1 Haziran 2012 Cuma

Adana Lezzet Turu 2

Hem İstanbul'da hem de Adana'da Bond çekimleriyle karşılaştım. 1,75 boy üstü personel almaları (Boyum 1,73) kalbimi kırsa da yeni "teaser" fragmanları çıkar çıkmaz ekrana yapıştım. Türkiye'ye has herhangi bir dikkat çekici sahne göremesem de (Araba sahnesindeki mekan sanki Adana Tren Garı'nın arkalarına benziyordu) Hobbit ile beraber bu yılın en merakla beklediğim filmi Skyfall olacak. İnşallah filmde Türkler develerin üzerinde yallah yallah diye bağırır da bizim vatanseverler bir nebze olsun fıttırır.

+ yemekten beklentim çok yüksek
Lezzet turunun ilk etabı bolca kuyruk yağlı ve sindirimi zor geçmişti. İkinci gün ise metalci dostum Erdal'ın eşinin hazırladığı güzel kahvaltının ardından bir Adana klişesini gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Kebap yeme vakti çoktan gelmişti. Fakat lüks lokanta sevmediğimi bilen Erdal, Adana'nın bir numaralı kebapçısı Onbaşılar yerine daha mütevazi bir yer olan Dede Kebap'ta karar kılmıştı. Çukurova'nın tüm bereketini masaya taşımakla ünlü Dede Kebap şehrin en iyilerinden biri. 


Masaya ilk gelen yiyecek şoke edici bir şekilde köri soslu makarna oldu. Makarnanın tazeliğinden midir bilinmez beklenmedik derecede lezzetliydi. Ardından gelen fındık lahmacunu yedikten sonra kalkıp evime gitsem hiçbir şekilde isyan etmezdim ama şölen daha yeni başlamıştı.

Sürreal bir manzara; Kebapçıda köri soslu makarna
Sırada gecenin belki en büyük lezzet süprizi ızgara mantar vardı. Sosunun kıvamı ve mangalda pişmesinden kaynaklanan is kokusu sayesinde hayatımda yediğim en iyi mantarın bu olduğunu gözümü kırpmadan söyleyebilirim. Hatta birkaç gün daha kalsam buraya sırf bir porsiyon ızgara mantar yemeye bile gelebilirdim. Ardından gelen humus, acılı ezme gibi mezelerle boğuşup kebaba güç bela ulaşabildik.


Günün süprizi

Evet. Masamızda İstanbul'dakilerin aksine pilavsız, süssüz, kurdelasız çıplak Adana kebabı, "yerliler"in deyişiyle kebap vardı. (The) Kebap ve yanında sıcacık pide. Karnımız tıka basa meze, makarna, abur cuburla dolu. Fakat İstanbul'da yediğimiz kupkuru, yediğinde insanın derisindeki suyu bile emen, keçe gibi Adanalar'ı aklımıza getirip, önümüzdeki sulu versiyonuyla kıyaslayarak zihinsel bir ilüzyonla karnımızı beş saniyede yeniden acıktırmayı başardık (Bu işi çok iyi beceriririm, ama tersini hiç yapamam).


Küçükken annem eve muz aldığında ablamdan daha yavaş yer, ablam muzu bitirdiğinde de büyük bir şatafatla tekrar ortaya çıkarırdım. İşte kebaba yaptığım muamele tam anlamıyla buydu. Biteceği korkusuyla kıyamayıp ince ince şeritler halinde kopararak yiyor insan. Günün tavan noktası! Kebapta pek bir iddialı  Onbaşılar'a hiç gitmedim. Ama aynı fiyata bundan iyisini sunabileceğini pek zannetmiyorum. Mantar hariç masadaki herşey beleş. Kebap kişi başı 10 tl.

Karsambaç da ne ola?
Karnımız tıkabasa dolu. Sıcak Adana öğlenini evde atlattıktan sonra biraz ferahlamak için "bici bici" yemeğe gittik. Bici bici dondurmanın olmadığı eski zamanlarda cehennem sıcağındaki Adana halkını ferahlatmak için bulunmuş pratik bir tatlı. Kesinlikle dondurmaya rakip olabilecek bir tatlı değil. Ama iş harareti almaksa dondurmayı donunda sallayacağına da şüphe yok. Nişastadan yapılan muhallebi benzeri tatlının üstüne buz rendeleniyor (Kar kıvamında). Karın içine de gıda boyası, gül suyu ilave ediliyor. En son da ise muz, çilek gibi elde bulunan meyvalarla süsleniyor. Fiyat 3 tl. Daha ayrıntılı bici bici görseli için "Bici bici nasıl yapılır?" adlı videomuza buradan ulaşabilirsiniz.
Aslında Adana'ya Mersin bir saat uzaklıkta. Günübirlik gidip bir tantuni keyfi yapabilir miyiz diye düşünmedik değil. Ama Mersin'in bir numaralı tantuni dükkanının Adana'da da bir şubesi olunca kendimizi fazla zorlamadık. Göksel Tantuni daha masaya oturmadan altı çeşit aperatifile masamızı süsledi. İstanbul'da Suat Usta'da yediğimiz ve bayıldığımız Mersin'e has bol tuzlu biber turşularının daha da iyisiyle karşılaşmak keyfimizi getirdi. Ekmek arası yemek veren yerde bile masanın bu kadar dolu olması Çukurova'nın bereketinden başka birşey olmasa gerek.


Sıra geldi tantuniye. Normalde sırf içine daha rahat limon sıkılabildiği için ekmek arasını daha çok sevsem de daha fazla yiyebilmek için lavaş dürümle başladık yemeye. İyide etmişiz. İki dürümü hiç zorlanmadan bitiriverdik. Etin kıvamı lokum gibi yumuşacık. Acısı yerinde. Biftekten söylediğimiz için yağı biraz az olsa da İstanbul tantunilerinin bir gömlek üstündeki Göksel'e muhakkak uğranmalı. Fiyatı 5 tl.Önümüzde kocaman bir gece var. Metalci dostumla beraber Adana'nın Babylon'una yani Pick-Up'a canlı müzik dinlemeye gidiyoruz. Gecenin sonunda Rammstein'dan Du Hast'ı Adana ağzıyla dinleyip, Şırdancı Kudret'te soluklanıyoruz (Rammstein dinleyip şırdan yemekten daha sert bir haraket varsa biri bana söylesin). Şırdan tüm Adana'nın özeti gibi. Uzaktan çirkin ama yakından tarifsiz bir lezzete sahip. Bol kimyonla yemeye koyuluyoruz. İstanbul'da Tarlabaşı Bulvarı'nda çokça kez şırdan denemiştim. Az pişmesinden midir, ya da dana şırdandan yapılmış olmasından mıdır bilinmez, kıvamı lastik gibi ve sertti. Kudret'in şırdanı ise aynı Erdal'ın annesinin yaptığı mide dolması gibi ağızda kurabiye gibi dağılıyor. Burada şırdanın dışında mumbar, karın ve kırkkat da bulunmakta. Aslında midemde bir gramlık boşluk kalmış olsa çok merak ettiğim kırkkatı da denemek isterdim fakat ne yazık ki mümkün olmadı. Şırdan Adana standartının üzerinde 5 tl.


Adana egzotik yemekler konusunda Bangkok'la aşık atacak bir güce sahip. İsmini ilk defa burada duyduğum kerebiççilerden haşlamacılara, şırdancılardan ciğercilere sokaktan bereket yağıyor. Hele hele Çukurova'nın tüm heybetini yansıttığı, karpuzun kuruşa satıldığı dönemde burada olsaymışız şaşkınlığımız bir kat daha fazla olacakmış. Muhakkak uğrayınız. Ben tatmayı unuttum ama kerebiç yemeden gelmeyiniz. Vitrinden bakınca pek lezzetli gözüküyordu. Saygılar.

18 yorum :

 1. okan geze, bizim de ağzımızın suyu akadursun.

  "fiyatlardan n'aber?!" eleştirileri her an gelebilir, bir ek yap yazılara, hatırlatayım.

  adana bitince antep, ardından da antakya var. ama araya üvey çocuk gibi bir de zagreb yazısı iliştireceğiz. önümüzdeki haftalar midemiz değil ama zihnimiz yemeğe doyacak. herkese sabırlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aksarayda bir şırdancınn cebini aldım. bir ara sakaktat turu yaparız

   Sil
 2. merhaba. 1 seneliğine londra'ya gelmiş bir (yarı) adanalıyım, okumak işkence gibi oldu ama gönülden bir afiyet olsun demek istedim.

  YanıtlaSil
 3. İmerhan'a katılıyorum. Bedavaya yemediyseniz fiyat belirtin ki bir anlamı olsun.

  Ayrıca yanlış görmüyorsam; bir avuç makarna, 3 adet fındık lahmacun, biraz mantar ve biraz da kebap var. Bunlarla normal bir insan rahat doyar ama aç bir insanın doyacağını sanmıyorum. Fiyat epeyce belirleyici olacaktır.

  YanıtlaSil
 4. malesef hepsinin fiyatları birbirine karıştı.unuttum.

