25 Eylül 2011 Pazar

Emir KipleriOku (Çizgi roman): Kaldırım Destanı: rk filmlerinde figuranlık yapan Masist Gül'ün 80'lerde başladığı 4 renk kalemle 6 kitaplık cizgi roman serisi. Bugüne kadar basılmamış olan bu el yapımı kitaplarda Gül, 1905 ile 1978 yılları arasında yaşayan Kaldırım Fahri adlı bir kabadayının şiddetli ve sert yaşam hikâyesini çizgi roman tarzında resmetti. Serinin tüm kitaplarına Garanti Salt'ın içindeki Robinson Kitapevi'nde denk geldik. İdefix'ten birkaç sayısına ulaşabilseniz bile ilk sayısını çoğu yerde bulamıyorsunuz. Fiyatı İdefix'te 10 tl, Robinson'da 15 tl.


İlk sayının ön ve arka kapağı
Git (Spor): WTA Championship için malesef final gününe bilet bulamasak da 28 Ekim cuma gününe (en azından yarım gün tatil) biletlerimizi ayırttık. Geriye Sharapova'nın o gün müsabakasının olması için dua etmek kaldı. Diğer bir kayda değer organizasyon ise Two Nations Cup (ismi sanki İngiltere Yeni Zelanda rugby müsabakası gibi olsa da) Türkiye ve Yunanistan'ın  başa oynayan ikişer takımının karşılaşmasından oluşuyor. Olimpiakos, Panathinaikos, Efes ve tabi ki Fenerbahçe. Son tavsiyemiz aslında en başta söylenmesi gereken. Belki çok bilindik olduğundan en başa koymadık çünkü Mesut'lu Almanya'yı izlemek isteyen zaten biletini en baştan ayarlayacaktır. Mesut'u ıslıklamak istiyorum ya da Klose'yi son bir kez göreyim diyenler için kaçmaz bir fırsat.


İç (İçki): Ve sonunda Cider da Türkiye topraklarında. Darısı Dr. Peppers'ın başına. Yabancı filmlerde sıklıkla gördüğümüz Cider adlı içeceği geçen Carrefourlar'da gördüm (strongbow markalısı da Sıraselviler'deki La Cave'ye aylar öncesinde gelmişti). Fermente edilmiş elma suyundan oluşan bu içkinin alkol oranı 4,5 olmasına rağmen şişesi 17,5 tl. Elma aromalısını çok övüyorlar ama fiyat sanki şişirilmiş. Sanki kelimesi biraz fazla oldu fiyatlar fütürüstik.

Cider
Yeme (Balık): Tamam anladık lüfer yemiyoruz! Fakat artık palamut da yemiyoruz. Neden mi? Sasa'nın babası geçen hafta İstanbul'da gördüğü bütün palamutların aslında palamut olmadığını iddia etmişti. Palamut diye satılan balıkların tombik adlı aynı türe benzer mahlukatlar olduğunu söylüyordu. 


Bu hafta çıktığım Dolapdere pazarında palamutlara dikkat ettim. Gerçekten de başka bir balıktı. Daha tombul, daha iri gözlü ve daha çirkindiler. Söylenilene göre tadı da çok iyi değilmiş. Palamutla tombiğin en büyük farkı sırtlarındaki çizgiler. Palamut ve torikteki sırt çizgileri birbirine paralel şekilde uzanırken, tombikte ise çizgiler karmakarışık. Ayrıca tombiğin sinir bozucu şişmanlığı bir başka dikkat çekici farkı. Aman dikkat.

mustafaasan adlı blogdan alınmıştır
Oku (Dergi): Monocle Mediterraneo: Monocle dergisi yılın 10 ayında dergi çıkarırken diğer 2 ayda da gazete faaliyetleriyle uğraşıyor. Alpino kışın, Mediterraneo ise yazın piyasaya sürülüyor. Hoş, yazı çoktan bitirmiş olsak da Lübnan'dan K. Afrika'ya, Fransa'dan Yunanistan'a tüm Akdeniz'den haberlerle donatılan dergiyi severek okuyoruz.İmerhan'dan Ek: Alt başlık "iç" yerine "içme" olmalıymış galiba abartılı fiyat yüzünden. Tabi ben yine de dayanamayıp Carrefour'un yolunu tuttum ama maalesef Cihangir Carrefour'da yoktu. Hayırlı oldu belki de. Tombik olayı çok komik. Kaya balığını barbun diye, yemlik karidesi 30 tl'den güveçlik diye satmaya çalışan, esnaflıktan nasibini almamış, gözünün içine baka baka yalan söyleyen, %99,99'u güvenilmez balıkçıların son numarası. İstanbul'daki balık hali sorunsalı Okan'la çok canımızı yaktı son zamanlarda. "Evde Yemek Serisi"nin bir sonraki yazısında Okan'ın bu konuda söyleyecek bir kaç çift lafı olacaktır.

6 yorum :

 1. tabi babam istanbul daki bütün palamutlar tombik demedi.:) ama aynı tezgahta bile palamutla tombiği, ikisini de palamut diye satan çoktu. tabi balıkçılarda yalan çok olduğu için kanan da çok. çok zorlarsanız belki "abi o aslında tombik ama valla lezzeti aynı palamut" cevabını alabilirsiniz. deniz levreği, deniz çipurası yalanlarına ısrarlı sorulardan sonra "abi tamam çiftlik ama deniz çiftliği, valla lezzeti aynı deniz çipurası!" cevabını alacağınız gibi.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, eski olmasına rağmen cider ile ilgili yorumu yeni farkedebildim, fiyat konusunda ufak bir bilgi vermek istedim, o carrefourdaki cider'in ithalatçısı olarak. Türkiyeye ilk defa biz getirdik, ki bu esnada bazı yerlerimiz baya esnedi, niyet biraya fiyat ve miktar ile rakip çıkarmaktı ki olmadı :( , zira şarap kategorisinde değerlendirip normal fiyatının 4-5 katı vergi verince, satış fiyatı bu rakamlara ulaştı. Çünkü, bizde cider diye birşey olmadığı için, devlet baba bu olsa olsa şarap olur kanaatine vardı. Tabi vergi likit miktarı ile yaklaşık 2,6 bilmamkaç falan çarpılıp bulundugundan, şişe buyudukce vergi oranı küpü ile doğru orantılı arttı. küçük olsaydı şişe daha makul bir fiyat olacaktı. Tabi bunun yanında aracı firma (carrefour) aşırı kar zevki de cabası oldu. Uzun lafın kısası, ben bu memlekete farklılık yaratacak yeni ürünler getirmeye devam edicem gücüm yettiğince, cider falan gelmediği zaman anlayın ki ben battım :)
  Selamlar Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. bilgilendirici yorumunuz için teşekkürler. sizin gibi maceracı girişimcilere ihtiyacımız var. yoksa amerikaya giden kuzenime lap top yerine dr. peppers gibi burada bulunmayan gazlı içecek siparişi vermek zorunda kalıyoruz.

  YanıtlaSil
 5. Kimileri bildiğin gazoz desede "Mountain Dew" de gelmeli bence.Blog ekibi gazoz fanatiği olduğundan yorumlarını merak etmiyorum değil.(Bu nasıl bir cümle oldu anlamadım ama) Geçen ay Almanya'dan getirttiğim 5 adet Mountain Dew ve 5 adet Monster bitince bu memlekette alternatif içecek bulmanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha fark ettim.

  YanıtlaSil
 6. mountain dew a adana amerikan pazarında ulaşabilirsiniz. dr pepper dahil türlü türlü amerikan gazozu burada. incirlikteki amerikan pilotları sağolsun.:)

  YanıtlaSil