28 Haziran 2012 Perşembe

Euro 2012 Günlüğü 7

Çeyrek finalde alınan sonuçlar sanırım kimseyi şaşırtmadı. İspanya beklenildiği gibi Fransa'yı ezdi. İngiltere her turnuvada olduğu gibi trajik bir şekilde (Okan'ın dediği gibi kaleci Hart'in Pirlo karşısında yaptığı şaklabanlıktan sonra mübah) elendi. Portekiz'de, Cristiano Ronaldo'yu bir turnuvada ilk defa iyi oynarken gördük.

Gdansk Arena
Portekiz'in zayıf Çek Cumhuriyeti'ni elemeleri sürpriz olmadı. Umarım İspanya'nın son derece sıkıcı futboluna (Evet futbol yalnızca 9 aylık oynar gibi tek pas yaparak topu dolaştırmak değildir, evden çıktım, elektriği suyu yatırdım geldim, İspanya hala aynı sıkıcılıkta top çeviriyor) ilaç olurlar.


Gdansk'a katar katar Alman taraftarı aktı
Almanya'nın ise Yunanistan karşısında dört gol bulmasına da sanırım kimse şaşırmadı. Asıl ilginç olan turnuvanın en berbat takımının (Yunanistan, Bank Asya'da oynasa orta sıraları zorlar) Almanya karşısında iki gol bulmuş olmasıydı. Onun dışında her şey beklendiği gibiydi. Gdansk'ta (Ya da Danzig mi desem?) adeta Alyans Arena'nın bir kopyası nefis bir stadyumda tadından yenmeyen genç yeteneklerin oynatıldığı bir şölen, daha ilk 5 dakikada kevgire dönen Yunan defansı ve yaşlı kurt Klose'nin Yunan kalecesinin acemiliklerini affetmeyişi... Ve tabi Mesut'un bu takımın yıldızı benim demesi.

Bundan sonra işimiz zor. Hoş ne zaman kolay oldu ki? 2006 yılında Okan'ın Gömeç'teki yazlığında izlediğimiz yarı final maçı hala belleğimizde. Penaltılarda nasılsa eleriz diye rahatça izlediğimiz maçın 119. dakikada Fabio Grosso'nun attığı gol ile kabusa dönmesi... Şimdi intikam zamanı. 

1 yorum :

  1. beni tek tedirgin eden durum şu. almanyayı son 3 organizasyonda italya ve ispanya elemiş. rakiplerimiz de bunlar. ama işin güzel tarafından bakmak lazım. bunları yenerek şampiyon olmak 3 şampiyonanın intikamı demek. her ne kadar almanyayı evinde yenip şampiyon olan italyanın intikamı bir maç ile zor alınsa da italya 90 da almanyanın romada dünya kupasını kaldırması bizi biraz rahatlatıyor.

    YanıtlaSil