13 Mayıs 2012 Pazar

Zagreb İçecek Rehberi: Gazlılar Ve Diğerleri

                    

Gazlı içecekler serimiz son sürat devam ediyor. Berlin Gazlı İçecek Rehberinden sonra mahallemizin gazozcusu Avam Kahvesi'nden bahsetmiştik. Şimdi de Zagreb'de küçük bir asit turu yapacağız. Kola bağımlısı İmerhan (Günde ortalama 10 litre kola içtiği için ölen kadın haberinden sonra biraz durgunlaşsa da) kolanın alternatifi asit bombası Uludağ'la oyalanadursun ben (Sırf blog yazarımız Ülke'nin memleketinin gazozu olduğu için mesafeli yaklaştığım) Niğde Gazozu'nda kararımı kılmış vaziyetteyim. Günde bir şişe Niğde Gazozu gerçekten de şu an için kolanın tek rakibi. Ama Zagreb'de işler biraz karışık. Coca Cola'nın en büyük rakibi yine bir kola markası. Slovenya'nın gururu meşhur Cockta.


Cockta 1953 yılında Yugoslavya'nın şirin ülkesi Slovenya'da kurulmuş. İçecek kısa zamanda hızla popüler olup ülkenin bir numaralı asitli içeceği oluvermiş. Cockta, Coca Cola ve türevleri gibi kafein içermiyor. Fakat en önemli özelliği bu değil. Kafanıza ilk diktiğiniz anda içindeki bilindik tadı hemen anlıyorsunuz. Geriden gelen portakal ve limon aromasını (Toplam 11 çeşit meyva ve bitki içerdiği söyleniyor) hissetseniz de baskın kuşburnu tadı kendini hemen belli ediyor. Kafanızda kuşburnu aromalı Coca Cola hemen yer etmiştir. Hiç fena fikir değil. En azından Vanilla Coke'dan çok daha parlak bir fikir. Kuşburnunu hep sıcak içmeye alışkın ben, asitli ve buz gibi bir Cockta içtiğimde şahane bir yaz içeceğiyle karşılaşacağımı aklımın ucundan bile geçirmezdim. Gavur ellerde böyle deneysel asidik içeceklerde genellikle büyük hayal kırıklığı yaşamaya alışkın olduğumdan birde bir yapmanın keyfini doyasıya çıkarıyorum.


Şimdi sıra 2010 Superior Taste Award (Üst fotoda görüldüğü üzere logosunda bunu gururla taşımakta) sahibi Sky Cola'da. En karakterli özelliği yoğun asidi. Tadı Coca Cola'ya yakın olsa da bariz farklılıklar mevcut. Galiba 2010 yılı ödülünü de Coca Cola'ya rakip olmaya kalkışıp ucuz taklidi olmaktan öteye gidemeyen Cola Turka ve şürekalarından farklı oluşuyla almış. Pepsi-Coke seçeneklerinden sıkılanlar için ilaç gibi gelecek bir ürün. İçmeden dönmeyiniz. Alkollülere geçmeden önce hemen belirtelim; Zagreb'in heryerinde (En lüks semtinde dahil) kahve keyfi yapmak çok ucuz. 3 tl'den ucuza birçok yerde enfes kapuçinolar içebilirsiniz.


Sıra geldi alkollülere. Biraya ayrı bir bölüm ayırarak likörlerle (Rakı mı desek) başlıyoruz yolculuğumuza. Medica adlı bal rakısı Zagreb barlarında çok popüler bir içecek. Çoğu yerde markalısına da rastlasak da ev yapımı medicilerden satanlar da bulunmakta. Balın dışında birçok baharatın karışımından oluşan (Ev yapımlarında tarçın çok baskındı) bu içecek 2-3 birada bir rahatlatıcı olarak tüketiliyor.


Zadar yöresinin gururu Marasca isimli yaban kirazlarından yapılan, İtalya'da da pek meşhur olan Maraschino likörünü tadıyoruz. Küçük bir barda vişne reçeli ve bu likörü karıştırarak bize servis ettiklerinde tadını çok şekerli bulmuştuk. Halbuki sek Maraschino likörü bile gereğinden fazla şekerliymiş. Onu vişne reçeli ile karıştırıp verme fikri pek de akıllıca değil. Aşırı yoğun şekerine karşın kiraz-vişne karışımı ekşi tadı ve alttan alta gelen badem kokusu Maraschino'yu tipik vişne likörlerinden bambaşka yere koyuyor. Şekerli içki düşmanları için şiddetle tavsiye edilmese de denenmesi gereken içkilerin başında geliyor bu likör. Gezinin diğer bir süprizi de Orahovaca. Yani yaş ceviz likörü. Tadından çok taptaze kokusu bizi anında çarpıyor. Sırf ismini unuttuğum için free shoplarda alamamış olmam ise gezinin en büyük şanssızlıklarından. Ülke'nin annesi bunu Küçükkuyu'da elle yapıyor. Ben, her yıl taze ceviz sezonunu kaçırdığımdan bir türlü yapamadım.


Sıra geldi erik rakısına; Sljivovica. Rakının yanına en sevdiğim mezedir erik. Uzaktan bakınca benim için mükemmel bir içecek olacak gibi duruyor. Yakın zamanda Bulgar arkadaşım bana çokça kere ev yapımından getirmişti. Ama Hırvatlar'ın erik rakısıyla göçmen rakısının hemen hemen hiç alakası yok. Tadı Maraschino gibi çok şekerli değil, içimi hiç rahat değil ve kokusu yoğun. Balkanlar'ın özüne çok uygun şekilde inanılmaz sert bir içki. Rakıdan daha sert aromasıyla içebilmek yürek istiyor. İlk içişte "götürün şu zıkkımı önümden" dedirtse de zamanla insan alışıyor. Free shopta tek bir hakkınız varsa kesinlikle bu olmalı. Aman dikkat! Çok ucuza kalitesiz versiyonlarına prim vermeyin. Bizim rakımız gibi kalitesizi pek bir lezzetsiz oluyor. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder