9 Ocak 2013 Çarşamba

Emir Kipleri

Al: Tost makinası. Evimde annemlerden kalma dökme bir tost aleti varken elektrikli tost makinalarına özendim. Bir partide, dört tane Ayvalık tostu yapabilecektim. Hem çok ısındığında kendini otomatik durduran sistemi sayesinde simsiyah olan tostlar yemeyecektim. Ocak üstü tost makinası da neydi! Köyde bile kullanan kalmamıştı bu aleti. Fakat sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu. Çok özendiğin elektrikli makinalar tostumu kupkuru yapıyordu. Üstelik ısısı düşük olduğundan hem geç pişiyor, hem de içindeki peynir hiç erimiyordu. Anthony Bourdain'in güzel (Ama biraz özenti) bir lafı var "İyi bir tava eve hırsız girdiğinde kafasına vururum dedirtecek kadar ağır olmalı". Aynı şey tost makinası için de geçerli.


Şöyle ağırından dökme bir tava avına çıktım. Eminönü'nün en şahane yolu Kutucular Caddesi'ne dalıverdim. Caddenin sonuna doğru sobacılar, mangalcılar bulunur. Buralarda envaiçeşit dökme ürünler satılır. İşte bunlardan birinde pazarlık sonucu 27 tl'ye şahane bir dökme tost makinası denk getirdim. Hem de steak houselarda 150 kağıda satılan dökme tavaların iki misli ağırlığında olanını. Tostum ise lokum gibi oluyor. İçindeki peynir anında gevşiyor, ekmeği asla kurumuyor.


Oku:
Mutfak Sırları. Bourdain'le başladık onla devam edelim. Bu kitap yayınlanalı belki de on sene oldu ama ben yeni okuyorum. Kitap, Anthony Bourdain'in çocukluğundan bugüne kadarki yemek ve mutfak deneyimlerinden bahsediyor. Restoran işletenlerin veya mutfaktan yolu geçenlerin mutlaka okuması gerek. Espirili dili, işten sonra okununca vitamin etkisi yaratıyor. Aynı adlı dizisinin ise tek bölümünü bile izlemedim.

Not: Kitabı okuduktan sonra bir daha asla dışarıda yemek yemeyebilirsiniz. Hoş, benim gibi pis boğazsanız sökmeyebilir.

Tıkla: Güzel fotolu bir blog, myphilosofia.com

2 yorum :

  1. Valla ne varsa eskilerde var.Yeni usul tost makinaları da neymiş, eskiler her zaman en kıymetlisi:)
    sevgilerle pınar

    YanıtlaSil
  2. ben de iki sene önce almıştım, ilk bir kaç ay heyecanla kullandık. şimdi ne yazık ki kaldırıldığı rafta duruyor. ben de hem tost yapacağım hem köfte hem ızgara balık diye heyecanlanmıştım. köftede pek sorun olmadı ama balık pişmedi. tostlar ezilmiyor, kaşarlar erimiyor. en güzeli eski usul. ben de mi bir eminönüe uzansam:)

    YanıtlaSil