24 Ocak 2013 Perşembe

Emir Kipleri

Lucky Peach: Türkiye'de yemek ile ilgili eli yüzü düzgün bir dergi yok. Food and Travel daha çok züppelere hitap ediyor olsa da en azından nefsimizi bir nebze körüklüyordu. Fakat o da geçtiğimiz sene kısa süreli yayın hayatına son verdi. Bu derginin İngiliz versiyonu büyük kitapçılarda satılsa da kapak fiyatının (3,95 Pound) bir hayli üzerinde bir fiyatla (29 tl) Türk okurlarına iteleniyor. Türkiye'deki yabancı dergilerin tümünde aynı  mevzu geçerli. Bu yüzden yapılacak en iyi iş Amazon.com gibi sitelerden kitap alırken araya bir kaç dergi eklemek. Hazır kargoya para vermeyi göze almışken en azından satış fiyatına (Hatta eski tarihli alınca fiyatlar yarı yarıya düşüyor) magazinleri temin edebiliyorsunuz. Tabii, iş Amazon'da dergi almaya gelince kendinizi Food and Travel ile sınırlandırmak anlamsız. Binbir türlü bağımsız yemek dergisi seçeneği önünüze çıkıyor. Karar vermek güçleşiyor. Lucky Peach dergisine bu seçeneklerin arasında denk geldim. Editörü, Momofuku (Aynı isimli restoran zincirinin işletmecisi ve sahibi) kitabının da yazarı olan David Chang. David Chang, Momofuku isimli restoran zincirini de işletiyor. Dergi, her sayısında bir konuya odaklanıyor. Benim aldığım sayıda ise ana konu Çin yemekleriydi. Anthony Bourdain'den Ruth Reichl birçok ünlü yazar/şefi barındıran dergide yemek ile ilgili kısa hikayelerden, birbirinden garip tariflere, enaviçeşit ürünün bulunduğu küçük malzeme ansiklopesine kadar herşeyi bulabilmek mümkün. En sevdiğim bölümse standart bir yemeğin (Bu sayıda .... vardı) dünyanın dört bir yanındaki lokantalarda nasıl sunulduğunu gösteren fotoğraf çalışması oldu. Aynı yemeğin farklı ülkelerdeki yorumuyla doğan kontrastı görmek için bile bu dergi alınır. 

             

Tanqueray:
"The room is spinning, it must be the tanqueray"
                        Madonna-Girl Gone Wild
"And sniffed me out like i was tanqueray"
                        Amy Winehouse-You know i'm no good

Hendrick's ten sonra şahane bir cin markası daha. Üstelik Hendrick's in aksine bununla şahane martiniler yapılabiliyor. Yoğun baharatlı tadına ilave oalrak gülsuyu ve narenciye aroması bulunuyor. İşte bu narenciye aroması martiniye çok yakışıyor. Kokusu ise diğer tüm cin markalarına fark atıyor. Sek içmek için ideal. Tadını ise en iyi soda ve bir parça limon ile veriyor. Bir de bunun bir üst modeli olan Tanqueray 10 var. fakat param yetmediği için alamadım.


4 yorum :

 1. Ne şanslıyım :) Bu dergileri akşam iş çıkışında beleşe B'n N okuyup eve geliyorum.Bunun için bile Amerika'da yaşanır :)

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle... marketlerin gazlı içecek reyonu için bile yaşanır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bunun için ne şanslı olduğumu hiç düşünmemiştim.Sadece geçenlerde Sears 'ın mutfak malzemelerinde yaptığı indirimde 89.99 dolara Kitchenaid marka kırmızı bir miksere sahip olduğum için mutlu olmuştum :) Normal zamanda 299 dolara satılıyormuş.Türkiye'yi düşünemiyorum bile :)

   Sil
 3. ne kadar geç kalmışım burayı keşfetmeye..

  YanıtlaSil