28 Eylül 2012 Cuma

Emir Kipleri

Oku: Stencil Wars. Goethe Enstitüsü'nün hemen yanında bulunan Gon'da buldum bu kitabı. Para vermeye kıyamadım (Ulan bu herif kendi almadığı kitabı bize öneriyor! diyenleri duyabiliyorum) ama kapağın altında dünyanın dört bir duvarına yapılmış Star Wars stencillerini görünce içim gitti. Paran çoksa git al yoksa benim gibi çaktırmadan ayakta oku (Emir kipi içinde emir kipi).


İzle: Festivaller sezonu nihayet başlıyor. Fakat Lale kart ve sponsor biletleri yüzünden yine 1-0 geriden (Festivalin en önemli filmlerin bazılarını alamadan. Misal, Haneke'nin Amor filmi veya Behn Zeitlin'in pek övülen Beasts of The Southern Wild) başlıyoruz. Biletix'in, "Bilet alımları  cumartesi günü saat 11 de normal! izleyicilere açılacak" beyanına güvenmeyip saat sabahın 9'unda bilet almaya kalkmasaydım (Evet 11 demelerine rağmen sabahın köründe sistem bilet almama izin verdi) durum daha da vahim olacaktı. Bilet alır almaz Atlas Sineması'na koşup Haneke'nin filmine bilet bulabilir miyim (On küsür yıllık festival tecrübeme rağmen hala böyle maceralara girebiliyorum) diye hayıflanırken 250 metrelik bir kuyrukla karşılaşınca halime şükrettim. 17 tl olan fahiş bilet fiyatlarına rağmen İstanbul halkı festivale yine kayıtsız kalmamıştı. Merakla beklediğim filmler ise başta Julian Roman Pölsler'in Die Wand'ı olmak üzere, Thomas Vintenber'den The Hunt, Michel Gondry'den The We and The I ve Aida Begic'ten Children of Sarajevo şeklinde sıralananıyor.


Keşfet: Mahallemiz Türk sinemasının yüzlerce mekanına ev sahipliği yapıyor. Tepebaşı'ndaki pavyonlar veya arabaların geçtiği İstiklal Caddesi'nden bahsetmiyorum. Onlarca kez turşu aldığım Çukurcuma'nın en eski dükkanlarından Asri Turşucusu'nun bir Arzu Film klasiği Neşeli Günler'deki turşucu olduğunu daha yeni keşfettim (Turşuyu sirkeyle değil limonla yapıyormuş).

Bekçiler Kralı
Geçen hafta ise wowturkey.com adlı siteyi kurcalarken Kapıcılar Kralı ve Çöpçüler Kralı filmine ev sahipliği yapan apartmanların Cihangir Güneşli Sokak'ta bulunduğunu öğrendim. Bu keşifler bana Banker Bilo filminin geçtiği döner kapılı şirket binasını bulmak için cesaret verse de burası ile ilgili en ufak bir ipucu bile bulamadım.

Kapıcılar Kralı
Not: Keşfet bölümü fotoğrafları wowturkey.com'dan alınmıştır.

2 yorum :