15 Kasım 2011 Salı

Kvas

Rivayet ederler ki 1961 yılında yaptığı Amerika Birleşik Devletleri gezisinde Nikita Khrushchev, John F. Kennedy'nin kendisine ikram ettiği kolayı çok beğenmiş ancak asla bir "kvas" kadar lezzetli olmadığını belirtmiştir.

New York Little Odessa (Kvas ni kola/kvas kola degildir, Piy Nikola/Nikola için)
Çoğunlukla arpa ve çavdar, bazen de (bilhassa Ukrayna'da) buğday ekmeğinin mayalanması ile üretilen geleneksel Slav içkisi kvas geçmişte olduğu gibi bugün de eski Sovyet ülkelerinde, kimi zaman farklı isimlerle (Litvanya'da gira olarak bilinir) popülerliğini sürdürmektedir. Alkol oranı aşağı yukarı bizdeki boza ile eşdeğerdir ve genellikle yüzde 1'in üzerine çıkmaz. Soğuk içilmesi şarttır.

Kvas traktörü
Kvas ile tanışmam 2006 yazında Odessa'da oldu. Son derece sıcak bir ağustos gününde insanların koca bir konteynırın önünde sıraya girdiğini ve ellerindeki bardaklarda kahverengi bir içecegi keyifle yudumladıklarını görünce merakımı yenemedim.


İlk denememden sonra büyük bir açgözlülükle 2 litre (o zaman için fiyatı yaklaşık 1 dolardı) aldım ama bu bana büyük bir ders oldu. Çünkü kvas, diğer gazlı içeceklerin çoğu gibi, gazı kaçtığında berbat bir hal alıyordu.

Nikola
Bugün Rusya ve Ukrayna'da hemen her süpermarkette yaklaşık bir düzine firmanın ürettiği kvas yarım, bir ve iki litrelik şişeler halinde satılmaktadır. Büyük şehirlerde konteynırla dolaşan sokak satıcılarına özel günler yahut festival zamanları dışında pek sık rastlanmaz. Markette satılanlar arasında ise kanımca en iyisi "Nikola" markasıdır. Eğer siz de kolanın gazı kaçınca içmeyenlerdenseniz yarım litrelik (18-20 ruble yaklasık 50 euro cent kadar tutar) şişelerden almanızı öneririm.

2 yorum :