20 Aralık 2011 Salı

Emir Kipleri


Keşfet: Geçen haftaki yazımızda Çukurcuma'da son zamanlarda birbirinden etkileyici sokak sanatı örneklerine rastladığımızı söylemiştik. Wheatpasteler, graffitiler ve stenciller gün geçtikçe gelişiyor ve kalitesi yükseliyor. İşte bu hafta karşımıza çıkan şahane iki stencil örneği.


Ye: Mahalleden havadislerle devam edelim. Mahallemizin şahane kasabı Kasabım'a köy tavuğu geliyor son zamanlarda. Geçen hafta yarım tavuk alıp enfes bir fırında tavuk denemesi yaptık. Üzerindeki tüyler sizi tiksindirmesin. Ocakta iki dakikada tüm tüylerini yakıp fırına verebilirsiniz. Bu arada buranın yarım tavuğu bütün çiftlik tavuğuna bedel. Dayanamayıp, tavukla bereber sucuğu da deneyelim dedik. Baharatı biraz az geldiğinden benim damağıma pek uymadı. Ama et tadını hissetmek istiyorum diyenlerdenseniz buyurun buradan yakın! Kasabım'ın biri İstiklal üzerindeki Ağa Cami'sinin hemen karşısındaki arada, diğeri de Cihangir'de olmak üzere iki dükkanı var. Ayrıca bu yaz yine Cihangir'de et restoranı açtılar. Blog yazarımız İmerhan'ın dediğine göre hamburgerleri (Son iki sefer hariç) gayet lezzetliymiş. Hamburger demişkem Kasabım'ın kendi ürettiği hamburger köftesi de denemeye değer.Bu hafta ise rakı ile beraber keyif yapmak niyetimiz. Ama bu sefer köy tavuğuyla beraber değil de geçen hafta gözüme kestirdiğim şahane kaburga takımıyla şendirelim sofralarımızı. Pirzola takımı süt kuzudan. O yüzden çok fazla baharatlamaya gerek yok. Çok az tuz ve yağ ile ovaladıktan sonra 240 derecedeki fırında 30 dakika pişiriyoruz. Aslında dış kısımdaki yağların iyice gevrek olmasını isterseniz daha öncesinde 4-5 dakika tavada kızartabilirsiniz. Sonuç aşağıdaki gibi.İzle: Finlandiya'dan bildiren yazarımız Ülke'nin dürtmesi ile "Aki ve Kati" toplu gösterimine gittim. İskandinav refahını sorgulayan filmlerle ün salmış Aki ve favori kadın oyuncusu Kati'nin filmlerini art arda izleme fırsatı bulduk. En beğendiklerimiz ise, bilhassa soğuk espirileriyle bizleri gülme krizine sokan ve Kaurismaki'ye dünya çapında ün kazandıran erken dönem filmi "Match Factory Girl" ile aynı anda işsiz kalan karı kocanın trajikomik hikayesini anlatan Drifting Clouds. DVD ya da torrent farketmez İskandinavya'nın Jim Jarmusch'una bu iki filmle giriş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.


Drifting Clouds
Oku: 2011 yılında HBO'nun televizyona uyarladığı George R.R. Martin'in "A Song Of Ice And Fire"ın beş kitaplık setini amazon.com'dan aldım. Serinin yalnızca ilk iki kitabının Türkçe'ye çevrilmiş olması ve setin şaşırtıcı ucuzluğu (Sadece 21 pound ve ücretsiz teslimat) nedeniyle, İngilizce okumaktan biraz çekinsem de satın aldım. İngilizcesi, "Lord Of The Rings" okuyanlar bilir, hiç de korkulacak derecede zor değil; aksine sözlüksüz dahi okunabilecek bir akıcılıkta. Lord Of The Rings'in mükemmel (!) Orta Dünya'sından (Ölümsüz ve güzel iyi ırklar/çirkin ve vahşi kötü ırklar) ve fanstastik zırvalardan (Büyüler, konuşan ağaçlar vs.) sıkılanlar için A Song Of Ice And Fire çok gerçekçi bir Orta Dünya tasviri (Hanlar, ensest, fuhuş, adice iktidar mücadeleleri, onur için değil çıkarları için savaşan ve ölen karakterler) sunuyor. Setin içinde bir de kitaptaki karakterleri ve aileleri tanıtan bir kitapçık mevcut.


1 yorum :

  1. Aki & Kati ikilisini ben de İstanbul Modern'de keşfetmiştim,İskandinav temalı,proletarya içerikli olması da cabası."Hamlet iş dünyasında" modern çağdaki anlamı itibariyle hoş bir filmdi,torrentle sadece "Geçmişi olmayan adam" ve "Sürüklenen Bulutlar"ı indiribildim.(Bu arada "Sürüklenen bulutlar" tam bir İstanbul Aralık ayı filmidir;hüzün,umut,ilahi adalet,saflık duygularının güzel bir sergisidir)

    YanıtlaSil