20 Kasım 2011 Pazar

Beyrut Abur Cubur Rehberi 2

Beyrut abur cubur rehberimizin ilk bölümünü tümüyle felafele ayırmıştık. Bu bölümümüzde ise daha çok yerel sokak yemeklerine odaklanacağız. Lübnan'da kahvaltı yapmak için birçok seçenek mevcut. Bizde de pek popüler olan hellim (Halloumi) peyniri kızartması, şahane yeşil zeytinleri, kaşkaval peynirleriyle beraber güzel bir çay keyfi yapmak mümkün. Ancak daha yerel tatlar peşindeyseniz ilk denemeniz gereken kesinlikle "manouche" olmalı.


Manouche bir tür Lübnan pizzası. Yapılışı basit. Hamur lahmacun inceliğinde açılıp, bombeli bir sacda pişiriliyor. Malzemesi lahmacunda olduğu gibi üst kısımına konuluyor. En popülerleri ise zahterlisi (Karabiber, kekik, tarçın gibi baharatlarla, ceviz, fıstık gibi kuruyemişlerin karışımından oluşan kahverengi bir toz) ve peynirlisi. Dileyen yumurtalı kıymalı gibi çeşitleri yiyebilir. Ama bence kahvaltı için en uygunu hellim veya kaşkaval peynirli manouche. İyi bir manoucheyi müslüman mahallesi Hamra'da yiyebilirsiniz. Amerikan Üniversitesi'nin hemen karşısında bulunan Bliss Caddesi'nde birçok fast food restoranı bulunuyor. Burada eski yöntemlerle sadece manouche yapan yerler bulunduğu gibi, "Zaatar W Zeit" gibi bu işi profesyonelliştirip zincir haline getiren dükkanlar da var. Her ikisini de denedik. Zaatar W Zeit'da hellim peynirlisi ve karışık sebzelisi çok hoşuma gitti ama sokakta güzel bir taze meyva suyuyla beraber yenilen peynirli manouchenin yerini hiçbiri tutmuyor.


Zahterli manouche

Bunun dışında sokaklarda birçok hamur işine denk gelmeniz mümkün. Bizdeki içli köftenin türevi "kibbe" de bunlardan biri. Kibbenin birçok versiyonu var burada. Haşhaşlı, patatesli ve tarçınlısı olduğu gibi kıymalısı da mevcut.


Benim gönlümü fetheden diğer bir hamur işi ise "ka'keh" (Ya da kaak). Sabahın köründe adım başı seyyar arabayla ka'keh satan birini görebilirsiniz. Ka'keh simit ile pide arası birşey. Dışı simit gibi gevrek ve susamlı. Ayrıca susamın dışında zahter de koyuluyor. Tandırda pişiriliyor. İçi ise felafel pidesi gibi boş. Tam kahvaltıda arasına malzeme koyup yemelik. Ben, üçüncü bölümde bahsedeceğim meşhur Ermeni pastırmacısı Basterma Mano'dan aldığım yağsız pastırmaları arasına koyarak keyfimi katladım. Dilerseniz tıpkı bizim simitçilerde olduğu gibi yanında satılan üçgen peynirle de yiyebilirsiniz. Şehrin müslüman mahalllerinde dolaşırken sadece ka'keh yapan fırınları görebilirsiniz. Avrupa için kruvasan, bizim için simit neyse Lübnanlı için ka'keh o.

Kaak
Fast fooda yavaş yavaş ısınıyoruz. Sıra geldi Beyrut'un Kızılkayaları Barbar Büfe'ye. Barbar Büfe (Büfe dediğime bakmayın onlar kendilerine restoran diyorlar) tıpkı Kızılkayalar gibi şehrin içki alemi sonrası atıştırma yapılan favori mekanı. Tavuk dönerden et dönere (Shawarma), felafelden, ekmek arası ciğere binbir türlü soğuk sıcak sandviçi burada tüketebilirsiniz. İstanbul'un diğer meşhur fast foodçusu Bambi Büfe'nin yaptığı gibi, Barbar Büfe de işinde uzmanlaşan yerler açmış. Yan yana vaziyette, sadece meyve suyu, felafel veya waffle satan Barbar Büfe'ye rastlamanız mümkün. Bu zincire, Hamra Caddesi'nde veya daha önce bahsettiğimiz sokak yemeklerinin merkezi olan Bliss Caddesi'nde denk gelebilirsiniz.


4 yorum :

 1. barbar büfeyi soruyorsanız fiyatları türkiye'den çok farklı değil. kaak yaklaşık 1 tl, manouche sokakta 1-2 tl olmasına rağmen zaatar w zeit de 4-5 tl arasında satılıyor. içindeki malzemeye göre fiyatı değişiyor.

  YanıtlaSil
 2. Shawarma dediğiniz olayı Türkiye'de "Şavurma" adıyla kurulmuş fast food zincirlerinde yiyebilirsiniz. Ben Ankara Kızılay'da gördüm ve yedim. Açıkcası tadı hiç hoş değildi.

  YanıtlaSil
 3. barbar'da greek salad siddetle tavsiye ederim.

  ayrica hesapli fiyatlara kebap dürüm yenilebilir.

  YanıtlaSil