2 Ocak 2013 Çarşamba

Frango: Soslu Döner

Mahmutpaşa
Bu hafta sonu Ben Affleck'in yönettiği Argo filmine gittim. Affleck'in rahatsız edici Hollywood kişiliğinin aksine yönetmenliğini seviyorum. Bilindiği üzere Argo'nun birçok sahnesi İstanbul'da çekildi. 90'larda hatırlıyorum, Alien sonrası yaratık filmlerinin hortladığı bir dönemde (Species, Mimic...) Relic adında kalitesiz bir yaratık filmine gitmiştik. Orada mutasyona uğrayan böceğin geldiği yerin Türkiye olduğunu söyledikleri vakit bile göğsümüzü kabartıp birbirimizi dürtmüştük.


Galiba 90'lar, Türk milletinin kendini en ezik hissettiği dönemlerden biriydi (Milli takım olarak ondan bundan sekiz yediğimiz seksenleri saymıyorum). Şimdi ise durum biraz farklı. Sadece bu sene bile İstanbul'da çekilen üç Hollywood filmine gittik. Tabi hiçbirinden Geceyarısı Expresi'nden aldığım zevki alamadım (Türklerin kötü gösterildiği filmleri izlemek, bana oldum olası büyük bir haz vermiştir). Neyse Argo filmine dönelim. Filmin en önemli sahnesi olan Amerikan Konsolosluğu'nun basılması bölümü Zuhurratbaba lunaparkında çekilmiş. Ex-blog yazarımız Özgün'ün evi hemen karşı tarafta gözüküyor. Ülke'nin, kalecilikte jübilesini yaptığı futbol sahasında, Humeyni yanlılarının allahüekber nidalarıyla ortalıkta koşuşturduğunu görmek pek keyifliydi. Açıkçası Argo'da gösterilen Tahran görünümlü İstanbul sahneleri, Skyfall'daki İstanbul görünümlü İstanbul (Artı Adana) sahnelerinden kat be kat daha orijinaldi. 


Bu hafta Ülke ile  Frango dönerde atıştırmak için Mecidiyeköy'deydik. Balıkesir'de her bankadan bir tane bulunmasından dolayı Ülke'nin "Akbank önünde buluşalım!" önerisini yadırgamadan kabul ettim. Fakat Mecidiyeköy'de dört tane Akbank olduğundan, buluşmamız yarım saat rötarlı gerçekleşti. "Mecidiyeköy'den hayırlı bir şey çıkmaz!" önyargısıyla viyadüklerin altından, onbir trafik lambalı yaya geçidinin üstünden, simit saraylarının arasından sıyrılıp vardık dönercimize.  Frango'nun, uzmanlık alanı soslu döner. Berlin yazılarımızda methiyeler düzdüğümüz (Buradan ulaşabilirsiniz) Alman dönerinin bir benzeri. Mekan sahibi yurtdışında yediği birbirinden nemli dönerlerden çok etkilenmiş ve Türkiye'de benzerini açmaya karar vermiş. Almanya'dan döner ithal etmek, Amerika'ya hamburger ihraç etmek kadar çılgın bir fikir. Muhit olarak Mecidiyeköy'ün seçilmiş olması biraz can sıkıcı. Beyoğlu civarında açılmış olsa meydandaki büfecilerin lezzetsiz (Ve bir hayli kuru) dönerine güzel bir alternatif olabilirdi.


Tadıma et dönerden başladık. Frango'nun et döneri kıyma ve parça etin karışımından yapılıyor. Ben de karışık döneri sevenlerdenim. Saf kıymalı ne kadar yavan oluyorsa parça etli de o kadar şekilsiz oluyor. Bulgur gibi dağılıyor. Üstelik dönere verilen kağıt sıfatının hakkını veremiyor. Etin cinsi yüksek oranda dana. Tavuk ise but ve göğüsten. Oran yarı yarıya. But lezzet, göğüs ise hafiflik veriyor. Kıymadan tavuk döner yapanı Esenler otogarı dışında artık hiç görmüyorum. Fakat buranın alameti farikası sosları. Tahinlisi, cacıklısı, sarımsaklısı, acılısı, antakyalısı. Tavukta favorim sarımsaklısı, ette ise acılı olanı. Müşterilerin çoğu sos yüzünde etin tadını alamadıklarından yakınsalar da bana göre miktarı daha bol olmalı. Fast food dediğin vıcık vıcık olur. Üstüne dökmemek için türlü numaralar yaparsın. Fiyatlar yukarıdaki fotoda gözüktüğü gibi bir hayli uygun. O kadar çok yedik ki, hayatımda ilk defa masamda bitirilmemiş döner duruyordu. Bunun üzerine, gelirken yolda gördüğümüz Kemal Sunal filmerinde gidilen meyhanelere feci halde benzer bir yere uğradık. İçinin alaturkalığına karşın iki biraya 18 tl bayılıp tez zamanda çıktık dışarı. Ertesi gün ise, Hürriyet anket yapsa İstanbul'da Fener maçının izleneceği en iyi 10 adres sıralamasında tartışmasız birinci gelecek bir mekandaydık. Tabi ki Fener maçını izlemek üzere. Fakat Beyoğlu Öğretmenevi başka bir yazının konusu. Görüşmek üzere.

5 yorum :

 1. Yazı gönderen Ülke ama yazan Okan galiba,her zaman olduğu gibi Ülke'ye dokundurduğuna göre

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslında ülkeyle ortak yazacaktık bu yazıyı. fakat ülke bir takım maddi sorunlarla cebelleşiyor

   Sil
 2. la yemeklerin o kadar gö.. pardon dibine girip cekiyonuz ya, bir allahin kulu da cikip noluyor birader demiyor mu? ben hep bunu merak ettim, sorcam soramiyorum.yoksa olay teknoloji mucizesi zoom mu?

  YanıtlaSil
 3. metin kardeşim sağ gözüm miyop 6 sola bir de astigmat ekle. körlük nedir bilmiyorsyun tabi. 40 ında katarak olusun inşallah anlarsın sıkıntımı.alışkanlık işte. miyop adam gazeteyi gözüne sokar. televizyonun dibine oturur. fotoyu da böyle çeker işte...

  YanıtlaSil
 4. citys avmdeki mahalle projesinin içinde 'yanar döner' diye bir dükkan var. izzet çapaya aitmiş. aynen böyle soslu,cacıklı,humuslu,acılı,nutellalı(!) döner yapıyorlar. ama ne yalan söyleyeyim denemek içimden gelmedi.
  Sadık

  YanıtlaSil