  YanıtlaSil
 5. bici bici 3-3,5 arası birşeydi yanılmıyorsam. tantuni 5. adana kebabı salaş bir mekan olmamasına rağmen çok pahalı değildi sanki. ama şırdanın fiyatını hatırlamıyorum

  YanıtlaSil
 6. sen erdal dan rica et fiyatları "faxlasın" sana. tabi sonunda öyle ya da böyle fayda/maliyet konusunda istanbul la kıyaslanmayacağı kesin.

  bir de şöyle bol küfürlü, atletli bir adliye önü kavgasına denk gelip videosunu falan çekebilseydin keyfim çok yerine gelecekti.

  YanıtlaSil
 7. https://twitter.com/#!/cukurcumatimes

  YanıtlaSil
 8. isteğiniz üzerine fiyatlar yazıldı. metalci dostum sağolsun

  YanıtlaSil
 9. Ne mide var sizde azizim. Ben bunları yesem tüm sindirim sistemimi patlatırım. Çok özeniyorum. Yemeklerden çok, mideye.

  YanıtlaSil
 10. Yazı süper. Ancak Mersin'de yaşayan ve Mersin'li olmayan biri olarak bir kaç şerh koymak istiyorum.

  Birincisi, yazıdan kerebiç Adana'ya ait bir tatlıymış gibi bir anlam çıkıyor. Kerebiç has Mersin tatlısıdır. Adana'da bu işi yapanlar da muhtemelen Mersin'lidir. Mersin için esasen ramazan ayına özel bir tatlı olmakla beraber artık her an ulaşılabilecek bir tatlı haline gelmiştir. Mersin'in ünlü kerebiççilerinden öğrendiğim kadarıyla bir de sadece Suriye'nin Lazkiye şehrinde yapılırmış.

  İkincisi Mersin'in en iyi tantunicisi olarak Göksel Tantuni'yi lanse etmişsiniz. Göksel Tantuni Mersin'in en iyi değil, en çok bilinen ve en çok şubesi olan tantunicisidir. Nedeni de Mersin'li organizatörlerin, şehre getirdikleri ünlüleri Göksel'e götürmeleri ve Göksel şubelerinin duvarlarını bu ünlülerin fotoğraflarının süslemesidir. Şehri bilmeyenler için güzel bir yanılsamadır. Ancak Mersin'in en iyi tantunicisi, Mersin'lilerin üzerinde %70 oranında bir görüşbirliği sağladığı Memoş Tantuni'dir. Memoş Tantuni'nin tek bir şubesi vardır ve tantuni sadece bir usta tarafından yapılır. Öğle saatlerinde bütün tantunisini bitirip dükkanı kapatır. Saat 15.00'den sonra açık bulmak mucizedir. Ha bana sorarsanız, Erdemli ilçesinde yediğim tantunilerden sonra kişisel olarak Memoş'un da abartıldığını düşünüyorum. Kanımca Erdemli'de, Mersin merkezden daha iyi tantuni yapılıyor.

  Son olarak 1 saat uzaklıktaki Mersin'e gitmeyerek çok bir şey kaçırmadığınızı düşünüyor olsanız da, asıl ıskayı Mersin'den daha yakın olan, sadece yarım saat uzaklıktaki Tarsus'a uğramayarak gerçekleştirdiğinizi belirtmek isterim. Özel bir lezzet turunu hakedecek kadar güzel bir mutfağı var Tarsus'un. Hatta Tarsus'luların idda ettiği üzere şalgam Adana'nın, cezerye Mersin'in bilinmesine rağmen ikisi de esasen Tarsus'a ait lezzetlermiş. Şalgam konusunda o kadar iddialı bir şalgamcı görememiş olmama rağmen cezerye konusunda hak veriyorum kendilerine. Mersin merkez'in en iyi cezeryecilerinde bile, Tarsus'taki herhangi bir cezeryecide yediğim kadar lezzetli cezerye görmedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler.kerebiçin emrsin tatlısı olduğunu erdal arkadaşım bana söylemişti ama ben yazıda belirtmemişim

   Sil
 11. http://www.cukurcumatimes.com/2011/12/beyrut-lezzet-turu-tatllar.html

  yemedim ama tahminimce kerebiçin tadı galiba yukarıda linkini verdiğim lübnan ma'aamullerine benziyor

  YanıtlaSil
 12. Dogrudur. Ben de kerebiccinin yalancisiyim. Zaten kremasiz, sadece kurabiyesine Mersin'de de mamul diyorlar. Kerebicci muhtemelen Suriye'den ote Arap dunyasindan pek haberdar degil.

  YanıtlaSil
 13. az önce tarsus görallardan cezerye yedim. hayatımda yediğim en iyi cezerye değil. hayatımda yediğim en iyi şekerleme bu. lokum halt etmiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezerye Görallar demektir. Fazla reklam yapmazlar.70 yıllık tecrubeleri var.

   Sil