14 Ocak 2012 Cumartesi

Emir Kipleri

Ye: Açıkçası Beyoğlu'nda gözümüzü gönlümüzü doyuran pastane ve fırın olmadığından hamur işlerine çok dadanamıyoruz. Aşağıdaki fotoğraftan da hemen anlayacağınız gibi Savoy'un milföy pastası ilk tercihlerimizden. Ama bu herkesin bildiği pastayı tekrardan anlatacak değiliz. Çalışanları biraz somurtkan olsa da en son dayanamayıp aldığımız el yapımı gofretlerine bayıldık. Taze yapılmış olduğundan mıdır hamuru pek bir çıtır. Çikolatası bol. Bunu alan Lebon Pastanesi'nin el yapımı frigosunu da aldı. Tavsiye ederiz. Bu arada yeri gelmişken söyleyelim. Beyoğlu'nda iyi bir baklava bulunmaması sorunsalı da çok sinir bozucu. Her ne kadar Firuzağa Meydanı'ndaki Elvan Pastanesi'nin baklavaları gayet taze de olsa da tatmin edicilikten çok uzakta. Halbuki yokuş aşağı kaptırıp bir kilometre yürüdüğünüzde kendinizi İstanbul'un baklava-börek merkezi Karaköy'de buluveriyorsunuz. Yazık.

Dinle: Hazır güncel bir pikap yazısı yazmışken geçen hafta aldığım plaktan da bahsedeyim. Burada durup size Adele'nin albümünü anlatacak değilim ama bu aralar Mephisto'da gayet uygun fiyata güncel plaklar satılmakta. İkinci el plaklar bile fahiş fiyatlara satılırken sıfır ve güncel bir albümü 39 tl'ye bulabilmek sevindirici. Yeni hedefimiz şöyle kaliteli bir AC/DC albümü kapmak. Bu arada şahane albümleri "Back In Black"i sahaflar dahil hiçbir yerde bulamıyorum o da ayrı konu.


Keşfet: Kasımpaşa Pazarı'ndan daha önce bahsetmiştik. Geçen hafta ise çok zamandır arayıp da bulamadığım doğal erik ekşisini keşfetmemle bu pazarın kıymeti gözümde bir kat daha arttı. Aslında tam erik ekşisi diyemeyiz buna. Erik, elma ve ayva ekşisinden oluşan doğal bir karışım. Marketlerde aldığımız yapay ekşilerin aksine bu karışım tamamen katı (Mesir macunu kıvamında). Bu yüzden sıcak suyla karıştırarak kullanabiliyorsunuz. Özellikle yaprak sarmasında sonuç harikaydı. Biraz mayhoş biraz da tatlı bir aroma verdi. Yeni hedefim ise poşetler içinde satılan köy tavuklarının tadına bakmak.

Görüntüye aldanma
Tıkla: Muziksizmekanlar. Müziği seven insanlar olarak, hoşlarına gitmeyen müzikleri dinlemekten ve sürekli sese maruz kalmaktan rahatsız olup ve arka plan müziği çalınmayan kafe, restoran ve mağazaları araştırmaya başlayan bir grup insanın projesi. Bunun sonucunda yeni bir internet sitesi oluşturup bulabildikleri fon müziği olmayan mekanların listesini çıkamışlar. Listede müziksiz restoranlar, kafeler, etkinlikler ve alışveriş gibi gruplar mevcut.


İzle: Türkiye'de Fetih 1453 fragmanı dolana dursun merakla beklediğimiz Prometheus "teaser"ı geçen ay internete düştü. Ridley Scott Alien filminden yıllar sonra çok merak edilen ilk filmde keşfedilen garip uzay gemisinin sırrını nihayet açıklayacak gibi. Fakat film Alien serisiyle aynı evrende geçse de "xenomorph"ları görme olasılığımız düşük (Ridley Scott ile bu konuda yapılan röportaja buradan ulaşabilirsiniz).5 yorum :

 1. Balık pazarı/Galatasaray civarındaki Sakarya Tatlıcısının baklavaları hiç fena değil bence... http://rejimbozan.blogspot.com/2012/01/sakarya-tatlcs-ayva-tatlsna-bir-ovgu.html adresinde azıcık bahsi ve fotoğrafları var :) Bir de, Turnacıbaşı sokaktaki Hayvore'nin ev baklavası epey güzel ama her zaman bulunmuyor. Baklava ve milföy sevdiğinize göre, orda alternatif olarak bir laz böreği de yenilebilir!

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler. şu hayvorenin önünden her geçişimde hamsili pilav yiyenleri görüyordum. bu hafta oraya da gidelim bakalım :)

  YanıtlaSil
 3. Biraz(!) pahali ama Patisserie de Pera... porselenlerin zerafeti bile yeter!
  http://www.perapalace.com/tr-TR/patisserie-de-pera/18.aspx

  YanıtlaSil
 4. Ah evet, Hayvore'nin hamsi pilavı gerçekten şahane :D Bir de tatlı olarak giresun ezmesi'ni sorun! Fındık ezmeli kadayıf.

  YanıtlaSil
 5. sıfır plaklar D&R'ın internet sitesinde daha ucuz oluyor genelde.

  http://www.dr.com.tr/Muzik/Back-In-Black/AC-DC/Albumler/Rock-Music/Rock/urunno=0000000351030

  YanıtlaSil