29 Haziran 2012 Cuma

Zagreb Tatlı Turu

Zagreb tatlı turu yazıma Gaziantep gezimin hemen akabinde başladığımdan olsa gerek üzerimde bir şevksizlik var. Antep'te yediğim baklavaların etkisinden hala kurtulamamışken (İnternetten baklava siparişi vermemiz an meselesi) klavyenin başında Zagreb'de yediğim tatlılara odaklanmak çok zor. 


Tüm Orta Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Zagreb de pasta çeşitliliğiyle heyecan verici bir şehir. Şehirde yemek çeşitliliği çok fazla olmadığından kısa sürede öğünü tatlıyla geçiştirme yolunu seçebiliyorsunuz. Hırvalar "slasticarnica" denen bizdeki pastane benzeri mekanlarda Bulut Aras'ın Sultan filminde dediği gibi "Arasıra sosteye karışmayı" çok seviyorlar. Haftasonu bu dükkanlar hınca hınç doluyor. İlk durağımız çoğu Zagrebli'ye göre şehrin en iyi dondurmacısı Vincek. Her dondurma tadımımızda bizim Maraş dondurmasıyla sidik yarıştırma adetimi burada devam ettirmeyeceğim.İlk dondurmamız vanilyalı. Tadı İstiklal'in tünel tarafındaki dondurmacılardan hallice. Ertesi gün orman meyveli ve portakallıyı deniyoruz. Galiba tıpkı Girandola gibi buranın da uzmanlık alanı meyveli dondurmaları. Kıvamı daha iyi olsa da tat bakımından bir Yaşar Usta değil.


Son gün Vincek'te vitrinden bakınca şahane gözüken tiramisuyu deniyoruz. Kekin üstüne krem şanti dökerek yapılmış hissi uyandıran bu felaket tatlıyı kati suretle önermiyorum. Zagreb tatlı maceramın en kötü deneyimi kesinlikle bu kişiliksiz tiramisuydu.


Tatlı turumuza devam ediyoruz. Sıra da pastalarıyla ünlü Millenneum var. Görünümü lüks olsa da İstanbul'un neredeyse yarı fiyatı. Ayrıca burada çalışan Makedon garsonun Türkçe bilmesi sayesinde dışarıdan şahane görünen fakat tadı beş para etmez onlarca tatlıyı denemeden eleme fırsatı elde edebildik. İlk denememiz şehrin 10 km uzağında bulunan şirin kasaba Samobar'ın meşhur tatlısı "kremsnita" ile oluyor. Kremsnita altı ve üstü milföy hamuru içi ise yumuşacık pudingden olan, pudra şekeri ile tatlandırılan bir tatlı. Savoy'da satıla milföy tatlısını andırsa da daha yumuşak ve lezzetli. Benim gibi hafif tatlı severler için yanına söylenen güzel bir kahveyle götürmek büyük zevk. Denemesem de strudel (Aslen Avusturya tatlısı) isimli elmalı pastaları da pek lezzetli ve gevrek gözüktü gözüme.

Kremsnita
Devam ediyoruz. Sırada ise vişneli pasta var. En üstünde rendelenmiş çikolata ve badem, arasında kek ve krema. Ayrıca arkadan yoğun bir alkol tadı geliyor. Pastanın en güzel tarafı kuru olmaması. Islak ve hafif. Millenneum'un spesiyali buymuş. Adını malesef unuttum. Not aldığım kağıdı da kaybettim. S ile başladığından ise neredeyse eminim. Deneyiniz.


Gideceğimiz son gün ise Güneydoğu Avrupa'nın en eski çikolata markası Kras'ın mağazasına uğradık. Kras 1911'de kurulmuş. Yugoslavya zamanında devlet tekeline girse de varlığını sürdürmüş. 1992'de tekrar özelleşmiş ama Ex-Yugoslavya dönemindeki ürünlerini korumayı başarmış. En dikkat çekici olan ürünü ise Doğu Bloğunun Tobleron'u Kolumbo. Kalıp çikolataları ucuz ve lezzetli.  En sevdiğim ürünleri ise küçük gofretleri oldu. 4 yorum :

 1. Visneli pasta Schwarzwälder Torte olabilir.

  YanıtlaSil
 2. Schwarzwälder Kirschtorte Almanya'nin en sevilen pastasi. Yogun alkol tadi içindeki kiraz/visne rakisindan geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. internette bakmadık yer bırakmadım. Galiba google da arama yaparken hep yanlış kelimeleri kullanıyroum:)

   Sil