29 Ocak 2012 Pazar

Ardbeg

"If perfection on the palate exist, this is it"
Jim Murray, Viski uzmanı


AHL
Avrupa'da bir heyula dolaşıyor! Komünizm heyulası değil ama. Benim etrafımda. Bilhassa free shoplarda peşimi bırakmıyor. Son aldığım tüm içkiler helak oluyor. Birini daha valizdeyken parçaladım. Geçen  buzdolabının kapağını sert açtığım için 1 litrelik Gordon Cin kapağını açmadan yere düşüp paramparça oldu. İçkimin mundar oluşuna mı yansam evimin bir hafta cin kokmasına mı? Daha bir haftada darmaduman olan Paşabahçe viski bardağı setlerim, aynı anda iki bardak kırma maceralarım da cabası. Yukarıdaki felaketlerden ilham alıp inançlı birine dönüşmek çok kolay. 
Eğer internette en iyi malt ödüllerini  takip ediyorsanız ilk 10da muhakkak birkaç Ardbeg'e rastlamışsınızdır. İstisnasız her viski uzmanının baştacı ettiği bu viski, Islay yöresinin yoğun tadını sevenler için bir efsanedir. Eğer viskiye yeni başlayan birisiyseniz Ardbeg'le başlamanız tavsiye edilmez. Çünkü yoğun aroması ve kokusu sizi ürpertebilir. Islay yöresinin deniz tadını barındıran bu içecek, ailenin  en kömürsü ve en dumansı tada sahip olan üyesi (Buradan bakabilirsiniz).Deniz kıyısında olma meselesi sanki biraz abartılmış
Baskın olarak yosunumsu ve tuzlu bir aroma barındırır, hemen akabinde derinden portakal, lime ve esmer çikolata aroması hissedilebilir. Çok derinden gelen karabiler, tarçın-vari baharatlar tadını şenlendirir. Bu viski Laphroaig ve Lagavulin ie birlikte "smokey malt" viski güruhunun baş temsilcilerindendir. Bu arada susuz Ardbeg ile içimlik su ile zenginleştirilmiş Ardbeg arasında muazzam bir tat ve koku farkı vardır. Her ikisini deneyip kararınızı ona göre verebilirsiniz. Aşağıda az bulunur Ardbeg reklamından birini izleyebilirsiniz.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder