19 Mayıs 2013 Pazar

Malatya Lezzet Turu 2

Sabahın 6'sı. Büyükbabamların çalar saati saat başı ötüyor. Hem de ne yaygara. İlk başta 6 defa çan sesi ardından oynak bir müzik. Burada uyumak ne mümkün. Kalkıyorum. "30 senedir ötüyor bu, hala bozulmadı. Alman malı mı?". Alman hayranlığını bildiğim büyükbabama soruyorum. Cevap vermiyor. Anneannem çoktan kalkmış. Bol yağlısından kıymalı gözleme açıyor. Sabahın köründe iki tanesini mideye indiriyorum. Ayılık işte. Kot ve tişörtle yolculuğa çıkmaya hazırlandığımı gören büyükbabam, "Kazık kadar adam oldun!" diyerek devam ediyor "Şöyle takım elbise ve kravat ile Malatya'ya gelsen olmaz mıydı!" şeklinde tersliyor. Durmuyor, "Şu sakala bak hele. Terörist gibisin". "Sakallarımı dinlendiriyorum" diyorum. Demez olaydım. Bu sefer uzun sakalın cilde verdiği zararları anlatıyor. Günlük traşını olup takım elbisesini giyiyor. Zannedersin cumhuriyetin bekçisi orgeneral emeklisi. Nemrut'a takım elbise ile çıkacak. Hadi hayırlısı.


Yolculuğa başlıyoruz. Arabada el kol şakalarımdan rahatsız olan büyükbabam uyarıyor. "Yapma. Ben yaşlı bir adamım. Ölebilirim". Sonra devam ederek şoför koltuğundaki amcama anlatıyor, "Bunların soyu sopu şakacıdır. Büyük amcalarından tüm köy illet etmişti. Bayılırdı şakaya. Babası da sever şakayı". En son büfe tipi sucuğu sırf şaka olsun diye enseme son sürat indiren amcam kahkaha atıyor. Keyifli bir yolculuk olacak belli. 


Serimizin ikinci bölümü lezzet turundan ziyade arkeolojik bir seyahat olacak. Nemrut, Adıyaman ili sınırında olsa da Malatya'dan ulaşımı çok rahat. Adıyaman sınırına kadar çok kolay bir yoldan ilerliyorsunuz. Fakat il sınırına geldiğiniz anda(Ki Nemrut'taki anıtlara 500 metre bir mesafe kalıyor) yollar bozuluyor. Belli ki iki il arasındaki "Nemrut benim!" çekişmesi Adıyaman tarafını kızdırmış olacak ki Malatya'dan ulaşıma darbe vurmak istemişler. 

Arkadaki fotojenik ineğe dikkat!

Güç bela dağın zirvesine vardığımda ise aklım başımdan gidiyor. Batı Anadolu'da Hellenistik ve Roma antik yapılarını görmeye alışkın bünyeler için burası uzaylılar tarafından inşa edilmiş anıt tesiri yapıyor. Mısır, Pers veya Antik Yunan... Hiçbir kalıba sokulamayacak kadar farklı bir dünya burası. En basit tabiri ile dehşetengiz! Tahmin ettiğimin aksine heykeller ve kaideleri çok sağlam durumda. Titiz bir restorasyon sonucu Büyük Giza Sfenksi etkisi yapabilir. Tabi önce birbirinin kuyusunu kazmaya çalışan iki il arasında barışı sağlamak gerekiyor.Aynı bölge Arsemia ören yerine, kaleye, Karakuş tümülüsü ve Romalılar tarafından yapılan (Bence Mostar'dan çok daha etkileyici) Septimus Severus (Cendere) köprüsüne ev sahipliği yapıyor. Dönüş yolunu bu sefer Adıyaman üzerinden yapıyoruz. Sürgü bölgesine vardığımızda karnımız acıkıyor. Burası mesire yeri. Bol, temiz ve soğuk sulu kaynakların bulunduğu doğal akvaryum görünümünde bir bölge. Bu sebeple alabalık çiftlikleri konuşlanmış durumda.
Alabalık oldukça yavan bir balıktır. Bu yüzden düzgün pişirilemediği takdirde kolay yenilmez. Hele orta kısmı en lezzetsiz tavuğun göğüs etine benzer. Fakat oturduğumuz Takaz isimli lokanta alabalığı bol sos ve baharatla ızgarada pişirerek lezzetli hale getirmiş. Geçen seneye kadar buradaki çoğu lokantada içki servisi bulunurken şimdi hepsi içkiyi menüden kaldırmış. Bahane olarak sarhoş olanların çıkardığı olaylar gösteriliyor. Bilemedim. Burada rakı içilemeyecekse Malatya'dan arabaya atlayıp 70 kilometre yol yapmaya değer mi. Alabalık güzel ama iyi bir tava yemeğine asla değişmem.


Not: Ülke'nin Balıkesir Delileri adlı yazısı hemşehrileri arasında kısa zamanda olumlu tepkiler almıştı. Hatta bunu bir belgesele dökme fikrini bizlerle paylaşmıştı. Malatyalılar ise daha basit bir yol seçip şehirlerinin delilerini takvime basmış. 2009 ve 2010 yıllarında basılan bu takvimi bir çok dükkan duvarında asılı olarak gördüm. Şehrin delilerine olan hoşgörüsü takdire şayan.Not 2: Amcamdan komplo teorisi; Acaba Malatya'daki Atatürk heykeli Arsemia'daki heykele gönderme mi? Sağdaki çıplak adamlar, ellerindeki bayrak ve benzeri aparat tezi kuvvetlendiriyor. Bilemedim.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder