16 Eylül 2011 Cuma

Komünist Berlin 1

40'ların sonundan 90'ların başına kadar varlığını sürdüren Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) başkenti Doğu Berlin'de, Moskova kadar olmasa bile her alanda komünizmin izini bulabilmek mümkün. Şehirde oldukça turistik bir yöntem olan "Trabant Safari" metoduyla (eski Doğu Alman arabası Trabant ile) şehrin belli başlı anıtlarını gezebilir veyahut bisikletle eski duvar kalıntılarının izini takip eden uzun bir tura çıkabilirsiniz. Hatta Doğu Berlin'deki sosyalist tipi yapıları anlatan spesifik-butik turlara da katılmanız mümkün. Ama bunların ötesinde çok da çaba sarfetmeden Komünist Berlin'in izini sürebilirsiniz.


İlk yapmanız gereken şey ise yukarıdaki gibi Berlin duvarı haritasının bir kopyasını internetten yazdırmak. Bu sayede duvarın izini an be an takip edebilir, o anda bulunduğunuz yerin doğu mu yoksa batı mı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Duvarın yıkılmasının üzerinden sadece 20 küsür yıl geçmesine rağmen doğudaki çoğu yer o kadar hızlı batılılaşmış ki; duvar haritası olmadan sınırları takip etmek neredeyse imkansız. Doğu Berlin gezisine en iyi başlangıç yapılacak yer (şüphesiz biraz turistik. Ama artık ne turistik değil ki?)  DDR müzesi olabilir.


Müze adasının hemen yanıbaşında Spree Nehri'nin kıyısında bulunan bu mütevazi ve küçük müze, içindeki Doğu Alman metaryelleri ile gayet eğlenceli saatler vaadediyor. Ders kitaplarından, yemek ürünlerine, çıplaklar kampına, içkilere, ev dekorasyonundan, modaya, televizyon programlarından, eğlence yaşamına yüzlerce imgeyi, eşyayı içinde bulunduran bu rengarenk müzede oradan oraya koşturmamak elde değil.

Klasik bir Doğu Alman evi
İşin güzel tarafı tüm eşyaları kurcalayabiliyorsunuz. Levi's ile kıyaslanması için yanyana duran Doğu Alman kotunu elleyebiliyor, uyduruk pop müziklerini dinleyebiliyor, hatta Tranbant'ı geçtim Doğu Alman makam aracına bile binebiliyorsunuz. İşin en eğlenceli kısmı ise dönemine uygun şekilde düzenlenmiş sosyalist mutfağı. Dolapların içindeki tabak çanaklardan,yemek malzemelerine, turşu şişelerinden bilimum fetiş ostalgie ürünlerine insan nereye bakacağını şaşırıyor. Müzenin bir başka artısı ise zılgıt çeken güvenliğin olmaması. Müze girişinde bulunan hediyelik eşya bölümünden dönemin kült olmuş eşyalarını temin edebilirsiniz. Giriş 5 buçuk euro.

Menü
Ve mutfak...
Garip doğu içkileri
İkinci durağımız ise "Başkalarının Hayatı" filmlerinde kafamıza kazınan D. Almanlar'ın KGB'si Stasi (Staatssicherheit) teşkilatını anlatan Stasi Müzesi. Organizasyonu anlatan meşhur söz ise "Schild und Schwert Der Partei" (Parti'nin Kalkanı ve Kılıcı) şeklindedir. Örgüt kişisel arşivleme olayını o kadar abartmıştır ki; efsaneye göre 40 yıl süresinde, Alman tarihinin orta çağdan beri  sakladığı tüm yazılı belgelerin toplamından daha çok belge üretmiştir. Hatta toplam 17 milyon Alman vatandaşının dosyasının bu teşkilatta saklı olduğu iddia edilmektedir. Asıl binası Stasi Karargahı binası 2012'ye kadar restorasyonda olduğundan başka bir binada faaliyet gösteriyor. Sorgu odası, Stasi ajanlarının dinleme cihazları ve kişisel dosyalarla zenginleştirilmiş bir müze. Giriş 4 euro.

Stasi müzesi 
İçeriden Stasi Müzesi
Stasi Müzesi
Sadece doğunun değil tüm Berlin'in tarihini anlatan "Story Of Berlin" Müzesi ise kaçırılmaması gereken bir yer. Batı Berlin'in ünlü alışveriş caddesi Ku'damm'da bulunan müze, şehrin kuruluşundan beri yaşadığı büyük olayları sırasıyla anlatıyor. İmparatorluktan, altın 20'lere, Nazilerden, bölünmeye, kronolojik olarak Berlin'in trajedisini aktarıyor. Müzenin en güzel tarafı ise müzelerdeki sıkıcı vitrin arkası eşya geleneğine yepyeni bir boyut getirerek interaktif, çoğu yerde anı yaşamanıza imkan yeren haraketli bir sergi düzeni oluşturması. Bu vesileyle Naziler'in kitap yakması sahnesini veyahut duvarın yıkılma anını çarpıcı bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Giriş 10 euro.


Altın 20'ler
Müzelerden başlamışken bir açık müzesiyle devam edelim. Bu müze olmayan müze daha önce ziyaret ettiğimiz hiçbir şeye benzemiyor. Daha çok Çernobil sonrası terkedilmiş Prypiat kentini anımsatan bu hayalet bölge Doğu Berlin turu için ideal bir dinlenme noktası. Spreepark bir nevi Doğu Berlin'in disneylandı. 1969'da açılan bu ihtişamlı yer duvar yıkıldıktan sonra da faaliyetlerini sürdürse de 2001 yılında maddi yetersizlikten kapatılmış.

Korku tüneli

En heybetli zamanların olan 70'lerde yılda 1.5 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyormuş. Roller coasterden, dönme dolaba, korku tünelinden jurassic parka birçok temayı barındırın park içerisinde birçok dönemsel izleri barındırmakta. Giriş kapısı kilitli olsa da kırık çitlerden atlayarak ulaşması hiç de zor olmayan bu yere biralarınızı getirmeyi unutmayın. Doğunun eğlence hayatını görebilmek için Berlin'de gidilebilecek en iyi mekan. Ulaşımı çok kolay. Treptower Park'ın hemen yanıbaşında.

Jurassic Park

Tabi ki Doğu Berlin'in ruhunu yakalamak için müzelerde gezinmek gayet yetersiz bir eylem. Her ne kadar günden güne talan edilse de Berlin sokakları hala doğunun izlerini taşımakta. Hiç beklemedğiniz bir köşede duvar kalıntısı veya meçhul işçi heykeliyle karşılaşmanız olası. Bunun için 2. bölümümüzde Doğu Berlin'in hayaletini sokakta arayacağız.

Museumwohnung

Sonradan gelen edit: DDR müzesindeki Doğu Alman tasarımlı ev sizi yeterince kesmediyse, sadece pazar günleri öğleden sonraları açık olan Museumwohnung adlı müze-apartmanı ziyaret edebilirsiniz. Museumwohnung ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


6 yorum :

 1. mutfağı görünce "elveda lenin" geliyor akla. turşu göremedim ama.

  YanıtlaSil
 2. DDR için en iyi yorumu kız arkadaşımın annesi Elena (eski bir sovyet vatandaşı)yaptı. "DDR bizim için rüya gibi bir yerdi, herkesin gitmek ve yaşamak istediği, dünyanın en güzel ülkesi" (Vize almak için girdiği sınav(!)'da Sovyetler Birliği parti sekretaryasının üyelerinin isimlerini eksik saydığı için Doğu Almanya'ya hiç gidememiş).

  YanıtlaSil
 3. aslında stasi merkezi ve duvar müzesi gibi gezilebilecek birçok müze-vari yer vardı ama buraları görmeye vaktimiz yetmedi.

  YanıtlaSil
 4. daha good bye lenin'i geçen gün izlemişken bu bloga rastlamak şerbet gibi oldu:)

  YanıtlaSil