10 Ocak 2012 Salı

Suriçi'nde İki Ekmek Arası

Ülke olarak zenginleşiyoruz. Bunun en büyük kanıtı hükümetin önümüze sunduğu istasitikler değil tabi ki, ekmek arası sevdamızın giderek daha da azalıyor olması. Annemlerin jenerasyonunun lokumu, hatta çikolatayı ekmek arası yemesini garipseyen ben, şimdilerde salça ekmek, yağlı ekmek yerken yeni kuşak tarafından garipseniyorum. Köfte ekmek çoktandır gözden düşmüş durumda. Her ne kadar porsiyon versiyonlarının zayıf saldırılarına maruz kalsa da ekmek arası kokoreç ve döner tüm bu değişimlere inat dimdik ayakta. Yeni kuşak tarafından ekmeğin içini de al!, yağsız yerinden koy! gibi saldırılarla zayıf düşürülmeye çalışılıyor. Gençliğimizde, ekmeğin içini aldıktan sonra köfteleri güzelce yerleştiren, en sona da ekmeğin içini de israf etmeyip köftelerin üstüne koyan seyyar satıcılar artık yok. Bu vesileyle geçen hafta Adil'in (Triple-Double) açtığı ekmek arası başlığının devamını getirelim dedik. 


İlk ekmek arası noktamız Yusufpaşa tramvay durağının hemen arka tarafında bulunan Dönerci Sadık Usta. Burası 1982'den beri aynı yerde hizmet veriyor. Döneri o kadar ünlenmiş ki hafta içi öğlen vakitlerinde önünde 30-40 kişilik kuyruk olabiliyor. İstanbul'da lezzetli ekmek arası döneri ne kadar zor bulunabileceğini gayet iyi biliyoruz. Bir diğer favorimiz Bakırköy Bombom Büfe'den farklı olarak burası dönerin içine sadece biber ve domates koyuyor. Koyun ve dana karışık olduğu için döner epey yağlı. Ama kesinlikle çok lezzetli. Tavsiye ederiz.
Diğer ekmek arası mekanımız ise Eminönü Postanesi'nin çapraz karşısında bulunan Kral Kokoreç. Yörede birçok kokoreççi olmasına rağmen Kral Kokoreç mangalda kokoreç ekolünün en iyilerinden. Şampiyon'un menemenimsi kokoreçinden ve kaba personelinden siz de çok sıkıldıysanız Kral Kokoreç bol malzemesi ve basit sunumuyla ilaç gibi gelebilir. Ben dalgınlıktan olsa gerek ustanın kokoreçin içine küp küp domatesleri ekleyişine müdehale edemedim.

Kaleci Tolga'nın hemen arkasından bu yılın "Ekmeğe saygı 2.lik ödülü" Kral Kokoreç'e gidiyor
Aslında etin tadını gerçekten alabilmek için porsiyon yemek daha iyi olabilirdi. Ama kahretsin ki şu ekmek arası sevdamdan kurtulamıyorum! Sonuç olarak burası, Şampiyon'dan daha lezzetli olsa da genel olarak etin tadı bana çok yoğun gelmedi. Son zamanlarda yediğim hemen hemen her kokoreçte aynı sorunsalla karşı karşıyayım. Geçen sene İzmir'de yediğim kokoreçten sonra (Dombili Kokoreç'e buradan ulaşabilirsiniz) İstanbul'da yediklerimin tümü vasatın altında kalıyor. Kokoreç sevgim ben farkında olmadan giderek azalıyor mu, yoksa etler mi gitgide lezzetsizleşiyor kavrayamadım..2 yorum :

  1. lezzetini bilmem de ayranı o tasta vermeleri kesinlikle + puan..

    YanıtlaSil
  2. Ben de kokoreçin tadını alamadıkça yaşlandığımı düşünüyordum. Demek yalnız değilmişim! Etlerin tadı eskisi gibi değil kesin.

    YanıtlaSil