12 Haziran 2012 Salı

Euro 2012 Günlüğü 3

Euro 2012'nin en büyük saçmalığı, bir takımın maçlarını birbirine yaklaşık 1100 km uzaklıktaki iki şehirde (Lviv ve Kharkiv ya da Harkov) oynatmak. Ne yazık ki Almanya-Hollanda, tartışmasız grubun en önemli maçı, maçını izlemek için bu mesafeyi göze almak durumundayız. Açıkçası uzunca (Kiev aktarmalı 21 saat süren) bir tren yolculuğunu dahi göze almıştım, ancak Alman taraftarların organize ettiği uçak kiralama opsiyonunu hayatımı kurtardı. Tek başına yolculuk edecek olmam ilk defa işime yaradı. Kharkiv'e gitmekten vazgeçen bir Frau'nun (Berbat Ukrayna yemeklerinden zehirlenmiş) yerini alacağım.

Karpaty Lviv taraftarının Alman (!) sempatizanlığı iyice sevimsiz düzeyde
Zafer Ukrayna'nın
Özel uçak deyince hiç havalara girmedim zira 2006 yılında Ukrayna'da yine bir özel uçakla seyahat etmiştim; Sovvetler'in göz nuru (Belki de 1960ların!) yamalı, saatte ancak 300 km hızla giden dandik uçaklardan bahsediyorum. Ey Alman milli takımı! Senin uğruna neleri göze alıyoruz, artık senden iyi bir oyun bekliyoruz! Seyahatin en güzel yanı maç çıkışı hemen dönecek olmamız. Zira Kharkiv gibi ziyadesiyle büyük bir şehirde (2006 yılında üç kuruşa kaldığım Metalist Otel'de bir oda dar bütçemi allak bullak ederdi herhalde) bir gece bile kalasım yok. Daha önce gezdiğim dünyanın en büyük traktör fabrikası ve Sovyetler Birliği'nin en büyük meydanı umurumda bile değil şimdi.

Eğlence devam ediyor
Dünkü Ukrayna galibiyetinin kutlaması sabaha kadar sürdü. İlk defa yerel halkla yakınlaştık diyebilirim. Sürekli içen ve gürültü eden yabancı taraftar yığınlarını pek muhattap almayan Lvivliler, dün Alman taraftarlarının Ukrayna lehine slogan atmalarına dostça cevap verdi. Alman taraftarlar ise dün gece ve bugün çok daha çoşkulular; yaklaşan Hollanda maçından olsa gerek. Yarınki maça biletli 20 bin civarında taraftarın Lviv'den Kharkiv'e göç yollarına düşmesi bekleniyor.

Portekizliler de boş durmuyor
Panzerler ise bu sabah Kharkiv'e geçti bile. Otel önündeki mahşeri kalabalıktan ve Ukrayna polisinin Türk polisini aratmayacak vahşilikteki gözdağından (Benim önümdeki sırada sağlam tartaklamalar oldu. Korkarak kaçtım hemen. En sevmediğim şey futbol uğruna polisten dayak yemektir.) takımın otobüse binişini dahi göremedik. Umarım yarın Almanya heyecanla beklediğimiz yeşil deplasman formasını, Löw de meşhur V yakalı kazağını giyer. 

1 yorum :

  1. galiba en coşkulu yazı hollanda maçından gelecek. dörtgözle bekliyoruz. umarım trajik bir yazı olmaz.. die mannschaft bizi utandırmayacaktır diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil