23 Kasım 2011 Çarşamba

Premier Lig Formaları 2012

Geçen sene ilkini yaptığımız Premier Lig ve Bundesliga formaları analizlerine bu sene de devam ediyoruz. İlk durağımız İngiltere. Vakti zamanında bizlere Les Ferdinand'ı kiralayıp coştuğu anda da geri alan sempatik (Mehmet Demirkol'a göre sempatikliği isminin güzelliğinden gelir) Londra takımı Queens Park Rangers kendine has enine çizgili mavi beyaz formalarıyla da hafızamıza kazınmıştır. Aslında klasik formaya hiç müdahele etmeden artı bir deplasman formasıyla baştacı edebileceğimiz bu kulüp, haddini aşıp şatafatlı deplasman formaları ve çirkin reklam logoları sayesinde, birbirinden güzel asyalı mankenlerin bir hayli gerisinde kalıp aşağıdaki fotoğrafın silik öğeleri olmaktan kurtulamıyorlar. Chelsea'nin bu baş düşmanını Ferdinand hatırına çok sevsek de formalar bizi hayal kırıklığına uğratıyor.

QPR seven piliçler
İşte küçük dokunuşların klasik bir formayı nasıl uçurabildiğine güzel bir örnek. Futbolcuyla yapılan forma reklamlarının aksine, her ne kadar çok sevmesek de Oasis grubunun vokalisti Gallagher'li tanıtım gayet başarılı. Ama asıl başarı klasik City formasından çok da uzaklaşmadan açık mavinin içine yedirilen arka plandaki doku. Reklam sponsorunda değişen birşey yok. Zaten bu yazı karakteri ve Umbro logosu kusursuz şekilde tasarlanmış.


Deplasman formasına gelince Milan'dan daha iyi bir Milan forması çıkaran ilk kulüp City olsa gerek. Darısı Gazianptepspor'un başına.

Kraldan çok kralcı
Arsenal'in deplasman formaları hiçbir zaman kötü olmadı, düz sarı, beyaz ve hatta kısa bir süre de olsa yeşil. Her zaman iç saha ormalarından daha dikkat çekici oldular. Ama hiçbir zaman bu kadar iyi olmadı. Latin Amerika esintili çaprazdan parçalı bu enfes formanın en güzel tarafı da gri Londra kışına uyumlu koyu renkleri.


Chelsea ise klasik mavi formasına çok fazla birşey eklemiyor. Dış saha formaları ise uzun zamandır çıkardıkları en iyi iş. Adidas'ın en büyük kusuru muhafazakar çizgisinin dışına kolay kolay çıkamaması, çıktığında ise işi fazlaca abartmasıdır (Puma kadar olmasa da). İşte bu dengeli ama yenilikçi forma Chelsea'nin QPR'a bu seneki ilk tokadı.


Everton ise tıpkı geçen seneki gibi nefesimizi kesmeye devam ediyor. Tabi formadan çok reklam logosunun başarısı bu. Düz beyaz formaya aynı baskı yine başarılı olacaktır fakat iki senedir renk seçiminde de kusursuzlar. Geçen seneki formalara düzdüğümüz methiyelere buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki pembemsi forma ise geçen senenin şaheseri.


Reklam konusunda baş düşmanı Everton kadar olmasa da Liverpool da çok şanslı takımlardan. Geçmişten bugüne hep şık reklam logolarıyla çalıştılar. Crown Paints, Hitachi, Candy ve hatta Carlsberg. Ayrıca bu takım eskiden beri gri tonlarındaki deplasman formalarına bayılır. Klasik (Hafif çizgili) Adidas formasının yakaları daha bir şık olmuş koyu renkler Londra kışını yansıtıyor demiştik. Gri ise işçi şehri Liverpool'un kışına çok uygun değil mi? Her ne kadar bu forma deplasmanda giyilecek olsa da.


80'lerde
Rooney'e pek yakışmasa da Manchester United da bu sene gayet başarılı bir deplasman formasıyla karşımıza çıkıyor. Tıpkı Arsenal gibi kışlık renkleri tercih eden United'ın tek eksikliği ise Sharp'tan sonra akılda kalıcı bir reklam sponsoruyla çalışamamaları olsa gerek. Bu arada iç saha formalarındaki muhafazakarlıkları da takdir edilesi (Geçtiğimiz yıllarda denenen göğsün üzerindeki dev V harfli forma, taraftarlar tarafından çok da beğenilmedi).

Ön tarafta potluk var

1 yorum :

  1. çok güncel bir yazı olmadı ama beyrut a bir ara için çerezlik bir yayın oldu.

    YanıtlaSil