15 Nisan 2013 Pazartesi

Evde Yemek Yarışması: Çılbır, Yörüğün İskenderi

Evde yemek yarışması üçüncü haftayı da devirdi. Daha elimizde düzenlemelerini yapamadığımız birkaç yazı beklemekte. Fakat üç hafta içerisinde yayınlananlara hızla bir göz atalım dedik. İlk yarışmacımız evde İngiliz kahvaltısı hazırlayan Eylül olmuştu. Kahvaltı çok komplike değilse de ilk katılımcı olma cesaretini gösteren bu arkadaşımız bizden bonus almayı hakediyordu. Daha sonra Nergiz arkadaşımız minik hamburgerlerle dahil oldu yarışmamıza. Bu yazının en önemli artı puanı fotoğrafların güzelliğinden geliyordu. Fırında pişirilen hamburger bana biraz kuru gözükse de diğer jüri üyeleri bu durumdan çok da yakınmadı.Akabinde karides ile Gülen geldi. Bu yazı yemekten çok arkadaki halıyı dikkate alan jüri üyelerinin saygısız yorumlarına maruz kaldı. Karides güzel gözükse de yazı çok detaylı değildi. Belki de Gülen güzel bir suşi yazısı ile jürinin haddini bildirmeyi düşünüyordur. Muhammed ise Çerkez yemeği gabin ile bizlere katıldı. Fotoğrafların bolluğu bizi etkiledi. Fakat metin kısmı biraz daha detaylı olabilirdi. Son olaraksa Onur adlı arkadaşımız çılbır ile Çukurcuma Times'ta boy gösteriyor (Yazısı aşağıda). Çılbır gibi basit bir yemekle yarışmaya katılması jüri ekibi tarafından alaya alınsa da Onur'u gayreti, cesareti ve nüktedan anlatımı için bile alkışlamak gerekir. Çoğu jüri ekibi tarafından yarışmanın en zayıf halkası olarak nitelendirildi bu yazı.

"Evde yemek yarışmasına bir katkı da benden olsun. Yemeğimiz çılbır, çocukların gözdesi çalışan annelerin bir tanesi. Kıymeti bilinmese de Türk mutfağının en köklü yemeklerinden olduğu tüm otoritelerce kabul edilen çılbır, her ne kadar Osmanlı mutfağındaki yerini soğanlı yumurtaya bıraksa da bu değişikliğin temel sebebinin göçebe yaşamdan yerleşik hayata geçiş olduğu son yıllarda yapılan akademik araştırmalar tarafından açığa çıkartılmıştır.


Tereyağı Malatya'dan
Malzemelerimize gelince yumurta, su (Şebeke suyu da olur), yoğurt ve salça. Çılbır yapmak için yapacağımız tek şey kaynayan suda yumurtaları pişirmek. Sonrasında yoğurt ve üzerinde salça sosu ile servis etmek.


Püf noktalara gelince. Basit görünen herşey gibi çılbır da arkasında bir çok incelik barındırır. Yumurta ne kıvamda isteniyorsa suda kalma süresi de ona göre ayarlanmalıdır. Fazla kaynatılan bir çılbırda yumurta çok sert bir hal alabilir, ki bu da yoğurtla yenen bir yemekte yumurtanın yoğurdun içinde kaybolmasını engeller. Bir diğer nokta da yumurta akının yayılma alanının dairesel hareket prensibiyle ayarlanmasıdır. Suyu ne kadar hızlı karıştırırsak beyaz sarının etrafını o kadar çok sarar (İlgilenenler için MxV2/r).


Yoğurt nerede?
Çılbır piştikten sonra sosumuza (Mümkünse kızdırdığımız tereyağına salça ilave edip hazırladığımız) tercih edilecek baharatları da kattıktan sonra çılbırımızın üzerine ekleyip yiyebiliriz."

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder