31 Temmuz 2011 Pazar

Hocapaşa Pidecisi

Dizi dizi seccadeler
Yolumuz yine Eminönü'ne düştü. Cihangir'de fahiş fiyata peynir almaktan sıkılıp, Mısır Çarşısı'nın yolunu tutalım dedik. Mısır çarşısı derken hemen yan sokağında sıra sıra dizili peynirciler, pastırmacılar, turşuculardan bahsediyorum. Gayet lezzetli Ezine koyun burada 13 tl. Semtimiz Cihangir'de ise 26'ya okutuluyor. Günün vurgunu ise çok uygun fiyata bulduğumuz şahin pastırmaları, üstelik dizi dizi pastırmaların arasından elinle en sinirsizini seçebiliyorsun. Kaç zamandır burada Şahin ürünlerinde kampanya var. İlk başta işin içinde bir çapanoğlu var dedim ama tadına bakınca tüm önyargım dağıldı.


Ardından Tahtakale'ye yönelip akrabamızın isteği üzerine hac malzemeleri satan dükkanlara uğradık. Bayramdan sonra hacca gideceğinden şimdiden hazırlıklara başlamış. Güya dükkandan entari alıp çıkacaktık. Ama hacca gitmek kolay, hacdan dönmek zormuş. Hacdan hediyesiz dönülmediğinden çoğu kişi hediyeliklerini Arabistan yerine (Hem daha ucuz hem de daha kaliteli) Türkiye'den almayı yeğliyor. Seccade, baş örtüsü, hacı yağı, yüzük, kolye, sürme... Hediye sırası böyle uzuyor. Gidiş için ise bir tek entari ve terlik. Haa bir de gizli cebi olan atlet. Hatta en önemlisi buymuş. Çünkü hacıların çoğu yaşlı olduğundan cüzdanlarını çok çabuk çarptırabiliyorlar. Yarım saatte hac ile ilgili genel kültürüm katlandı.

Hocapaşa sokağı
Kadıköy'ün Balıkpazarı'na oldum olası imrenirim. Bu sokaktaki hemen her lokantanın kalitesi üst düzeydedir. Beyoğlu'nda ise malesef bu düzeyde bir sokak mevcut değil. İyi olunca fiyatlar şişiyor, ucuzlaşınca ise kalite düşüyor. Ardı ardına üç kaliteli dükkana İstiklal Caddesi'nde bile rastlamak mümkün değil.


Kadıköy Balıkpazarı'nın Avrupa yakası muadilini olsa olsa Eminönü Hocapaşa Caddesi'nde (Esnaf lokantalarının "Şanzelizesi") bulabiliriz. Sirkeciden Cağaloğlu'na çıkarken 2. sol aradan girince karşınıza çıkacaktır. Yol sağlı sollu lokantalarla dolu. Sokakta sıra sıra masalar dizili. Çeşit bol.


Kurufasulyeci, dönerci, kebapçı, köfteci ve pideci. Hepsi konusunun uzmanı bir düzine dükkan. Soldan Cağ kebabçısıyla sokağa giriyoruz. Hemen yanında Vedat Milör'ün programına da konu olan İstanbul'un en iyi köftecilerinden Namlı Köfteci ikamet ediyor. Porsiyonları küçük olsa da köfteleri sulu sulu. Sağ çaprazında ise sokağın en meşhur dükkanı Kasap Osman var. Aynı zamanda Hocapaşa Mahallesi muhtarıdır bu dükkanın sahibi. Dükkanın üst katı kasap. Et satışı buradan yapılıyor. Alt katında ise başta közde pişen döner olmak üzere türlü türlü yemek bulunuyor. Ama spesiyalimiz tabi ki döneri. İskender değil düz porsiyon dönerinden isteyiniz. Yemeğin ardından gelen çay ise sokakta bulunan çay ocağından geliyor. Tahmin ettiğiniz üzere utandırmıyor.


Yazımızın konusu Hocapaşa Pidecisi ise Kasap Osman'ın tam karşısında bulunuyor. Kuruluşu 60ların başına dayanıyor. Burası bildiğimiz Karadeniz pidesi yapıyor. Kavurmalı, kuşbaşılı, karışık, peynirli olmak üzere birçok çeşidi var. Etler Kasap Osman'dan. Peyniri ise kaşar değil. Karadeniz'den gelmiş. Aperatif olaraf salatalık ve biber turşuları geliyor. Daha pideler gelmeden dayanamayıp tırtıklıyor insan. 

Açıkla normal pide yanyana
İstanbul'da bunun iki katı fiyatına birçok yerde pide yedim. Konyalı'dan, Samsunlu'ya birçok pide ustasını denedim. Ama buranın yanına yaklaşabileni bile bulamadım (Anadolu'da ise, Balıkesir'de Yorgancılar muhitinde bulunan Meşhur Lahmacuncu bunu zorlayabilir. Konya'ya ve Samsun'a gitmediğimizden çok da büyük konuşmamak gerekiyor). Sarıyer'deki Pide Ban'da yeme fırsatım olmadı. Oranın da en az burası kadar iyi olduğunu söyleyenler var ama fiyat konusunda aynı şeyden bahsedilmiyor.


Senelerce burada türlü türlü pideler yedik. Bir gün de standardını düşürdüğüne şahit olmadım. Geçen sene Sivas'ta yediğim etli ekmek çok hoşuma gittiğinden, son gelişimde ustaya açık pide yapıp yapmadıklarını sordum. Açık pide Sivas ve Konyalılar'ın etli etmek dediği, yanlarında hamur olmayan ve normal pideden daha ince açılan pide türü. Bir nevi uzun lahmacun (Belki biraz daha kalını).


Hem peynirlisi hem de kıymalısı enfesti. Hamuru çok lezzetli ve tuz ayarı tam bana göre. Kuşbaşılı söylemedim çünkü açık pide ince açıldığından sulu eti kaldıramayıp yumuşar ve hatta delinir diye korktum. İyide etmişim kıymalı pide kıtır kıtırdı. Açığından yeyince  kapalı pideye ne gerek var diye soruyor insan. Eti zerre rahatsızlık vermiyor. Maydonozuyla soğanıyla eksiksiz. Peynirlisine ise diyecek birşey yok. Mihaliç peynirinin karadeniz versiyonu olan bu peynirin ismini almayı unuttum. Makarnaya da, tosta da çok yakışacağını düşünüyorum. Mekan inanılmaz sade. Tuvalet yok. Dileyeni Kasap Osman'ın tuvaletine yolluyorlar. Burada herşey ortak, içeceği biten hemen yandan alıveriyor. Dükkanların bir güzel tarafı da (Gözü dönmüşler için) başka dükkandan yemek getirtmeye izin vermeleri. Yani Kasap Osman'da aynı zamanda Cağ kebabı yiyebiliyorsunuz. Haliyle pidecide de döner. Fiyatlara gelince 3 kola ve 3 porsiyon pide 27 tl. Pideler 7 tl. Allah bereket versin.

14 yorum :

 1. Evet, adam gibi pide görebildim sonunda. İstanbul'un her yerinde şu karadeniz usulü kapalı pideden yapılıyor. büyücü ayakkabısı gibi olanından. doğup büyüdüğüm ankara'da hakimiyet açık pidelerde olduğundan buradakilerin hepsi bana hamur cumhuriyeti gibi geliyordu. bu ide lahmacun sürgününü bitirir!

  ve pideban cidden pahalı. pide ortalamasının 12-13 lira olması lazım. 7 lira şaka gibi.

  YanıtlaSil
 2. kapalı olanları hiç sevmiyorum. kıymalı börekten pek farkı yok. çıtırlık olmadığı sürece dominostan pizza söylerim daha iyi. hem bir alana bir de bedava :)

  YanıtlaSil
 3. Hocapaşa pidecisi gerçekten 10 numaradır ve halktır.

  Bununla birlikte kapalıların da hakkını yemeyelim. İstanbul'da da iyi yapan yerler var. Beyoğlu Taksim meydana yakın Şimşek Pide ve Ümraniye'de Lider Pide gibi.

  Harbiyiyorum.com selam eder.

  YanıtlaSil
 4. selamlar:)şimşek pide de kapalı yemedim ama açık pidesini gerçekten beğenmiştim. hatta kıymalı yumurtalısını pek bir seviyorduk.

  YanıtlaSil
 5. ergenlik çağındakileri kesmese bile bana gayet yetiyor :)

  YanıtlaSil
 6. en kisa surede denemek istiyorum bu mekani.

  bu arada pide severler icin fatih karadeniz pidecisi'de candir. tavsiye edilir.

  dip not: balikesir'de yorgancilar carsisi tarih oldu, ama oradaki pideci an caddede faaliyete devam ediyor.

  YanıtlaSil
 7. evet evet milli kuvvetleri dik eksen bir sokakta faaliyeti devam ediyor ama ruhunu sanki yorgancılarda bırakmış. lezzeti değişmese de mekan pek bir modern.

  YanıtlaSil
 8. o yağsız peynirin adı imansız peynir (kolot,minci,civil vb de denir)

  YanıtlaSil
 9. Haftasonu İzmir'den İstanbul'a arkadaşlarımızı ziyarete geldik ve Pazar (yani 16 Şubat) günü methini blogunuzdan okuyarak gittik.

  Gerçekten bayıldım pidelerine.Özellikle kıymalısına,fiyatlar İzmir'den bile ucuz.Sirkeci gibi turistik bir yerde(İzmir'de yüzüne bakmayacağımız,yarım porsiyon bile olmayacak büyüklükte gözleme satılıyor,16 liraya.Amiyane tabirle buna keriz silkeleme denir.) hala nasıl kıymalı ve peynirli eski tip kalın pideyi 8 liraya satıyorlar,inanamadım.4 kişi kıymalı,peynirli,kavurmalı pide,2 ayran,2 niğde gazozuna 40 tl verdik.İddia ediyorum ben hayatımda bu kadar fiyat/performans oranı yüksek yemek yemedim.Hele Cuma günü yaşadığım büyük hayal kırıklığından sonra,buraya korka korka gelmiştim.

  Ben yarı göçmen(Bulgaristan),eşim tam göçmen(yoguslavya) olduğundan hamur işlerine bayılırız.Herkesin "Vedat Milor" dahil çok övdüğü Miss Pizza'ya Cuma günü için rezervasyon yaptırdım.Napoli hariç Türkiye'de böyle pizza yiyemezsiniz yazmıştı üstat.E tabii gayetle gaza geldik,fakat sonuç tam bir hayal kırıklığıydı.Sipariş verdiğimiz pizzalar;funghi,margarita ve pizza dana idi.Yani yazarken utanıyorum ama Dominos'un pizzaları daha güzel.Pizzalarda mozzarella kullanıldığına kimse beni ikna edemez,bildiğiniz tatsız tuzsuz Sakıpağa kaşarı.Soslar lezzetsiz.

  Ya klasik Türk şark kurnazlığıyla,nasılsa tuttuk kötü malzeme kullanalım ki maliyetler düşsün diye düşünüyorlar ya da benim damak zevkim çoğunluğa göre farklı.Napoli'ye gitmediğim için birşey söyleyemem ama Düsseldorf'ta çok güzel pizzalar yedim.Hatta İzmir'de bulunan Pizza Venedik bana göre Miss Pizza'yı donunda sallar.
  Uzattım kusura bakmayın.
  Saygılarımla,
  Deniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçen hafta çok methedilen fatih karadenize tekrar gittik. fiyatlar hocapaşanın 2 misliydi. daha da gitmem fatih karadeniz pideye

   Sil
  2. peki lezzetli miydi?özellikle peynirlisini çok övüyorlar.

   Sil
 10. peynirlisini kesinlikle yemeyin. hocapaşa daha iyi.peynirlinin ortaında kocaman su gölcüğü var. pek çirkin görünüyor

  YanıtlaSil