12 Eylül 2012 Çarşamba

Rusya Siyasi Tarih Müzesi

St. Petersburg'daki Rusya Siyasi Tarihi Müzesi'ne üç yıl aradan sonra yeniden gittiğimde her şeyin fevkalade bir şekilde iyiye gittiğini gördüm. Artık sağa sola dokunmayın diye peşinize takılan ve her kapıda biletinize bakan yaşlı kadınların sayısı azalmış (Rusya'ya giden bilir, yaşlı teyzelerden-babushka-azar işitmeden ülkenize dönmeniz imkansıza yakın).

Ukraynalı Anarşist Lider Nestor Makhno'nun mitralyözlü at arabası
Hemen hemen her şeyin İngilizce açıklaması (Eskiden müzede Rusça dışında bir dil kullanılmıyordu) ve hatta İngilizce rehberlik hizmetlerinin olması (Kullanmadım elbette, bu konuda daima pintiyimdir) gözlerimi yaşarttı. 

Rusya iç savaşı Beyaz Ordu propagandası: Solda harap kızıl ülkesi ve
şeytan Troçki, sağda müreffeh ve Hıristiyan beyaz toprakları
Sanırım birileri Berlin'e gitmiş ve DDR Müzesi'ni gezerek ondan daha iyisini becermişler. Zaten Rusya'da kültür ve sanat alanında bir çok iş böyle başarılır (Örn. Çaykovski Alman balelerini izler ve onlardan daha iyisini yapar). 

Kızılordu propagandası: "Kazak, Sen kiminlesin? Bizimle mi Onlarla mı?"
Müze, Çarlık Rusyası'nın son dönemleri, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nun erken dönemlerine ilişkin son derece zengin bir içeriğe sahip.

17 Ekim devrim menüsü
Dev Sovyetler Birliği haritası: Solda Lenin, sağda Kirov ve Stalin (Kars henüz Rusya sınırları içinde)
Müzede Sovyetler Birliği liderlerinin ve kahramanlarının (En başta Gagarin olmak üzere Mareşal Jukov, Lev Yaşin ve Sergey Bubka) kişisel eşyalarını görebilirsiniz.

Lenin'in telefonu
Yuri Gagarin köşesi
Krushcev'in kişisel eşyaları
Stalin'in çalışma odası
Müzedeki en büyük sorun Yeltsin sonrası Rusya'ya yani Putin'in fiili olarak iktidardaki 13 yılına dair ait en ufak bir şey yok. Bu durumu Rusya'daki siyasi baskının artışına ve muhalefetin etkin bir biçimde sindirilmesine yorabiliriz. Elbette Putin'in de bu müzede yer alacağı günler gelecek.

Katlar arasındaki geçişlerde sergilenen bir çalışma
Yeni Ruslar
Sovyetler Birliği'ni sona erdiren kararname
DDR müzesindeki konsept
Nazi-Sovyet saldırmazlık paktının imzası
İlk iki kattaki kalıcı sergiye karşılık üst katlarda geçici sergiler gezilebilir. Bize de Barbarossa harekatı (2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nın Sovyetler Birliği'ne saldırması) denk geldi. 


Sovyetler Birliği vatandaşlarının günlük hayatlarında kullandıkları eşyalardan örnekler de son derece güzel hazırlanmış. Sovyetler Birliği'nin çeşitli dönemlerdeki ev hayatı da (Dönemi yansıtan mutfaklar, oturma odaları ve banyolar) es geçilmemiş. Bilhassa moda kısmını çok ilginç buldum.Müze perşembe günleri kapalı. Diğer günler saat 10 ve 18 arası açık.
Adres: Ulitsa Kuybysheva 2-4 (Gorkovskaya metro istasyonundan yürüyerek ulaşılabilir, hatta komik bir tarif olacak ama metrodan sağa dönün camiyi -St. Petersburg Merkez Camisi- geçtikten sonra ilk soldaki cadde)

7 yorum :

  1. Ruslan Khasbulatov, Rusya Yüksek Sovyeti Başkanı. Yugoslavya'nın aksine Sovyetler merkezden çöktüğü için bir iç savaş yaşanmadı.

    YanıtlaSil
  2. Yeltsin Khasbulatov'dan önceki Yüksek Sovyet Başkanı...Burada dikkat edilmesi gereken Khasbulatov'un "Rusya" Yüksek Sovyeti Başkanı olması, Sovyetler Birliği değil. Kronolojik olarak en son Rusya ayrılsa da devletin merkezden parçalanmasının en güzel örneği.

    YanıtlaSil
  3. 500 izleyiciye ulaştık. cümleten hayırlı olsun. bu arada cccp afişi şahane.

    YanıtlaSil