9 Eylül 2011 Cuma

The Yamazaki


Suntory Japonlar'ın en büyük ve en eski (1923) içki firması. Viskinin yanı sıra, bira, rom ve gazlı içecekler de üretiyor. Suntory şirketi dünya çapındaki şöhretini ise Lost In Translation filminde Bill Murray'ın oynadığı reklam filminde duyurdu. Daha önce de tüm Japon firmaları gibi birçok Hollywood yıldızıyla reklam yapmasına rağmen bu film içinde reklam en başarılısıydı.


Viski rehberlerinde ilk önce Japon viskileri bölümünü kurcalarım. Birbirinden şık tasarımlı şişelerinin albenisi yüksek olmuştur benim için. The Yamazaki ise Suntory firmasının göz nuru. En büyük rakipleri olan Nikka firmasına karşı en önemli silahları. Çünkü Nikka firması da boş durmuyor. Dünya çapında viski üreticilerinin ilk kaynağı olarak gösterilen Whiskey Magazine, 2008'in en iyi viskisi olarak Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido Adası'nda üretilen Nikka grubunun baştacı Yoichi isimli viskiyi gösterdi. Henüz 20 yıllık bir tarihi olan viskinin şişesi, 150 sterline satılıyor. Japonya'nın viski üretimindeki başarısının en büyük nedeni tabi ki profesyonellikleri. Ama Japonya'nın ikliminin İskoçya'ya çok benzemesi ve iyi viski için en önemli unsurlardan biri olan su kaynaklarının çok kaliteli olması diğer nedenler.




12 yıllığının rahat bir içimi var. Aromasına gelince en başta meyve ve çiçek aromaları geliyor. Bilhassa şeftali tadı yoğun. Biraz daha bekleyince kurabiyemsi bir tat ile vanilya tadını hissedebiliyorsunuz. Tadı ise baharatlı ama tatlı. Daha çok İskoçya Speyside viskilerini andırıyor. The Yamazaki'yi herhangi bir free shopta bulmanız çok zor. Çeşit bolluğuyla ünlü AHL marketlerinde bile satılmıyor. Şans eseri Dubrovnik'in son derece küçük free shopunda karşıma çıktı. 70'liği 45 euro. Biraz pahalı ama almasam meraktan geberecektim.




Bill Murray'ın Lost in Translation'daki reklam filmini aşağıdan seyredebilirsiniz. Ayrıca Sean Connery gibi birçok ünlü de zamanında bu firmanın reklamlarında boy göstermiş. Bilindiği gibi Hollywood starlarının Japon reklamlarında oynaması eski bir gelenek.

4 yorum :

 1. Valla Cok merka ettim.. İlk fırsatta deneyecegim.Ama ucuzunu bulmak zor gibi gozukuyor.Free shop yolu gozukuyor bana.:))

  YanıtlaSil
 2. Viski icecegime, oksuruk surubu icerim daha iyi;)
  Ne bicim bi tadi var, bogazi da nasil yakiyor, nesini severler cidden hep merak eder dururum!

  (Ic sesiyle, "sen ne anlarsin" diyenlere, alkolle aram yok kabul ama, 'damak tadi' diye de bisiy var ve en azindan ona guveniyorum)

  YanıtlaSil
 3. henüz birinci aşamadasınız belki de. viskiyi çok sevmek öncelikle viskiden nefret etmekle başlar :)
  damak tadına gelince, daha önce damak tadımın olmadığını viskiyi sevmeye başlayınca anladım.

  YanıtlaSil
 4. saçma sapan viskilerle alışmak imkansıza yakın. babanın j. walker larıyla başlarsan nefretin artar. iyisini bulunca iki duble sabredeceksin, üçüncü dublede "ne güzel şeymiş bu viski" diyeceksin.

  YanıtlaSil