10 Mayıs 2012 Perşembe

Emir Kipleri: Bira Özel

İç: Schlenkerla Rauchbier. İşte Bavyera yöresinden şahane bir bira. Bamberg şehrinde 1678 yılından beri üretiliyor. Yoğun tadını, arpa maltının kayın ağacı odununun kömürü ile islenmesine borçlu (Ada viskilerindeki is kokusu bağımlıları için birebir). Tadı çok yoğun olduğundan 2-3 şişe yuvarlamak mümkün değil. Türkiye'de fahiş fiyatlara satılsa da bir kere denemeye değer. Bu arada Amerikan bira bloğunun bu bira ile ilgili ucuz espirisi de şöyle; "Schlenkerla'da o kadar baskın bir yanık tadı var ki, eliniz itfaiyeyi çağırmak için telefonunuza gidiyor"


İstanbul'da şu an için büyük marketlerde bulunamıyor ama en azından Beyoğlu'nda North Shield, Oktoberfest isimli barlarda ve Sıraselviler'de her gitfiğimizde bu kaça, şu kaça diye adama bin soru sorup bize sabırla cevap verdikten sonra hiçbir şey almadan pahalıymış diye çıktığım La Cave şarap ve içki evinden temin edebilirsiniz.

Git: La Cave'ye uzun zaman sonra gururla gidiyorum. Son zamanlarda o kadar çok "bu kaça, şu kaça" muhabbeti yapmıştım ki bira almadan bir hafta önce kuzenimin eline listeyi verip "Ben artık sormaya utanıyorum sen şunların fiyatını soruver" demiştim. İşin pis tarafını kuzenime yaptırdıktan sonra bu hafta La Cave'ye girip şahane biralarımı kaptım. Tabi alışveriş yapabilmenin gururuyla arada 10-15 içkinin de fiyatını sormuştum. La Cave fiyatlarıyla olmasa da içki çeşitliliğiyle İstanbul'da rakipsiz. Envaiçeşit malt viskiyi veya likörü bulabilmeniz mümkün. Son zamanlarda Brooklyn Lager'den Schneider'a birçok ithal bira da getiriyorlar. Gezip görülesi bir mekan.


İç: Schlenkerla Eiche (Meşe) ise aynı markanın bir diğer birası. Kayın odunu dumanında islenen maltlardan yapılan Schlenkerla’nın bu yeni çeşidinde, maltı islemede sadece meşe kullanılmış. İs tadı bunda daha az gelse de altan alta gelen çeşnilerin tadı daha fazla hissediliyor. Buruk bir tada sahip bu bira tüm kış biraları gibi oda sıcaklığına yakın bir derecede içilebiliyor. Kış biralarının en büyük özelliği yaz biraları gibi ferahlamak için değil ısınmak için içilmeye uygun olmaları. Bu sepeledir ki yüksek alkolle (% 8 civarı), yoğun lezzetlere ve kıvama sahiptirler. Su sebeple kışın evde yapılan ağır yemeklere gayet uyumludur. Bir nevi şarapın alternatifidir. Fiyatı Rauchbier versiyonundan bile pahalı.


Oku: Çukurcuma Times'in ilk yazısı bir viski kitabı üzerineydi (Buradan ulaşabilirsiniz). Yakın zamanda aynı yayınevinin bira kitabını temin ettik. World Whisky kitabı dünya üzerindeki hemen hemen tüm viskilere değiniyordu. Beer Book ise bu konuda biraz daha subjektif. Mesela Heineken, Leffe veya Carlsberg gibi büyük markalara hemen hemen hiç değinilmemiş.


Daha çok sevdiği biraların listesini tutmuş yazarımız. Bu vesileyle birbirinden garip Alman, Belçika ve dünyanın dört bir yanındaki lezzetli biralara daha fazla yer ayırabilmiş. Bu kitap sayesinde Bamberg kasabasından haberimiz olurken, onlarca çeşit bira türünün aromasını yapılışını ve tüm özelliklerini öğrenme fırsatımız oldu. Kitabı Amazon'dan temin edebilirsiniz.Gez: Bamberg'e hiç gitmedik. Galiba uzun süre de gidebilecek durumumuz yok. Burası Münih'in kuzeyinde bulunan küçük bir Bavyera kasabası. Kasaba merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde olup koruma altında. Bamberg'in bizim için özelliği ise ortaçağdan kalma hanları ve şatolarından ziyade dünyanın en önemli isli bira merkezlerinden birisi olması. Şehre günübirlik yapılan bira ziyaretlerinde bir deste bira üretim merkezi gezilip yanında Bavyera mutfağının değişik yemeklerini yiyebiliyorsunuz. Saydığımız bira fabrikaları arasında üstte bahsettiğimiz Schlenkerla'da bulunuyor. Bunun dışında Fassla, Ambrausianum gibi birçok yüksek kaliteli bira üretim merkezinde keyif çatabilirsiniz


Ülke'den Ek: İsli biranın İngiliz versiyonu için Meantime (Geçen barmenden Meanwhile diye istedim yanlışlıkla, epey güldü) mutlaka (Türkiye'de fiyatı fahiş olabilir, zira Kıta Avrupası'nda dahi kallavi bir fiyatı var) denenmelidir. İddia ediyorum, isli olan her şey güzeldir. Şu ana kadar isli somondan, viskiden ve biradan aldığım tatları hayatta çok az şeyden (Abarttım tamam) aldım.

3 yorum :

  1. şimdi bamberg'e gidesim geldi.Münih ve çevresini neredeyse tamamen gezmiş biri olarak Bamber'e gitmemiş olmak benim ayıbım olsun.Gidersem çekeceğim fotolar size nazirem olsun :)

    YanıtlaSil
  2. aslında oktoberfest ve devamında büyük bir bavyera turu şahane olabilir

    YanıtlaSil
  3. oktoberfest iyidir ama yakın biryerde konaklamak şartı ile.Malum aşırı alkol tüketimi,park ve taksi bulma sorunu.Bayern turu da fena olmaz.Dachau Nazi kampı,Münih teki müzeler,Almanya'nın en eski şehri olan Augsburg daki tarihi yerler.Tabiki sayısız bira fabrikası

    YanıtlaSil