23 Aralık 2012 Pazar

Emir Kipleri


İç: Hendrick's. İşte cinlerin piri. Fiyatı standart cinlerin neredeyse iki katı. Fakat benim gibi hala cin-toniği seviyorsanız kaçırmayın. Klasik cin tonik tarifinin aksine, limon yerine bir dilim salatalıkla servis edildiğinde içindeki salatalık aroması daha da açığa çıkıyor. Ayrıca klasik cinlerden farklı olarak, yine sıradışı bir tada, gül aromasına sahip bu zıkkım. Hendrick's in en büyük eksikliğini sorarsanız, tadının martini'ye hiç yakışmadığını söylerim. Orta siklet bir cinden bile bundan çok daha iyi martini kokteyller yapılabiliyor. Salatalık ve gülün yumuşak yapısı ile vermutun baharatlı tadını karıştırmak kulağa çok hoş gelse de sonuç bir felaket oluyor.


Oku: Ejderha Dövmeli Kız. Biliyorum biraz baydı. Üç kitap, iki farklı yönetmenden film ve şimdi de çizgi romanı. Ama Fincher'in çektiği son filmi sevmeyen var mı? Hem soğuk kış günlerinde İsveç atmosferine çok rahat giriyorsunuz. Türkiye'de denk gelmesem de Amazon'da makul fiyata satılıyor.


İzle: 80'lerde Blade Runner'ın dışında Ridley Scott ne yaptı? diye soranlara işte tokat gibi bir cevap. Black Rain. Scott filmlerde kullanmayı en çok sevdiği temayı, yağmuru bu sefer filmin ana kahramanı yapmış. Black Rain, benim gibi Thelma ve Louise'den hazzetmeyenler veya Gladyatör'ü ciddiye bile almayanlar için Scott'un filmografisindeki son büyük film.

Spoiler: Andy Garcia çabucak ölüyor!
Film, yağmurlu havası, olur olmaz yerlerden çıkan dumalar (İki kere iki dört. Scott'un duman makinasını kullanmadığı filmler kötüdür. Bakınız Dostluk Denizi. Ne kadar çok duman makinası varsa o kadar iyidir. Bakınız Alien, Blade runner ve bu film. Prometheus'un bile bir başyapıt sayılmamasının tek nedeni duman makinası eksikliği olabilir.) ve neon ışıkları ile aydınlatılmış Japonya sahneleri sayesinde atmosfer bakımından Blade Runner'a bir hayli benziyor.


Arka taraf Blade Runner
Zengin rolünü en iyi oynayan insan ünvanlı Michael Douglas ise yine çok iyi becerdiği flörtöz polis rolünde adeta kendini oynuyor. Bu arada 80'lerde Japonya ne şahaneymiş. Bir yandan daha kaybolmamış sokak satıcıları, diğer yandan dört bir yanı sarmış neon ışıkları. Ayrıca bu film (Terminatör 2'den sonra) gelmiş geçmiş en iyi fabrika aksiyonunu da barındırıyor (Ne yazık ki Aliens filminde olduğu gibi James Cameron bu kapışmada da Scott'un haddini bildiriyor).

3 yorum :