11 Ekim 2012 Perşembe

Kaybedilenler

Akademiye bir şekilde bulaşanlar iyi bilirler, hiç karşılaşmadığınız ama çalışma hayatınız boyunca (Ya da öncesinde) size ilham veren bilim insanlarının kaybı, bir yakınınızı kaybetmekten farksızdır. Geçtiğimiz günlerde sosyal bilimlerin ardı ardına üç büyük kaybı oldu.

Kurthan Fişek (1942-2012)
Önce 17 Eylül'de, Ankara Siyasal'dan, "sıfırcı hoca" lakaplı Kurthan Fişek'i kaybettik. Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve İşçi Sınıfı adlı kitabını altını çizerek okurken ve pek de umutlu olmadığım bir sınava hazırlanırken aklım ODTÜ bahar şenliklerindeydi elbette. Yıllar sonra ODTÜ sosyal bilimler kongresinde verdiğin semineri de yarım yamalak dinlediğim için kusuruma bakma hocam, toprağın bol olsun.

Neil Smith (1954-2012)
Daha sonra 29 Eylül'de kentsel çalışmaların en önemli isimlerinden Neil Smith'in ölümü geldi. Smith, rant kuramı, soylulaştırma, eşitsiz kentsel gelişim ve sosyal adalet üzerine yaptığı çalışmalarla hepimize ilham verdi, gözümüzü açtı, algımızı değiştirdi. Yüksek lisans tezimi yazarken kendisine çekinerek attığım bir e-postaya hemen ve detaylı bir yanıt verecek kadar ince, tüm yıl boyunca aklına geldikçe bana makale yollayacak kadar düşünceliydi. Ne yazık ki kendisiyle hiç karşılaşmadım. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Eric Hobsbawm (1917- 2012)
Son olarak 1 Ekim'de tarihçi Eric Hobsbawm'ı yitirdik. Endüstriyel devrimin hikayesini, Avrupa devrimlerini, imparatorlukların ve ulus devletlerinin doğuşunu ve sorunlarını ilk defa onunla tanıdım. Yan yana dizmekten büyük haz aldığım kitaplarının başlıklarındaki gibi (Devrimler Çağı, Sermaye Çağı, İmparatorluk Çağı, Aşırılıklar Çağı) o da çok sayıda çağı yaşadı ve yazdı. 95 yaşında aramızdan ayrıldı. 

İlgilenenler için üstatların bazı eserlerinden seçmeler:

Hobsbawn'ın bir "lecture"ı.
Smith'in 7 makalesi.
Smith'in Türkçe makalesi.
Fişek'in makalesi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder