1 Ekim 2011 Cumartesi

Emir Kipleriİzle: FilmEkimi biletleri bugün satışta. Bu sene 10. yılını kutlayan festivalde toplam 40 film gösterilecek. Bu seneki festivalin yıldızı ise şüphesiz Michael Fassbender. Festivale 3 filmle katılan Alman oyuncu ilk defa Tarantino'nun Inglorious Bastards filmi ile gönlümüzü fethetmişti. Anne tarafından İrlandalı olması sebebiyle akıcı İngilizce de konuşabilen Fassbender, bu sebeple Hollywood piyayasında çok da zorlanmadı. Jung ile Freud'un çekişmesini anlatan çok beklenen David Cronenberg filmi Dangerous Method, bu sene Venedik'te Fassbender'in en iyi oyuncu ödülünü almasını sağlayan Shame ve Jayne Eyre ile usta oyuncuya doyacağız. Festivalde diğer dört gözle beklediğimiz filmler ise Aki Kaurismaki'den Le Havre, sessiz filmlere saygı duruşu yapan The Artist ve Pembe Panter çizgi filmlerine selam çakan eğlenceli Fransız animasyonu Un Vie De Chat.


Oku: Hiç Lonely Planet'in İstanbul rehberini kurcaladınız mı? Birbirinden turistik restoranları, barları, halıcıları görünce başka ülkeleri bu gibi rehberlerle gezdiğimizde ne kadar da yanlış yönledirildiğimizi anlıyoruz. İnsanları yaş grubuna ayırmadan veyahut karakter yapısını analiz etmeden ne kadar verimli bir gezi rehberi nasıl yapılabilir ki? İşte bütün bu sorunsallara çözüm olarak, keyfine düşkün genç jenerasyonlar için Hedonist Guide to... serisini öneriyoruz.


Sleep, eat, drink, snack, party, culture, shop and play gibi başlıklar altında kenti gruplara ayıran bu şahane rehber, gereksiz ayrıntılara boğulmak yerine şehre yiyip, içip eğlenmeye gelen keyif düşkünü gençler için bulunmaz bir fırsat. Kitap, hedonizmin seks dışındaki bütün dallarında, her bütçeye göre alternatifler sunmayı da ihmal etmiyor. Hedonist Guide to... serilerini internet sitesinden edinebilirsiniz.Ye: Aslında ayrıntılı bir yazının konusu olabileceğinden çok da uzatmak istemiyorum ama Beyoğlu'nun en iyi pizzasını yemek istiyorsanız Cihangir ve Şişhane'de birer dükkanı bulunan Miss Pizza'ya uğrayın. Ben tercihimi yine quattro formaggio (dört peynirli) pizzadan yana kullandım. Malzeme bolluğu ve kalitesi tastamam. Hamur gevrek ve ince ama en önemlisi garsonlar çok hızlı ve ilgili. Güleryüzlü oluşları da cabası. Dört peynirli pizzanı fiyatı 25 tl. Ucuz değil ama 2 kişi doyabiliyor. Bira 10, kola 5 tl. Cihangir'de ucuza içecek içmenin tek yolu BİM'e uğramak galiba.


Dört peynirli
Dışarıdan
İç: Xuxu duty freelerde 8-9 euroya temin edebileceğiniz evdeki içki alemlerine neşe katabilecek, alcopop (Amerikalılar'ın deyimiyle) kategorisinde sunulan eğlencelik içki. Alkol oranı yüzde 10. Fakat tadı şekerli olduğundan üst üste atılan shotlarda insanı çarpabiliyor. Yoğun çilek aromasını güçlendirmek adına içerisine çilek püresi de eklenmiş (ya da çilek püresi görünümlü parçacıklar). Türkiye'de bulamadık ama free shopa uğrayacak arkadaşınıza viski siparişi vermekten bıkmışsanız deneyebilirsiniz.


Akşama Doğru Gelen Edit: Atlas Sineması'nın önünde efsanevi bir kuyruk var. Biletix ile ise Dangerous Method'u alamıyorum. Shame filminin biletini almaya çalıştığında ise 404 kodlu hatayı veriyor. Mertçe, tüm biletler daha öncesinden İKSV bilmem ne kart sahiplerine verilmiştir deselerdi bari. Dangerous Method zaten vizyona girecekti ama Shame filminden çok emin değilim.

5 yorum :

  1. en sonunda d&r biletixte shame filmine bilet buldum.keyfim yerinde :)

    YanıtlaSil
  2. bir film ekimi degerlendirmesi bekliyorum senden :) helsinki love and anarchy film festivali degerlendirmesi de benden gelecek :)

    YanıtlaSil
  3. xuxu yazısını ben yazacaktım ama gezip tozmaktan yazamadım. çok güzel bir içki. kokteyller için birebir. ayrıca elma suyu, limon ve votkayla çok da iyi "shot"ı oluyor. tavsiye ederim. alın aldırın evde bulunsun. ama raf ömrü çok uzun değil aklınızda bulunsun.

    YanıtlaSil