29 Ağustos 2011 Pazartesi

Evde Yemek Serisi: Nohutlu Ekmek Üstü

Geç kalmış bir haberle başlayayım. "Handan'ın Kaleminden" bloğu (yani Handan) Okan ile bir söyleşi yaptı. Okan'a pahalıya (!..söyleşinin başlığından anlarsınız) mâl olan eğlenceli söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.
Okan'la telefonda, bir klasik "ne yedin?", "akşama ne yapsam, ne yesek?" konuşmasında, bol içkili bir gecenin sonunda, oldukça açken, eve birşeyler yemeyi unutup (!) geldiğimde yaptığım "emprovize", nohutlu "ekmek üstü"nden bahsetmiştim. Gecenin bir saatinde, evdeki malzemelerle, kısa sürede yapılan bu atıştırmalık pek de lezzetli gelmişti. Daha sonra "ayık" kafayla, malzemeleri de zenginleştirerek, ansızın çıkıp gelen arkadaşlar için bir kez daha yaptım. Bloğumuzu takip edenler bilir; dışarıda lezzet kovalamak dışında, evde yemeğe de pek meraklıyızdır. Evde yaptığım yemekleri "dökümantasyon" zaafım yüzünden blogda paylaş(a)mıyordum. Arkadaşların ısrarı ve pohpohlamalarıyla yağlı ellerime fotoğraf makinasını aldım ve bu Akdenizli tarifle "Evde Yemek Serisi"ne başladım. 


Malzemeler ve yapılışı çok basit. Haşlanmış nohut, maydanoz, taze nane (ben bu seferlik nanesiz yaptım. Cihangir'deki manav sorunsalı sağolsun!), tahin, limon, zeytinyağı, tuz, karabiber, kimyon ve sarmısak. Yaparken (pek de birşey düşünebilecek durumda değildim) farkına varmamıştım ama bu atıştırmalığa "yalancı" humus da diyebiliriz. Daha kıvamlısı, tanelisi ve yeşilliklisi. Humus aklıma gelince tarifine ve benzerliğine bakmak için "başucu" yemek kitaplarımdan Anissa Helou'nun "Modern Mezze" kitabını karıştırmıştım. Lübnanlı yazarın kitabını tavsiye ederim.

Kapaktaki Türk usûlü közlenmiş biber

Tarife gelince; ben kızarmış ekmek (ince kesilmiş sert köy ekmeği olursa çok daha iyi olur) üstüne bu karışımı ılık sevdiğimden, önce nohutları ısıtmak için biraz haşlıyorum. Haşlanmış nohutların yarısını ayırıp, bol zeytinyağı (bence bu karışımın püf noktası "bol" zeytinyağı ve ılık nohut. Nohut ılık olunca zeytinyağını "emiyor"), bir yemek kaşığı tahin, bol tuz, karabiber, az kimyon ve limon suyunu (bence içine çok koymayın. Eğer daha fazla isterseniz üstüne sıkın) çatalla ezerek karıştırıyorum. Daha sonra iyi doğranmış maydanoz, taze nane ve nohutların geri kalanını ekleyip karıştırıyorum.


Sarmısakları incecik doğrayıp (isterseniz dövün ya da rendeleyin. Ben birşeyler doğramayı seviyorum), bir kaba koyduğum zeytinyağının içine ekliyorum. Bu sarmısaklı zeytinyağını, kızarmış ekmeklerin üzerine sürüp, üstüne de karışımı koyuyorum. Son olarak atıştırmalığın üstüne zeytinyağı gezdirmeyi de ihmal etmeyin.

Evde yemek serisi lezzetli bir "lokum" yazısıyla devam edecek (bahsedince bile ağzım sulandı).

Not: Daha önce yazılarımı "Sasa Sunar:..." başlığıyla yazıyordum. Artık bu başlık olmayacak.


4operator please - volcanic

4 yorum :

  1. yazıya eklemeyi unuttum; okan yukardaki tariften bahsetmiş "röportaj"ında. ama nedense, heyecandan herhalde, fırına sokmuş nohutlu ekmekleri.

    YanıtlaSil
  2. hangi "kalemdinden"?!% kaleminden o. yanlış okumuşsun. :)

    YanıtlaSil
  3. o yemek kitabında felafel de görmüştüm. bir de ondan yap bari. cuma günü basketbol şampiyonasında götüelim löp löp..

    YanıtlaSil