27 Mayıs 2012 Pazar

Emir Kipleri

Git: Edirnekapı Kuş Pazarı. Uzun zamandır bu pazarın efsanesi kulağıma geliyordu. Tüm kuş manyaklarının dilinden düşürmediği Edirnekapı Kuş Pazarı'na şans eseri pazar günü denk geldim. Daha önce bahsettiğimiz Topkapı ve çevresinin efsanevi karmaşasının son kalıntılarını görmek için bile buraya uğranabilir.Hele hele Ayvansaray civarının, tıpkı Sulukule gibi "osuruktan" bir kentsel dönüşüm projesiyle yenilenmeye başlandığı düşünülürse bu pazarın ömrü çok olmayacak gibi. Perişan haldeki kuşları gördüğümüz vakit kapatılması pek de hayırsız olmaz dedirtmedi değil. Fakat eninde sonunda başka bir yerde, en kötü yeraltında faaliyetini sürdüreceğini biliyoruz.


Pazarın ilk dikkat çeken özelliği tek bir kadının bile olmayışı. Giriş kısmında güvercinlerin kapladığı uzun bir bölüm bulunuyor. Burada Mardin, paçalı, taklacı gibi binbir güvercin türü meraklılarını bekliyor. Devamında ise sura yakın kuytu bölümde kaçak avlanan kuşlar, bilhassa İstanbul'un kuzeyinde bolca bulunan saka kuşları var. Sakaların fiyatları 5 tl'den başlıyor. Bu kuşu avlamak yasak olduğundan foto çekmemize izin yok.


Daha ileride bulunan açık alanda ise tavuk, ördek gibi hayvanlar hatta kuş pazarı konseptinin dışında koyun, keçi gibi küçükbaşlar bile bulunabiliyor. Bu uzun gezinin ardından yapılabilecek en güzel şey ise, pazarda bolca bulunan seyyar satıcılardan yarım ekmek köfte veya ketçaplı bir pilav alıp (Yanına soğuk bir gazoz iyi gider) pazarın hemen dibinde bulunan surlara çıkıp bir yandan pazara diğer yandan da Haliç manzarasına bakıp keyfinize keyif katmak olur.


Tekfur Sarayı pazarın hemen dibinde
Ye: Fatih Sarmacısı. Edirnekapı surlarından İstanbul'u seyre dalıp yolumuza devam edelim. Mimar Sinan'ın en kibar camilerinden Mihrimah Sultan'ı (Surların üzerinden bu camiyi seyretmek apayrı bir zevk) sırtımıza verip İstanbul'un en gastronomik caddelerinden Fevzipaşa'dan doğruca Fatih Cami'ne doğru yürüyelim.


Basit tatlılara bayılırım. Kemalpaşa, en sevdiğim tatlılar arasında. Bir diğer basit tatlı olan lor tatlısı ile yarışır. Balıkesir'de sıklıkla yediğimiz şambaba ise bir diğer favorim. İstanbul'da ise içimize sinen bir Kemalpaşa tatlıcısı bulamadığız için "varoş tatlı" ihtiyacımızı tulumba ile gideriyorduk. Ta ki Fatih Sarmacısı'na denk gelene kadar. Burası Fatih Cami'ne varmadan önceki ilk sokakta bulunan küçük ve mütevazi bir dükkan.


Yapılışına gelince. Fatih sarması adını, rulo şeklinde sarılmasından alıyor. Pişirilirken hiç yağ kullanılmıyor. Un, yumurta, şeker, kabartma tozu ve vanilya kullanılarak pişiriliyor. Sonrasında hamurun ortasına kayısı marmeladı sürülüyor. Rulo gibi sarılıp şerbetle tatlandırılıyor. Hamurunun tadı şerbetli keki andırsa da üzerine eklenen kayısı marmeladı sayesinde lezzeti başka bir boyut kazanıyor. Fatih Sarmacısı benim gibi basit tatlı düşkünleri için bulunmaz bir mekan. Ama ağır tatlı sevenler hele hele baklava fanatikleri için tam bir hayal kırıklığı olabilir. Kusuruna gelince, sanki marmeladı biraz daha bol koysalar daha iyi olurmuş. Hafif tatlı seviyoruz ama o kadar da değil. Sarmanın kilosu 20 tl. Dükkanda bunun dışında baklava, kadayıf ve tulumba da bulunuyor. Ben denemedim.


Ye(me): Basit tatlılar kervanına "şambali" ile devam edelim. İzmir'de yediğim birbirinden güzel şambali tatlılarının aksine İstanbul'da bunu düzgün yapan birini henüz bulamadım. Sokak satıcılarındaki kerhane tatlısı vasatın üstünü aşsa da şambali için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Nohut büyüklüğündeki irmikten yapılması ayrı birt dert, şiresinin azlığı ayrı.İmerhan'dan Ek: Balkes'teki şambalinden bahsetmeden yapamadım. Özellikle Başar Dersanesi'ne gidenler daha iyi bilir; Sümerbank'ın karşısındaki çeşmenin (Ya da kuşlar için sulak mıydı hatırlayamadım) yanında seyyar bir şambalici vardı (Fazla yerel bir tarif oldu. Balkesli olmayanlar kusura bakmasın). Annem de çok severdi. Pek güzeldi. 

1 yorum :

  1. Yakın zamanda kuşçulukla ilgili çekilen güzel bir belgesel var, "istanbul'un kuşçuları" diye. Ona da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

    Belgeselin tamamı ve yönetmeni olan Naki Tez'in görüşlerini şuradan ( http://efe.me/2012/02/istanbulun-kusculari ) okuyabilirsiniz.

    YanıtlaSil