3 Nisan 2013 Çarşamba

Evde Yemek Yarışması: Çerkez Mantısı "Gabın"

Bu en son yazımız tam adını bilmediğimiz (Öğreniriz herhalde?) Muhammed ve eşinden. 


"Çerkez kökenli bir eşe sahip olmanın avantajlarından en önemlisi, bu "gabın" denilen, boyutları Kayseri mantısından hayli büyük olan mantıyı canının her istediğinde yiyebilmektir. Aslında kendine has bir kapama şekli vardır; o şekli biraz zor olduğu için eşimi ancak bunu yapmaya ikna edebildim :). Ama "Ben şekle takılmam yerim aga" diyenlerdenseniz problem yok."  
"İçine et veya patates hatta peynir konur ve haşlanır. Orijinalinde üzerine sarmısaklı yoğurt değil tereyağı dökülür. Biz de öyle yaptık. Tereyağında kızdırılmış pul biber ve nane de gezdirildi, afiyetle yendi. Ayıptır söylemesi pek de güzel oldu. Son fotoğraflar biraz pornografik, kusura bakmayın artık."Görüntü harika! Eminiz tadı da şahanedir. Zaten herhangi bir mantımsının tadının kötü olma ihtimali yok. Hele bir de üstünde tereyağı varsa. Muhammed ve eşine teşekkürler. Yazılar gelmeye devam ediyor. Hafta sonu Okan'dan, şimdiye kadar gelen yazılarla ilgili bir değerlendirme gelecek. Neden bilmiyoruz ama "Ben de yarışmaya katılacağım!" deyip duruyor. Ya hırs yaptı ya da hediyeler onu heyecanlandırdı!

6 yorum :

 1. Elinize saglik. Bizde de pisihalva diye yapilir. Orjinalinde patatesli yapilir. Tadini merak edenler istiklaldeki ficcin da yiyebilir.

  YanıtlaSil
 2. benim annem de, kaynağını bilmiyoruz ama, çok benzerini "piruhi" diye yapıyor. biz yoğurtlu yiyiyoruz.

  YanıtlaSil
 3. blogunuzu zevkle takip ediyoruz, bu şekilde bize de küçük bir fırsat verdiğiniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. haslama suyuna neden limon koydunuz?merak ettik...?

  YanıtlaSil
 5. eşim hamurun daha diri olmasını sağlıyor diyor ancak ben emin değilim, ama çok hafif bir limon aroması güzel oluyor...

  YanıtlaSil
 6. Bizimkilerde buna hıngal der :D off of nede canım çekti şimdi...

  YanıtlaSil