23 Ekim 2011 Pazar

Olympus Epl 2 Macro Converter

Macro Converter
Uzun süre kompakt makinarla blog serüvenimizi sürdürdükten sonra geçen aylarda Olympus'un Pen serisi ürünü olan Epl 2 modeli ile yeni bir döneme başladım. Hoş, ben aldıktan bir ay sonra piyasaya Epl 3 ve Ep 3 gibi yeni modelleri çıksa da makinamdan gayet memnunun. Bir kere benim gibi amatörler için art filter menüleri gayet eğlenceli. Özellikle de görüntüyü olduğundan çok daha renkli ve eğlenceli gösteren pop art filtresi (hele hele bir de semt pazarlarında çekim yaparsanız). Tabi küçük kusurları da yok değil. Bir kere fotoğraf çekme hızı biraz yavaş. Art arda iki resim çekeyim derseniz makinanın kendisine gelebilmesi için 3-4 saniye beklemeniz gerekiyor (benim hafıza kartımdan da kaynaklı olabilir bu sorun).

Lumix 20mm f1,7
Diğer bir problem ise kit lensinin makro çekimlerdeki yetersizliği. Makina ile beraber verilen 14-45 mm lensler (SLR makinaların 28-90'ına tekabül ediyor) yakın çekim severleri pek tatmin edecek cinsten değil (hele hele benim gibi çektiği fotoların çoğu yeme-içme üzerineyse). Bu yüzden ilk işim Amerika'dan gelen ablama macro converter siparişi vermek oldu. Olympus'un 14-45 mm lensine (aman dikkat 14-45 in 2. versiyonu olmalı yoksa uyum sağlamaz. Lensin üzerinde roma rakamıyla 2 yazacak) uyumlu bu aparat varolan görüntüyü %50 büyütüp 13 cm'ye kadar gayet verimli görüntü verebiliyor.

Dönüştürücünün nimetleri
Makinanın diğer bir eksikliği ise (daha doğrusu kit lensin) gece çekimlerindeki başarısızlığı. Bu yüzden yine ablamın sayesinde Amazon'dan gayet uygun fiyata Panasonic'in Micro Four Thirds kameralara uyumlu 20mm (SLR ın 40 mm.sine denk) f 1,7 model lensini aldım. Bu sayede, diyafram değerinin düşük olması vesilesiyle gece çekimlerinde gayet başarılı pozlar yakalayabildim. Ayrıca bu lensin zoom özelliği olmamasına rağmen portre çekimlerdeki başarısı ise bir diğer artı puan. Diyafram değeri düştükçe alan derinliği etkisi kaybolduğundan ön planı berrak arka planı flu olan sinematografik görüntüler de keyfimizi arttıran başka bir özellik.

Makro çekim meselesini biraz abartırken

3 yorum :

 1. hayırlı olsun. yakın çekim için biçilmiş kaftan. bende yeni 50mm f/1.8 ile günümü gün ediyorum. duygusal bir ilişki yapıyorum kendisi ile. ciddi düşünüyoruz :)

  [http://farelikoyunhayalcisi.blogspot.com/2011/09/bakkala-ekmek-almaya-diyorum-diye-ckp.html nikon 50mm f/1.8]

  YanıtlaSil
 2. kanada'dab bildiren yazarımız özgün'ün tavsiyesiyle aldım ben de. bendaha çok geniş açı lensin peşindeydim. halbuki hiçbir işime yaramayacaktı. 20mm f1,7 tam bir blogger lensi.gece çekimlerindeki başarısı ise kusursuz.

  YanıtlaSil
 3. Çekim hızı ve hafıza kartı uyumsuzluğu olayına daha önce Canon'da rast gelmiştim. Daha sonraları bana anlatılana göre hangi makinanın hangi SDler ile maksimum performans sağlanacağı internetten bulunabiliyormuş. Canon için yaptığımız araştırma ile daha iyi bir hız elde etmiştik, sizde de işe yarar mı bilemem de, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

  YanıtlaSil