1 Eylül 2011 Perşembe

Beyoğlu-Eminönü Faunası

1. İstanbul faunası bölümümüze Çukurcuma'daki Hitler'e benzeyen kediyle başlayalım. Kimi kediler şanssız doğuyor.


2. Kimileri de şanslı. Galatasaray Meydanı'ndan aşağıya kıvrılıp Fransız Sokak'ına doğru yürürseniz karşınıza Beyoğlu'nun en sevimli kedisi çıkacak. Sevimli ama havalı. Bu arada tasmalı kedi mi olur?. Geçen kuzenimi kedi ısırmış. Gidip kuduz aşısı olmuş (şimdiki çocuklar süt kuzusu. Beni köpek ısırmıştı annemden saklamıştım yaralarımı. Tabi bunu marifet gibi anlatmak da hafifliğin önde gideni!). Daha tasmayla sokakta kedi dolaştıranı görmesem de kedilere köpek muamelesi yapmayalım arkadaşlar!


3. Bu da Catwoman maskesi takmış kedi (burnu siyah olsaydı Batman'e de benzetebilirdik). Ama buradaki asıl mesele kadrajdaki bereket. Son foto pek bir sürreal. Zaten sürrealist filmlerin babası Bunuel'in That Obscure Object Of Desire filmini sevdiği her halinden belli olan antikacı da arkada gözükmekte. "Arzunun Nesnesi" herhalde bir antikacıya verilebilecek en iyi isim. 

Çukurcuma Faik Paşa yokuşu4. Biri Batman mi dedi? Bu kedi geceleri tek başına Çukurcuma sokaklarında dolaşıyordu.
5. Çukurcuma'nın en iyi kamufle olan kedisi unvanı ise arka planda hayalet gibi duran kediye gidiyor. En önde uyuyan bir yavru kedi daha var. Ama o makinaya pek poz vermedi.


6. Çukurcuma kedileri serimiz devam ediyor. Bu da blog yazarımız Sasa'nın kedisi. Bir kedi için uyunabilecek en iyi yer. Hoparlörün sıcaklığıyla Star Wars'ın huzuru. Üstelik "Star Wars Holy Triology" seti bu evin en kıymet verilen eşyası. Haliyle evin en güvenli yeri.
7. Afişten al haberi köşemiz ise dopdolu. Malum Bienal yaklaşıyor. Afişi İKSV tarzını iyi yansıtırcasına sapsade. İstancool organizasyonunu da düzenleyen İstanbul'74 grubu yakında yeni numaralar yapacakmış. Karaköy rıhtımdaki dev afişleri merakımızı arttırdı. Bu arada Bach 9. kez istanbul'da. St. Antuan'daki konsere dikkat.
8. Ve beklenen son. Ayvalık Zeytincilik İşletmesi'nden sonra, Tariş de Eminönü'nde. Hayırlı olsun. Artık acı incir yemek yok!


9. Her Eminönü ziyaretimizde Mehmet Efendi'ye meydan okuyoruz ve farklı bir kahveciden alışveriş yapmaya özen gösteriyoruz. Daha önce yazımızda bahsettiğimiz İlhan Usta ilk başta cezbedici gelse de gevrek kıvamıyla bir süre sonra insanı bayıyor. Bugün denediğimiz 1890 kuruluş tarihli Nuri Toplar ise malesef Mehmet Efendi'ye meydan okuyamıyor. Halbuki Mehmet Efendi'nin aksine elektrik ocağı yerine odun ateşinde kavuruyormuş kahvesini. Küresel markalara karşıyız. Ama sezarın hakkını da sezara verelim.
10. Hayvanlar faunası bölümünde  ise bu sefer Eminönü Hayvanat Pazarı var. Daracık kafese sıkıştırılmış tavus kuşunun fotosunu çok üzücü olduğundam yayınlamıyorum. Muhabbet kuşları pek çirkin olsa da aşağıdaki kuş pek bir havalı.
11. Eve dönüş. Tekrar Beyoğlu. Karnımız acıkınca fırından aldığımız hamurla evde pizza yapıyoruz. "Quattro Formaggi" pizzasının yerlileşmiş versiyonunu yapmaya karar verdik. Elimizde mozerella ve parmesan vardı fakat ricotta ve gorgonzola yerine Bergama tulumu ile sepet peyniri koyduk. Sonuç şahane. Aroması çok yoğun.


Not 1: Kahve "manyaklarına" duyurulur. Eşki sözlükte Kahvedelisi nikiyle gerçekten deli bir yazar var. Kahve yazılarının Beckenbauer'i hatta Elvis'i desem abartmış olmam. Kahve yazılarının Elvis'i olsa kaç yazar demeyin. Deneyin. Meğer bugüne kadar kahve konusunda kandırıldığımızı ondan öğrendim.

Datça'daki karakulak
Not 2: Uzun süredir biyolojik çeşitlilik yazısı yazmamıştık. Geçen hafta Datça'da genç bir karakulak görüntülendi. Hızırşah Köyü’nde bir kuş kafesine giren karakulak, çiftlik sahibi tarafından fotoğraflandı. Fotoğraflandıktan sonra salıverilen karakulağın iki yaşında genç bir anne olduğu saptanırken, bu olaydan üç gün sonra aynı çiftliğe 5-6 aylık olduğu tahmin edilen bir yavru karakulağın daha gelmesi çevrede başka hayvanların da olabileceği ihtimalini akla getirdi. Latince ismi caracal ise Türkçe'den Latince'ye geçmiş ender kelimelerden. Yazımızı bitirirken dünyanın en güzel hayvanlarından biri olan bu mahlukatın enfes bir pozuyla kapanış jeneriğini yapalım.

6 yorum :

 1. http://1.bp.blogspot.com/_mf8u4mwictg/SSQl5RA1lqI/AAAAAAAAA3k/VICWPELOpgQ/s400/kitler2129.jpg

  sanki bu daha bir benziyor

  YanıtlaSil
 2. hele bu
  http://www.google.com.tr/imgres?q=cat+looks+like+hitler&um=1&hl=tr&sa=N&rlz=1C1SVEE_enTR416TR416&tbm=isch&tbnid=9qWd-txzXHzqUM:&imgrefurl=http://pccmentorprogram.blogspot.com/2011/01/what-difference-does-it-make.html&docid=D7FC_gl8Ps97_M&w=298&h=332&ei=9YlfTpXMF4Xj4QTT2eQw&zoom=1&iact=hc&vpx=396&vpy=80&dur=686&hovh=237&hovw=213&tx=149&ty=148&page=1&tbnh=159&tbnw=134&start=0&ndsp=8&ved=1t:429,r:1,s:0&biw=948&bih=463

  YanıtlaSil
 3. Eminönü'ndeki TARİŞ tam olarak nerede? Bölgedeki esnafın TARİŞ'in varlığından bile haberi yok. Sora sora Bağdat bulunur derler ama biz bir TARİŞ'i bulamadık. Madem bir kere lafını ettiniz, bu görev size düştü :)

  YanıtlaSil
 4. Bugün gittim. Kapandı dediler. Taşınmış eski yerinden. Gülbirlik'in ürünlerini de satıyorlar. Vakko'nun bulunduğu caddeyi kesen bir cadde üzerine, 20 metre kadar ilerisinde. 200cc'lik TARİŞ lavanta kolonyası 8 lira, 1 litrelik 15 lira.

  YanıtlaSil
 5. pizza çok lezzetli görünüyor tarifini de verseydiniz keşke (=

  YanıtlaSil