20 Aralık 2012 Perşembe

Ranchero

Türkiye'de mutfak kelimesinin önüne dünya kelimesini eklediğiniz anda fiyatların ikiye katlanması geleneği bilinen bir gerçek. Gayet ucuz malzemelerle yapılabilen (Tabi her zaman değil) Tayland, Çin gibi Uzakdoğu mutfakları fahiş rakamlarla önümüze sunuluyor. Daha çok taşra yemeklerinden oluşan Meksika mutfağında da durum aynı.


En popüler yemekleri taco veya quesadilla bizim tantunimizden çok çok farklı bir yemek değil. Buna rağmen ismindeki heybetinden veyahut Meksika'ya gidip gerçeğini yeme ihtimalimizin düşüklüğünden olsa gerek Türkiye'de vasat bir taco bile fütüristik fiyatlarla satılıp işin kötü tarafı tüketilebiliyor. Daha önce bitmek bilmeyen merakım sayesinde Çemberlitaş'taki El Torito'da birbirinden kötü Meksika yemeklerini tatma fırsatına nail olmuştum. Sırf bu yüzden evimin hemen dibinde bulunan Meksika restoranı (Daha doğrusu Tex-Mex) Baja'ya (Geçen yıl kapandı) bir kez bile uğramadım.


Kötü servis, soğuk yemekler, adi malzeme, ketçap mayonezli çirkin sos menüsü bir daha Meksika yemeği macerasına bulaşmamama sebebiyet vermişti. Hem El Torito dışındaki çoğu Meksika mutfağı Tex Mex mutfağı adı altında dünyada yaygınlaşan yozlaşmış, Amerikanlaşmış Meksika mutfağıydı. Tex Mex, acı yemekte zorlanan Amerikalılar'ın Meksika mutfağındaki acıyı minimuma indirip, kendi şerbet ve şuruplarıya (Akçaağaç şurubunu tatmamış biri olarak her izlediğim filmde karşıma çıkması sayesinde merakım gitgide artıyor. Bir nevi Dr. Peppers sendromu) tatlandırmaları şeklinde oluşan bir mutfak.

Quesadilla
Neyse efendim gecenin bir vakti NTV'de Vedat Milör'ün Ranchero adlı Meksika Restoranı'na  gittiğini görünce, uyuyan dev uyandı. Evet, Meksika mutfağına beyin olarak hazırdım. Geçmiş yıllarda yaşadığım kötü tecrübeler veya "dünya mutfağıysa fiyatları ikiyle çarp" geleneğini bir çırpıda unuttum. Teşvikiye Milli Reasürans Çarşısı mimarisiyle etkilese de snobluğuyla beni oldum olası korkutmuştur. Tünel Meydanı'ndan yıllar önce, elinde Miller bira ile ortalıkta dolaşma geleneği buradan tüm İstanbul'a yayılmıştir (Bkz:Touch Down).

Fajita
Ranchero'da Milli Reasürans'taki havalı mekanlardan biri. Başladık menülerde göz gezdirmeye. Ben bizim tantuniye benzeyen quesadilla (Kesediya) siparişi verdim. Tabi malzemeler lavaşın yerine mısır unundan yapılan versiyonu tortillalar içinde geliyor. İç malzeme ise tantunideki ete ilaveten kavrulmuş soğan ve rendelenmiş peynir. Burritto ve fajita söyleyen arkadaşlarım da gayet memnun kaldılar. En azından porsiyonlar doyurucuydu. Fakat fajita'nın eti sanki biraz sert gibiydi. Unutmadan belirtelim yemeğin sonunda ikram olarak gelen alkolsüz kokteyl enfesti. Adına "ranch" diyorlarmış. Ayrıca tuzluğundan, bardağına tüm mutfak malzemelerinin (Hemen hemen hepsinin) Meksika'dan gelmesi çok hoş. Bu arada Meksikalılar hiç tatlı yemiyor mu? En azından pirinci sütlaçta kullandığımız gibi bunlar da mısırı kullanamaz mı? Aslında hiç fena fikir değil.


Buraya kadar herşey normal. Normal olmayan şey ise fütüristik fiyatlar. Bir porsiyon fajita 29 tl. Tamam Türkiye'de et pahalı hele hele biftek el yakıyor ama bir şişe biraya 9 tl vermek, Asmalımescit'te itilip kakılmaya alışmış bünyemi hala sarsıyor. "Her yerde bira bu fiyat!" laflarına karnım tok. Peynir ekstralı tantuni yani quesadilla ise tam 18 tl. Bu fiyata üç dürüm tantuni üzerine de bir bardak şalgam içebilirsin. Sonuç olarak ülkemizde Meksika veya Tayland gibi fakir ülkelerin yemeklerinin fiyatları, gayri safi milli hasılayı hiçe sayarcasına ters orantılı artıyor. Daha, lüks bir Somali mutfağı (Şakası bile hoş değil ) açma cüretini gösteremeseler de dönüş yolunda (Harbiye civarında) gayet şık bir Lübnan (En azından kişi başı milli gelirde hemen hemen aynıyız) restoranının açılış hazırlıklarını yaptığına şahit oldum. Sütten ağzımın yanmasına rağmen meraklanmadım desem yalan söylemiş olurum.

Not: Bu yazıyı geçen yıl yazmıştım. Ne olduysa yayınlamayı unutmuştum. Fiyatlar güncel olmayabilir ona göre hesap kitap yapın!

6 yorum :

 1. Akçaağaç yani Ahorn şurubunu hala denemediysen dene derim.Dr.Pepper konusunda fikirlerimiz aynı olduğuna göre bundada aynı olur herhalde :) Özellikle mini pancake leri banarak yemesi gayet iyidir.

  YanıtlaSil
 2. Bundan aylar önce yeni açıldığı sıralar marmara forumun yemek katında meksika yemekleri yapan bir yerde burritto yemiştim. Yanında da değişik soslarla birlikte nachos veriyorlardı. Gerçekten çok başarılı ve uygun fiyatlıydı. Tekrar yemek için oraya gittiğimde kapandığını gördüm. Yemekler lezzetli olsa da marmara forum çok isabetli bir yer seçimi değildi zaten.

  Şu an tek sorunum o restorantın adını hatırlayamamak. Başka bir şubesi varsa kesinlikle gidip orada yemek istiyorum ama ismini hatırlayamıyorum. O yüzden sana da tavsiye edemiyorum ama hem lezzetli hem de uygun fiyatlı Meksika yemekleri yemek için ideal bir yerdi.

  Umarım blogu okuyup bilen biri vardır da tekrar gitme fırsatı yakalarım. Sen de başka bir yer daha denemiş olursun.

  Ebru (ces)

  YanıtlaSil
 3. ismini imerhandan öğren de söyle bize.:)

  YanıtlaSil
 4. İmer de hatırlamıyordu ama kafaya taktım ve detaylı araştırmam sonucu buldum. Adı Moe's Southwest Grill. Marmara Forum'dan başka Sapphire'de de şubesi varmış ama o da kapanmış. Türkiye pazarından çekilmişler. Ben sayelerinde özgün bir burrito yemiş oldum. Kendilerini tebessümle yad edeceğim.

  Pahalı da olsa sen yine de güzel burrito yapan bir yer bulursan bana bir haber et.

  YanıtlaSil
 5. adın heybetinden yararlanıp çılgınlar fiyatlara satma olayı çok doğru olmuş, kendimi resmen kandırılmış hissediyorum. zaten genelde lezzetten de emin olamadığımdan dışarıda yemek yemiyorum pek artık:/

  YanıtlaSil