11 Haziran 2012 Pazartesi

Euro 2012 Günlüğü 2

Dünkü yazımda Alman taraftarların Portekiz galibiyeti sonrası ilk anda beklenen çoşkuyu göstermediğini yazmıştım. Ancak gece saatler ilerledikçe durum tersine döndü. Almanya'nın kötü bir oyunla galip gelmesine rağmen Hollanda'nın yenilmesiyle gelen avantajı düşündüklerinden midir nedir, gecenin ilerleyen saatlerinde (Kabul ediyorum alınan alkol boşa akmadı ya!) Alman taraftarlar şehir merkezini resmen işgal etti (Ukrayna gazeteleri bu durumu, "72 yıl sonra şehrimiz Almanlar tarafından yeniden işgal edildi" diye yorumladı). Öyle ki artık gazeteler ironik bir şekilde şehrin Almanca adını (Lemberg) kullanıyor.

Kartal yuvası Lviv

İlk işgalin aksine dün geceki işgal (Şehir merkezindeki heykellere Alman bayrakları dikilmesine rağmen) barış içinde geçti. Esnafın yüzü de güldü tabirini kullansak saçma olmaz. Zira artık şehirde soğuk bira bulmak imkansız hale geldi. Henüz Hollandalılar ve Danimarkalılar kente gelmediği için (Ve Portekizliler nedense pek ortalarda görünmediğinden) Lviv "fan zone" şu anda Bavyera'nın bir kasabasını andırıyor. Taraftarlar fazlasıyla örgütlüler (Öyle ki 1000 km ötedeki Harkov'daki Hollanda maçı için müthiş bir seyahat planı yapılmış, bundan yarın bahsedeceğim).

Nach Osten?
İtalya-İspanya maçında İtalya'nın dirençli oyunu Alman taraftarları memnun etse de İtalya'ya karşı duyulan antipati nedeniyle maç çok da ciddiye alınmadı. İspanya'dan çekindiklerini saklamayan taraftarlarda yine de bir Fenerbahçeli tavrı (Kendi göbeğimi kendim keserim başkasına bakmadan tüm maçları ya kazanırım ya da bu iş olmaz) gözlemledim. Bugünkü İngiltere-Fransa maçında da farklı duygularla bekliyoruz. Ümidimiz İngiltere'nin turnuvaya erken değil, gelenek olduğu üzere ileri safhalarda trajik bir şekilde veda etmesi.

Her şey futbol için!
Wenn wir alle Spiele gewinnen, (Tüm maçlarımızı kazanırsak)
Können wir Weltmeister werden! (Dünya şampiyonu olabiliriz)

Horst Hrubesch'in dahice (!) analizi Almanya'nın her daim hedefi olacaktır. Yeter ki kendi futbolumuzu oynayabilelim.

2 yorum :