskiydi diyebilirim (ardından Glen'se iyidir fenomenine uyarak içtiğim Glenlivet de aynı silik tatla beni üzdü). Highland yöresinin pek çok viskisinin aksine (Macallan, Dalmore) tadı çok düz. Tamam; İslay yöresi viskileri gibi baskın tadlar beklemiyoruz ama, ağzında birkaç kez çevirdiğinde insana birşeyler hissettirmesi gerekiyor. Tabi bazı eleştirmenler Glenmorangie'ın derinden gelen meyvemsi tadına bayılıyorlar. Fakat belki de ağız tadım o kadar derinleşmediğinden, bana pek birşey ifade etmedi. İlla da Highland yöresi maltlar içmek isterseniz Dalmore'u önerebilirim. Yoksa malt viskiye bu kadar para baymanın anlamı yok. En basitinde Chivas'ta bile bundan çok daha zevk alınabilir. 4 yorum :

 1. geçen hafta iskoçya'da olan biri olarak denemediğim için şanssız hissettirdiğin için sağol :)

  yalnız "jura" da denemeni isterdim..

  tabi benim favorim; laphroaig

  üzerine tanımam!!

  YanıtlaSil
 2. her free shop macerasında elim juraya uzanıyor.kutusu çok güzel gözüküyor.

  YanıtlaSil
 3. fiddich 15 çok rahat içimiyle gönlümüzü fethetti. tavsiye ederim. belki yazısı da gelecek.

  YanıtlaSil
 4. Bence glenmorangie nin hakkını yemişsiniz .. bu kadar güzel bir viskiyi chivasdan kötü yapmayın lütfen. http://singlemaltviski.wordpress.com/2013/01/27/glenmorangie-orginal/

  YanıtlaSil