14 Ağustos 2011 Pazar

Beyoğlu-Kadıköy Fotoromanı Sayı 1

1. Ekşi sözlükte bu aralar çok popüler olan bunu bilen liseli değildir akımına güzel bir örnek. 80'lerde bizim bildiğimiz ilk kutu kolalar 250 ml'likti. Daha sonra 330, hatta bir ara gaza gelip 375 ml'liğe bile yükseldi. Tekrar 330 ml'ye düştüğünde ise litrelik şişe kolaları bile hatırlamaz olmuştuk.

Yer: Galata
2. Yüksekkaldırım'da yol çalışmaları var. Tüm caddeye arnavut kaldırımı döşeniyor. Hemen aşağısında bulunan (Bankalar Caddesi'nde) Kamodo Merdivenleri'nin kötü bir kopyası buraya  yapılmış. Dünyanın en gereksiz hareketi. Eyfel Kulesi'nin yanına taklit Eyfel Kulesi dikmek gibi. Zaten yolda çakma arnavut kaldırımı. Allahtan Çukurcuma'daki gibi betonu döküp, üzerine çizgiyle arnavut kaldırımı süsü verilmemiş. Fena duruyor.

Yer: Yüksekkaldırım
3. Evliya Çelebi gezilerinin başlangıcını, gördüğü bir rüyaya bağlar. Rüyasında İstanbul’daki bir camide Hazreti Muhammed’i görür ve Peygambere: Şefaat yâ Resulullah diyecek yerde heyecanlanıp Seyahat yâ Resulullah der. İşte rüya gördüğü o cami Ahi Çelebi Cami'dir. Uzun zamandır süren restorasyon nihayet neticelenmiş. Sonuç üst resimdeki imitasyon merdivenden pek farklı değil. Bu kadar güzel manzarası (Haliç'in tam dibinde) ve hikayesi olan camiye hiç yakışmayan bir hakaret. Karaköy yakasında tam karşısında bulunan Makbul (ya da Maktul) İbrahim Paşa Cami'sinin de akıbeti aynı. Güzel bir hikaye, güzel bir manzara, kötü restorasyon.4. Eminönü muhitinde en sevdiğim cadde Kutucular. Tahtacılar ve bakırcıların şatafatını koruduğu  İstanbu'daki son cadde belki de. Fazla turistlikleşmeden sık sık gidip görülmeli.

Yer: Eminönü
5. Kutucuların üzerinden Mısır Çarşısı'na varmadan, pek sevdiğimiz dükkan Nüans'a varıyoruz. Mekan iki kısımdan oluşuyor. Sağ taraf kokteyl, sol taraf ise pasta malzemeleri. Erkek ve kadını aynı anda tatmin eden ender yerlerden. Oradan kokteyl tokmağı ve renkli pipetlerden kapıp yola devam ediyoruz.

Bin çeşit tokmak


6. Mısır Çarşı'na Ramazan bereketi gelmiş. Fiyatlar, bilhassa hurmalar el yakıyor. Hayatımda ilk defa taze dalında hurma görüyorum. Alsam mı almasam mı? Cesaret edemeyip yola devam ediyorum.


7. Hacı Bekir'in en sevdiğim dükkanı Eminönü şubesi. Orada demirhindi şerbeti içmek büyük keyif. Bu sefer buzlusu denk geldi. Harareti bundan daha iyi gideren bir içecek bilmiyorum. Kimi yanına da acıbadem söylüyor. İnsanın ağzında buruk, kendine has bir tat bırakıyor. Güney Anadolu'da çarşı pazarda satılan meyan kökü gibi tadı başka hiçbir şeye benzemiyor. Son zamanlarda herkes demirhindi yapmaya başladı ama bence en iyisi hala Hacı Bekir'de.

Yer: Sirkeci

8. Kadıköy'e geldiğimiz belli oluyor. Fenerbahçemize... ile başlayan (sonu illa ünlemle biten) cümleleri bu aralar çok sık duyuyoruz. Bugün duyduk ki yürüyüş iptal olmuş.

Yer: Kadıköy
9. Bunu da araya sıkıştıralım....


10. Felafel yazımızdan sonra Kadıköy'e yeni bir felafelci açılmış. İsmi pek vaadkar. Bileydik bunu da yazardık. Shawarma isminin ihtişamına bakmayın. Çevirmenin arapçası yani bildiğimiz döner. Bu arada ön kısımdaki fiyat-resim kirliliği daha denemeden canımızı sıkmaya yetiyor.


11. Kadıköy'deki en büyük problem ise ne yiyeceğiz sorusu. O kadar çok seçenek var ki. Biz ise birçok yerde methiyeler düzülen Sayla Mantı'da karar kıldık. Mantıyla beraber çiğ börek de yapıyor burası. Kayseri mantısından ziyade anne mantısına benziyor. Dükkanın içi çok basit. Hemen yanındaki felafelcinin şatafatı burada yok. Hamuru çok güzel. Ne yumuşak, ne çok sert. Kıvamı şahane. Ama mantının eti biraz az. İstanbul'daki mantıların en büyük problemi de bu. Ya porsiyonlar küçük ya da malzemesi kıt.


Sumaksız olmaz!
12. Mantı yeyince insanın canı tatlı çekiyor. Moda'daki Ali Usta'dan söylediğimiz sade ve bademli dondurma keyfimizi getirdi. Bilhassa gevrek kavrulmuş olan bademlisi şahane. Arkadaşımın aldığı kavunlu dondurmada gözüm kaldı tabiki. Elalemin yediği içtiği beni pek darlar. Hemen özenirim. Dırdır etmesine rağmen büyükce bir ısırık aldım. Kavunlusu da pek şahane ama Yaşar Usta'nın rakıya meze olacak şahane kavunlu dondurması kadar iyi değil. Dondurmacılarda en sevmediğim soru ise çikolata sosuna batırayım mı?

Yer: Moda
Bademler kıtır kıtır
İstanbul'un en iyi apartman numarası mı acaba?

8 yorum :

 1. Tüm listede Ali Usta'yı tek geçiyorum♥

  YanıtlaSil
 2. Sayla Manti tum lise hayatimin kilolarinin tek sorumlusu, ama kritik cok yerinde olmus.. Bu arada Ali Usta icin de bir yorum da benden olsun. Keske kullandiklari bademyerli badem olsa. Aromasi kullandiklari bademin aromasindan cok daha kuvvetli..

  YanıtlaSil
 3. felafel durağı hakkında son yorum gelmemiş? denediniz mi?

  YanıtlaSil
 4. memoyücele: bademelerin kalitesini bilmiyorum ama en azından gevrekti. sen yaşarcıydın sanki.yaşarın farkı kavunluda direk belli oluyor.

  miles'e:hemen yanıbaşında mantı yediğimden deneyemedim. ama açıkcası(en azından döneri)pek de güzel gözükmedi gözüme

  YanıtlaSil
 5. riske girip deneme görevini ben üstleniyorum o zaman :))

  YanıtlaSil
 6. görevle ilgili deneyimlerinizi bekliyoruz. ben hala cesaret edemiyorum..

  YanıtlaSil
 7. 24 numara.
  eski moda havuzuna çıkarken sağ tarafta. Bademaltı Sokak! O apartmanda 2 yıl oturdum ben! benim eski evim!

  YanıtlaSil
 8. o merdivenleri gorunce biz de ayniyi tepkiyi verdik. kamodo ya ozenmisler ilk basta iyi de baslamis her sey ama sona dogru bildigin s.cmislar!

  YanıtlaSil