14 Ekim 2012 Pazar

Emir Kipleri

Tıkla: Kamil Koç'un koltuk arkalarına yerleştirdiği Yolculuk Dergisi röportajımızı yaptı. Tamamı üç sayfa. Otobüse binemiyoruz diye üzülmeyin. İşte linki burada. Bu arada (Burada kelimesinden sonra bu arada, lisede çok okunan Ülke'nin bayıldığı benimse hiç sevmediğim güle naz, gülen az şiiri gibi gibi) bir arkadaşımız ise newsspaperloverclub adlı bir blog açtı. Dünyanın farklı köşelerinden gazete okuyan insanların (İnsanlar dediğime bakmayın şu an sadece kendisi var. Üye sayısı ise sadece "1") fotolarını yayınlıyor. Fatih Cami önünde Akit, Diyarbakır'da Özgür Gündem gibi yerel versiyonlar da kabul ediliyor. Fotoğrafları cukurcumatimes@gmail.com adresine yollayabilirsiniz. Ülke sırf bu iş için Erivan'a Agos Gazetesi'ni götürdü ama Agos İstanbul menşeili olduğundan fikrini kabul etmediler. Aman dikkat Konya'dayım diye Yeni Şafak'lı pozunuzu yollarsanız reddi yiyebilirsiniz.

Ye: İmerhan'ın Evde Yemek Serisi: Hamburger yazısından sonra hiçbir hamburgeri beğenmez olmuştuk. Dükkan'ınkisi gereksiz pahalı ve lezzetsizdi. Mano Burger uzun süre kapalı kaldığından göz ve gönlümüzden uzak kalmıştı. Evde hamburger yapmak da pek öyle ucuza mal edilemediğinden (Hele İmerhan yapıyorsa) çok cazip değildi. Mahallemizin favori kasabı Kasabım geçen sene Cihangir'e restoran açtı. Kasabım'ın etlerini çok beğendiğimizden buraya büyük bir beklentiyle geldik. Restoran dış görünüşü itibarı ile çok cezbedici değil. Çirkin ahşap kaplaması semtin dokusuna neredeyse hiç uymuyor. Gözümüzü kapatıp içeri dalıyoruz. Önden ızgara uykuluk geliyor. Sulu ve yumuşak. Sütlüce'dekilerden bir gömlek üstün. Sıra geliyor hamburgere. Köftesi yumuşacık ve yine sulu. Ekmeği nereden buldular bilmiyorum ama İstanbul'da yediklerim arasında en iyisi. Tek zayıf tarafı sos çeşitliliğinin azlığı. İlave istediğimiz acı sos çok sulu ve lezzetsiz. Yanına gelen patates ise günün diğer iyilerinden. 


Yap: Daha önce bir röportajda söylemiştim (Buradan bakabilirsiniz) en sevdiğim yemek kiraz yaprağı sarmasıdır. Mevsimine göre ayva ve fasulye yaprağından da sarılır. Geçen hafta Malatya'dan gelen koli kiraz yaprağı evimi mis gibi kokuttu. İsteyen bu linkten tarifini alıp yapabilir. Eminim sizin de en sevdiğiniz yemek listesinde ilk sıralara yerleşecektir.


Al: İyi bir kahve değirmeni yıllarca kullanılabilir. Fakat adisi üç kullanımda kapkara olur. Değirmen işinin üstadı Sözen markası yılladır Eminönü'nde ikamet ediyor. Kahve, karabiber ve şimdilerde çok popüler olan tuz değirmenleri üretiyor. Hikmet Sözen, değirmenin tüm parçalarını tamamen elinde işliyor. Yurtdışından İstanbul'a gelen arkadaşlarınızı cezbedecek en güzel hediyelerden. Tecrübeyle sabittir.
Oku(ma): İşte haftanın en büyük hayal kırıklığı. Yapı Kredi Yayınları'nda stoğu bittiği için bulamadığım (Ve sahaflardan temin edebildiğim) Artun Ünsal'ın klasik olmuş kitabı Süt Uyuyunca'yı bitirdim. Hiç beğenmedim. Kitap Türkiye'deki peynir çeşitlerini madde madde anlatıyor. Ve bunu bir ansiklopedi sıkıcılığında yapıyor. Artun Ünsal peynirler hakkında yazmaktan o kadar sıkılmış ki en ufak bir yorum katmadan sadece peynirlerin yapılış şeklini anlatmış. Wikipedia'nın elimizin altında olduğu bir devirde bu kadar ansiklopedik bir anlatımlı kitaba kimsenin ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder