28 Kasım 2012 Çarşamba

Emir Kipleri: Kahve Özel

Kahve makinası: Muzaffer bir roma komutanı gibi hissetmek mi istiyorsunuz? İçinizden evde ona buna emirler mi yağdırmak geliyor? Çözümü sadece 300 tl'ye. Alıyorsun bir kahve makinası. Bol köpüklü kapüçino eşliğinde Rıdvan Dilmen'i izliyorsun. Deloghi'nin ECO 310 serisinin Amazon.com'da makul fiyatlara satılması üzerine Petersburg'da yaşayan (O zamanlar) Ülke'ye siparişi verdik. Verdik vermesine ama Ülke'nin Amazon'da aldığı tüm ürünlerinin yanlışlıkla İskandinav ülkelerine gitmesi serisinin başlangıcına denk geldiğinden bihaberdik (Kahve makinası kazara Danimarka'ya, daha sonra aldığı iPad ise İsveç'e gitti. Ülke bu ürünlerde para iadesini güç bela alabildi. Blog yazarımız Amazon'u suçlasa da ben hala kendisinden şüpheleniyorum. İnternette alışveriş kabiliyetsizliğini yıllar önce aynı laptoptu üç kere satın alarak ispatlamıştı. İptal işlemi için telefonda çektiği çileler Flaş Tv'ye dizi olacak türden acınası görüntülerdi). Neyse efendim kahve makinası Nordik ülkelerin birinde telef oldu. Biz de yurdumuzdan alalım dedik. İyi de etmişiz. Amazon vakasından bir hafta sonra bu model kahve makinaları kampanya yüzünden 300 tl'ye kadar düştü. Performansa gelince: Espressosu gayet iyi. Tabi ortalamanın üzerinde bir espresso yapmak için uzun bir deneme yanılma süreci yaşıyorsunuz. Bu süreçte büyük miktarlarda kahve telef oluyor. Benden tavsiye bu süreci boktan kahveler (Tchibo (Kronotrop'un sahibi Tchibo için "Starbucks bunun yanında butik kalır" demişti de inanmamıştım) veya Mehmet Efendi gibi) kullanarak geçiriniz. Kapüçino performası ise iş tipi kahve makinalarının bir hayli altında. Köpüğü daha çok tükürük köpüğüne (Çok boktan bir benzetme oldu ayran köpüğü diyelim) benziyor. Tabi bu benim yeteneksizliğimden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü youtube'da izlediğim Delonghi videolarında şahane köpükler yapıyorlardı.


Değirmen: Kahve makinası ve Kronotrop'tan kahve çekirdeklerini aldık diyelim. Tchibo'dan aldığımız 1 kilo boktan kahveyi hacamat ederek nasıl yapıldığını da öğrendik. Fakat Türkiye'de iyi kahve pahalı. Nemli İstanbul ikliminde öğütülmüş kahve pişmaniyeden bile hızlı bayatlıyor. Yani değirmenimizi de kendimiz alacağız. Annemin dediği gibi "masraf, masraf, masraf". İki yolumuz var. Birinci seçenek yerli malı yurdun malı. Bloğumuzda daha önce bahsetmiştik (Buradan bakabilirsiniz). Eminönü muhitinde ikamet eden Sözen Değirmencisi kaliteli öğütücüler yapıyor. Fakat yıllar önce taa Kocamustafapaşa'da yaşarken aldığım değirmen, iki satır önce de yakındığım nemli İstanbul iklimi yüzünden kapkara olmuş durumda. Hem Kronotrop'da gördüğüm Japon malı (Porlex marka) porselen değirmen çok afilli duruyor. İkinci seçeneğe yöneliyoruz ve Ebay'den Porlex marka değirmen siparişi veriyoruz. İskandinavya'ya bulaşmadan tez zamanda evimize geliyor. Alet şahane. Sözen'i donunda sallar. Bilenler bilir, Türk işi değirmenlerde kahve öğütmek yoğun bir fizik gücü isteyebiliyor. Bazen o kadar çok enerji sarfediliyor ki, 50 gram kahveyi ancak nöbetleşe olarak öğütebiliyorsunuz. Ama Porlex öyle mi? İçi porselenden bu Japon harikasında kahve öğütmek o kadar kolay ki. Aletin içinde kahve yerine sanki su var. Yağ gibi akıyor. Beş yaşındaki çocuk bile bu Japon mucizesinde kahve öğütebilir. Fiyatı Amazon'da 65 $, Ebay'de ise 50 $. Son bir not. Kahve çekirdeklerini alacak en iyi yer Karaköy Karabatak. Lezzet bakımından oldukça güzel olan Julius Meinl marka kahveler burada Kronotrop'un yarı fiyatına satılıyor (100 gram kahve Kronotrop'ta 12 tl iken burada 8 tl. Tam da yarısı değilmiş.). 

2 yorum :

  1. Tchibo için burada Almanlar Kahve haricinde herşeyin satıldığı kahve mağazası der.Kahve harici ürünleri ucuz ama kalitesizdir.Kahvelerinden sadece açık mavi kutudaki Mild güzeldir.Gerisi sıradan.

    YanıtlaSil
  2. filtre kahve için delonghi'nin icm 40 modelini tavsiye ederim. internette çok büyük indirimle bulabilirsiniz. yedek parça fiyatı biraz pahalı. cam sürahisi sağlam ama nazik olun başına birşey gelmesin. normalde fiyatı 150 tl olan makineyi 90 tlye aldım, cam sürahisine 55 tl verdim:)

    yine delonghi'nin kahve değirmenini tavsiye ediyorum; çok sağlam ve hakkını veriyor kahvenin. ayarı sayesinde espresso'dan french press'e kadar (en inceden en kalına) çeşitli inceliklerde çekebilirsiniz güzelim misss kahvenizi:) ayrıca ne kadar içecekseniz o kadar çekebilirsiniz.

    YanıtlaSil