2 Ekim 2012 Salı

Yugoslav New Wave

İstanbul'da ikinci el çizik plaklara uçuk paralar ödemekten bıktığımızdan yurtdışına çıkınca ilk saldırdığımız yerler içki dükkanlarından sonra plakçılar oluyor. Zagreb'de de bu kural devam ediyor. Daha önce bahsettiğimiz Drajen Petrovic Müzesi'nin 200 metre ilersinde bulunan Free Bird adlı şahane mekan, geniş Ex-Yugoslavya müzik arşiviyle adını duyurmuş. Yugoslav cazından New Wave müziğine (Buradan bir seçkiyi dinleyebilirsiniz), poptan folklorik ezgilere türlü türlü plaklar keşfetmek mümkün. Sahibinin hoşgörüsü sayesinde tüm plakları pikaptan dinleyebilip binlerce kez fiyat sorabilirsiniz.


Gelmeden önce yaptığımız araştırmalar sonucu elimizdeki birkaç New Wave grubu ismini dükkan sahibine verdik. Başladık tek tek plakları dinlemeye. İlk plağımız Elektricni Orgazam'ın (En aşağıya garip bir video klibini  de koydum) adından etkilensem de bana fazla gürültülü geldiğinden hemen yenisine geçtim.Devamında New Wave akımının en meşhur gruplarında Azra'nın birkaç albümü geldi önüme. Azra bir Zagreb grubu ve bu topraklarda Petrovic kadar saygı görüyor. Yugoslav Yeni Dalgası'nın en garip tarafı ise komünist hükümet tarafından destek görmesi. Diğer bütün doğu bloğu ülkelerinde batı müziğine korkularak bakılırken bu topraklarda parti gençlik kolları tarafından (Vakti zamanında açık hava konserleri ve hatta günlerce süren festivaller bile düzenleniyormuş) organize edilmeleri şaşırtıcı.

Güleryüzlü dükkan sahibi

Konumuza dönelim Azra albümlerini ince eleyip sık dokuyup dükkan sahibinin de yönlendirmesiyle aradan bir albümü seçiyoruz. New Wave gürültüsüne sabrımız tek albümlük. Tüm bir akımın diskografisini alacak değiliz. Sıra geldi rastgele albüm kurcalamalarına. Galiba işin en zevkli tarafı da bu. Kapağını beğendiğin albümü alıp pikaba takıyorsun.Tombaladan ilk Ivo Robic çıkıyor. Yugoslavya'nın Frank Sinatra'sı. Hatta strangers in the night parçasını Hırvatça söylediği bölüme bile denk geliyoruz. Gayet başarılı. Devamında ise Yugoslav caz albümü Grand Slam'i de ve Yugoslav rock gruplarının coverladığı David Bowie parçalarından oluşan Tribute to Bowie albümüyle alışverişimizi sonlandırıyoruz.
Günün sonunda son bir şans verdiğimiz New Wave grubu Film ile yine kafamızı şişirsek de mutlu mesut bir şekilde dükkandan ayrılıyoruz. Yerel albüme ilginiz olmasa da ucuz popüler müzik plakları için (Mesela 2 Euro'ya ye tertemiz bir Ray Charles ya da aynı fiyata hasarsız bir Bach albümü aldım) bile uğranılabilecek bir yer Free Bird.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder