18 Haziran 2012 Pazartesi

Euro 2012 Günlüğü 6

Ve beklediğimiz gibi ölüm grubundan lider olarak çıkıyoruz. Çeyrek finaldeki rakibimiz 2004'teki savunma oyunuyla futbolu seven herkesin öyle ya da böyle sinirini bozan Yunanistan. Bakalım giderek form tutan panzerlere karşı Yunanistan savunması ne kadar dayanabilecek? Çeyrek final maçı 21 Haziran tarihinde Polonya'nın Gdansk şehrinde oynanacak.


Viking'in kartalla imtihanı
Gelelim düne. Lviv'in eski hamam yeni dizayn stadyumu her zaman olduğu gibi tıklım tıklım doluydu. Atatürk Havalimanı'nı aratmayan uzun güvenli kontrolleri nedeniyle canımız sıkıldı. Her ihtimale karşı aldığım şemsiyemi (Nemli sıcak hava her an yağmur getirebilir) kapıdaki görevliye hediye etmek zorunda kaldım. 


Maçtan önce Alman taraftarlar gruplarının cep telefonumu sürekli taciz ettiğini (Şu saatte şurada olunacak, fan zone'da toplantı var, dev forma açılacak gönüllü aranıyor vs. gibi mesajlar) söyleyebilirim. Bu taciz sonuç vermiş gözüküyor. Belki de turnuvanın başından bu yana taraftar desteğinin en fazla olduğu maçı izledik. Yine de Portekiz-Hollanda maçından gelen haberler, Almanya'nın yenilmesi durumunda gruptan çıkamayacak olması ve Danimarka'nın sinir bozucu atakları bir ara tribünlerin tam bir sessizliğe gömülmesine neden oldu. Danimarkalılar zaten baştan sona sessizdiler diyebilirim. Gol sevinci dışında seslerini duymadık.

Şımarık Alman taraftarı
100. maçına çıkan Podolski'nin gol atması bizi sevindirdi ama gol dışında maçta olumlu bir hareket yaptığını görmedim. Bazı sinirli taraftarlar "Alman Messi" Götze'nin hiçbir maçta oynatılmamasını bağırarak protesto ettiler (Bu acayip protesto bana Okan'ın Star Wars Episode 3'ün ardından NTV muhabirinin "Filmi nasıl buldunuz?" sorusuna, "Qui-Gon yok, olmamış" şeklinde yanıtlamasını hatırlattı). Alman taraftarların bir büyük hayal kırıklığı da fikstür nedeniyle İngiltere ile rakip olamamak. Bu kadar vasat bir İngiltere (Artık kağıt üstünde dahi iyi değiller) karşısında ezici bir galibiyet tadından yenmezdi, ama neyse, artık bir sonraki  turnuvaya...

Maç sonu
Heykeller zaferlere alıştı
Oynanan beş maçın artı ve eksilerini kısaca ve kabaca bir değerlendirelim:


Artılar: Hummels'in istikrarı ve başarılı oyunu. Gomez'in Bundesliga'daki performansını sürdürmesi. Sabırlı ve kendine güvenli oyun. Ölüm grubunda çetin rakiplerin hepsinden üç puan alınması, her maçta gol atılması. Neuer ve Boateng grup maçlarında iyi (Ömer Üründül sıfatı) oynadılar.


100. maçını boş geçmedi
Eksiler: Mesut'un formsuzluğu. Klose ve Podolski'nin önceki turnuvaların aksine yeteri kadar katkı sağlayamaması. Schweinsteiger'in (Belki de uzun süren sakatlığı nedeniylebir iyi bir kötü oynaması. Bir de 2010'daki Müller'i arar olduk, dün Guiza gibiydi.

1 yorum :

  1. yıllar önce keşfettiğimiz bender'in burada gol atması keyfimizi katladı.

    YanıtlaSil