5 Şubat 2012 Pazar

Pide Ban


İstanbul pide turumuz devam ediyor. Hocapaşa Pidecisi, Şimşek Pide Salonu ve Konyalılar derken sıra şehir ahalisinin pek tuttuğu Karadeniz pidesi yapan Pide Ban'dayız. Taksim'den kalkan 25T otobüsleri Levent-Maslak hattından Sarıyer'e ulaştığı için boğaz trafiğine çok takılmıyoruz. Ama yine de evimizden çok uzak olmanın tedirginliği var üzerimizde. Tramvayla Hocapaşa'ya gidebilir, hatta yürüyerek Şimşek, Nizam gibi Beyoğlu pidelecilerinde karnımızı doyurabilirdik. Bir tek pide yemek için Sarıyer'e gitmeye değer miydi?


Pide Ban'ın Sarıyer'de 3 şubesi var. Merkezdeki pidenin dışında karalahana, turşu kavurması gibi Karadeniz yemekleri de yapıyormuş. Bizim gittiğimiz Çayırbaşı şubesi (Shell istasyonunun hemen yanı) ise sadece pide yapıyor. Mekanın beklenmedik derecede iyi bir boğaz manzarası var. Masalar mermerden. Menü yok. Zaten kıymalı, kavurmalı, peynirli ve pastırmalı pide seçenekleri var. Servis çok sevdiğim şekilde metal tabakta. Ayran sürahiyle geliyor. Benim gibi ayran-yemek dengesini hep ayran alehine bozanlar için birebir. Turşu karışık. Lahanası kütür kütür, salatalık vasat.

Ben de yaparım dedirtecek kadar basit
Sıra geldi ana yemeklere. Pide Giresun Görele tarzındaymış. Zaten aşağıdaki fırıncılar da Giresunlu. Un Çankırı, et ise Trakya'dan. Kavurmalı pide kapalı şekilde hazırlanıyor. Sonra üzeri bıçakla kesilip tereyağla lezzetlendiriliyor. Kapalı pidelerin hamuru tam istediğim gibi gevrek. Çoğu kapalı pidenin en büyük sorunu hamurunun kalın olmasıdır. Burada ise lahmacun kıvamında incecik açılmış. Pideler, adabı öyle olduğundan masaya kesilmeden getiriliyor. Elinizle koparıp yiyorsunuz. Fakat unun cinsinden midir bilinmez hamur biraz lastik kıvamında. Koparıp yemekte zorlanıyor insan.

Dekorasyon eklektik

Porsiyonlar ise doyurucu. Genellikle tek porsiyonla doymayan kuzenim bile masadan tok kalktı. Peynirli pide ise tam bir malzeme bolluğu. Üzerinde bir karış imansız peyniri var. Hamuru kavurmalıya göre daha kalın. Şekil olarak da pizzaya benziyor. Ama cesaret edip ortasına bir yumurta kırdırsaymışız daha güzel olacakmış sanki. Hizmete gelince personel çok suratsız. Herhangi bir hizmet aksaması olmasa da can sıkıcı bir durum. Hele hele çok sevdiğimiz Hocapaşa Pidecisi'nin güleryüzüyle kıyaslayınca. Yemekten sonra gelen çay ise enfes. Hele hele güzel bir boğaz manzaralı masaya düşerseniz. Yan masanın yediği kabak tatlısı güzel gözükse de karnımız doydu. Başka bir zaman inşallah.


Ortasında bir yumurta sarısı olaydı!
Bunca yolu Karadeniz pidesi yemeye gelir misiniz derseniz? Gelirim ama yanına çok methedilen kuşbaşı et ve mısırdan yapılan karalahana dolmasından yemek, ortaya turşu kavurma söylemek şartıyla. Yoksa ailemizin pidecisi Hocapaşa bana bir koşu uzaktayken, 25T otobüsüyle bunca yol gitmek akıl karı değil. Son olarak fiyatlardan bahsedelim 4 pide bir sürahi ayran 55 tl. Doyurucu pideler için 11 tl normal. Ama bir sürahi ayran için (Hele ki elalem bir sürahi şarabı aynı fiyata içebiliyorken) 11 tl çok da ucuz değil.

Pidede alan derinliği

İstanbul pide turlarımız devam edecek. Gelecek sefere niyetimiz tekrar sur içine girmek. Blog yorumlarına da sıklıkla yazılan Fatih İtfaiyesi'nin yanındaki Karadeniz Pidecisi ve blog ekibimizin bir "zamanlarki" resmi lokantası Cerrahpaşa'daki Gaziantepli Mehmet Usta kısa plandaki hedeflerimiz. Uzun vadede ise Balıkesir'in meşhur Yorgancılar Çarşısı lahmacuncusunu yazmak gerek. Her ne kadar artık yorgancılar çarşısı kalmasa da... Herşey bittiğinde ise "pide versus pizza" yazısı yapıp, pizzaya bir güzel sopa attırarak ülkece gururumuzu okşatmak lazım. Hele ki birlik ve beraberliğe her zamankinden çok  ihtiyacımızın olduğu bu dönemde!

12 yorum :

 1. vedat (milör) ne yemişti tereyağı süre süre...

  YanıtlaSil
 2. Pideban'ın Samsun'da yağlı pide denilen pidesi de güzeldir. En azından 3-4 yıl önce yediğimizde güzeldi. Ortasında sizin kırdırmadığınız yumurtayla :)) elbette.

  Önerebileceğiniz Bafra Pidesi yapan bir yer var mı peki?

  YanıtlaSil
 3. Samatya sahil yolunda İlbey BAfra pide salonu avr. Ama fiyatları çok da uygun değildi en son. ortasında yumurta sarısı varsa ben de varım :)

  YanıtlaSil
 4. Fatih Damak Pide'yi de listeye alın panpalar. O da Fatih İtfaiye'ye sırtını verdiğinde, sırtını neresinden verdiğine göre değişir, hemencecik orada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede fatih damak pideyi denemeden geçmeyin pişman olmazsınız

   Sil
 5. itfaiye'nin orada bulanan damak pide değil de karadeniz pidecisinin yazısı haftaya geliyor.

  YanıtlaSil
 6. Bildiğim kadarıyla Balıkesir'in meşhur lahmacuncusu kapandı en azından eski yerinde yok. Başka bir yere taşınmış galiba ama bilemiyorum eskisi gibi mi ?

  YanıtlaSil
 7. kapanmadı yeri değişti. öz merkez den milli kuvvetler e çıkan aranın karşısındaki arada. katlı otoparka giderken sağda. kötü bir tarif oldu ama anlaşılmıştır herhalde.

  YanıtlaSil
 8. balikesir meshur pide salonu (nam-i diger hidayet) yorgancilar carsisinin yikilmasi ile yer degistirdi. milli kuvvetlerde kiral magazasi vardir, onun karsi arasina gir, sag tarafta gorursun. pide de ayni, meshur yasli garsonu da ayni yerinde duruyor.

  YanıtlaSil
 9. bafra pidesi için: doğancılar'daki yaşar usta normal karadeniz pidesinin en iyisi içinse lider pide (tepeüstü merkez yada yine tepeüstü trabzon park şubeside tercih edilebilir) istanbul anadolu yakasındaki en güzel alternatifler arasında.

  ama klasik pide çeşitleri dışında da pide isterim diyenlere moda'daki köyüm pide tavsiye olunur.

  YanıtlaSil
 10. Pideban Çayırbaşı şubesinde iftar yapmak için gündüzden arayıp rezervasyon yaptırdık. yarım saat önce gelin yeter dediler, yarım saat önce orda olduk. Sancaktepeden kalkıp Sarıyere Pideban'a iftara gidiyoruz ( 30 km) ve mekana vardığımızda adımıza rezervasyon olmadığını söylüyorlar. hiç boş masaları yokmuş ve arayıp yer ayırttığımız halde yalancı konumuna düşürüyorlar. bu masayı verebiliriz deyip merdivenin dibinde, kasanın önündeki servis masasını gösteriyorlar ve hiç bir özür dileme yok. tabiki hemen terkettik mekanı. bir daha da asla gitmeyeceğiz, böyle kabalık böyle sorumsuzluk olmaz. adamların hatası yüzünden mekan bulamadık iftarımız rezil oldu. giden müşteriyi iftar saati dışarda bırakmak hem de rezervasyon yaptırıldığı halde, bu nasıl hizmet!!! rezalet!

  YanıtlaSil