13 Mayıs 2013 Pazartesi

Evde Yemek Yarışması: Balkabaklı Tahinli Tart

Şeyma'dan bir tarif daha yayınlıyoruz. Muhtemelen Şeyma'nın bundan sonraki son yazısı yarışmanın son yayını olacak. Ama yine de belli olmaz son anda şaraplı istakozlu birşeyler gelebilir. Yarışmanın kaderi de değişiverir.

"Hızımızı alamadık da "balkabaklı-tahinli pie" yaptık, onu da paylaşmadan edemedik.

Balkabağı kısmını, kabak tatlısı stayla (? Bu soru işareti bizden) şeker ve kabağı kendi kendilerine takılsınlar diye kısık ateşe bıraktığımızda halletmiş oluyoruz. Tart hamuru kısmı ise, çok kolay değil, ama zor da değil.

Öncelikle bir kaç noktada mutabık kalmalıyız, şöyle ki; kullanacağınız malzemeler hatta alet edavat (Mesela rondo) bile soğuk olsun, öyle kalsın (Yani elimizden gelen en çabuk sürede prosesi tamamlamaya çalışacağız, ısı transferine giriş 1 tadında olmasın ama, malumunuz geçen süre ile ortalama ısı derecesine çıkma/inme paralel mevzular). Yani diyorum ki çabucak halledelim de vıcık vıcık olmasın yağlar mağlar.


125g. tereyağı, 3-4 yemek kaşığı toz şeker, 1 tepeleme su bardağı un kullanıyoruz. Un-şeker-tereyağını hemencecik rondodan geçirdikten sonra sıvı malzemeleri eklemeye geldi sıra. İşte bunları da yavaş yavaş ilave etmeliyiz. Bir kaç seferde, karıştıra karıştıra. Neden, çünkü homojenitenin hastasıyız. Neyse baktınız artık bu malzemeler birbirine yapışıyor, hamur olmuş yani. Tamamdır. Sarın bi yağlı kağıda, streç filme falan hop buzdolabında 1 saat dinlenmeye. Neden, soğuk olsun diye anlattık ya. O tereyağı katı olacak arkadaş.

Çıkarıp bir 2-3 dk. dışarıda beklettikten sonra merdaneyi de, zemini de unlayarak hamuru 2-3 cm. kalınlıkta olacak şekilde açın. İşte tart kalıbına yerleştirip, kabarmasın deyu, delikler açtıktan sonra çok hafif kızarana dek 5-10 dk. dan fazla olmayacak şekilde fırına yerleştirip, pişirmeye geçiyoruz.
Bu arada kabak tatlısı da denilebilecek hale gelmiş balkabaklarını, tahin ve eğer size az şekerli geldiyse tatmin edene dek şeker ilavesi ile yine rondoda hemhal ediyoruz. Pürüzsüz, az akışkan, kremamsı olmalı. 
Fırından çıkan tart hamurunu soğusun diye az beklettikten sonra, bu kremayı boca ediyoruz. Üzerine yine tahin döküp (Azlığı, çokluğu, şekli şemali size kalmış) birazcık da toz şeker serpip yine fırına döndürüyoruz. Tahinler helva görüntüsüne dönünce, takribi yine bir 5-10 dk. içinde, "yöresel (Tahin!) pumpkin pie" hazır."

Şeyma'nın bu bol emirli tart tarifi nefis görünüyor. Kabağa kabak tatlısından başka pek yer bulamayan bizler için ideal bir tarif. Eline sağlık.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder