2 Temmuz 2012 Pazartesi

Emir Kipleri


İç: Mojitodan benim gibi sıkılanlardan mısınız? Tadı size de bebe içkisi gibi gelmiyor mu? İşte size şahane bir yaz kokteyli: Caipirinha! Breziyla romu cachaca (Cachaca şeker kamışından, rom ise şeker kamışı şerbetinden yapılıyor), yarım dilim lime ve iki çay kaşığı şeker. Basit ve zahmetsiz. Cachacayı da nereden bulacağım derseniz, Sıraselviler'deki La Cave'ye uzun zamandır türlü türlü cachacalar geliyor. En ucuzlarından Pitu'yu denedik ve pek memnun kaldık.


Oku: Geçen yıl, Berlin: Taş Şehir'in piyasaya çıktığını müjdelemiştik. Devam kitap Duman Şehir geç de olsa ülkemize geldi. Kitap 1929'un kanlı 1 Mayıs gösterileriyle başlıyor. Komünistler ve Nasyonal Sosyalistler, Yahudi olanlar ve olmayanlar arasında yükselen gerilim, 2. Dünya Savaşı'na da göz kırpıyor. Kitabı çok sevdiğimiz kahveci Kronotrop'un hemen karşısında bulunan Gon çizgi roman dükkanından temin edebilirsiniz.


Dinle: Çukurcuma yöresinin havalı plakçıları uzun zamandır canımızı sıkıyordu. İçeride foto çektirmeyen, soru sorduğunuzda yarım ağızla cevap veren, hele hele albüm fiyatlarını kafalarına göre belirleyen dükkanlara uzun zamandır bulaşmıyorduk. Geçen hafta Kronotrop'un çapraz karşısına (Kronotrop bizim için Galata Kulesi gibi referans noktası oldu son günlerde) Kontra Plak adlı bir dükkan açıldı. Yerli plakçılarda sevmediğimiz hiç birşey burada yok. Güleryüz ise gırla. Gelen müşterilere yöneltilen Bir şey içer misiniz? sorusu ise benim gibi aklı midesinde olanları anında tavlamıştır. Plakların üzerindeki beyaz kağıtta albümle ilgili tüm ayrıntılar bulunuyor. Plağın kondüsyonu, imalat tarihi ve en önemlisi fiyatı net biçimde belirtilmiş. Sevdik. İnşallah şımarmazlar. Bu arada Yeniçarşı Caddesi Kronotrop-Gon ve Kontra Plak sayesinde nur topu gibi  bir üçgene sahibi oldu. Bundan beş yıl önce adı "45'liğin sokağı" olarak anılan bir cadde için büyük bir gelişme (O zamanlar ise Fransız Sokağı-Limonlu Bahçe ve 45'lik şeytan üçgeni, sokağın hakimiydi).

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder