22 Temmuz 2013 Pazartesi

Lahmacunun İzinde 2: Kadıköy Fiyaskosu!

Hayalimizdeki lahmacuncuyu halen bulamadık. İlk bölümde lahmacunu beceremeyen Urfalı, baklavayı beceremeyen Antepli ile karşılaşmıştık. Bu sefer hiç maceraya girmiyoruz. İşi sadece lahmacun yapmak olan fırınlara uğrayacağız. İstikamet Kadıköy. İlk mekan Halil. Daha önce burada yemiştim ama aklımda kalan çok birşey yok. Sadece malzemesinin az olduğunu hatırlıyorum. Mekan küçük ve sevimli. Çalışanları ise pek somurtkan. Fotodan da anlaşılacağı gibi müşteri portföyü orta yaş üstü. Belli ki sabit müşterileri var. İki adet lahmacun söylüyorum. Tez zamanda masama geliyor. Hamuru kıtır fakat sevmediğim bir kıtırlıkta. Antepliler'in yaptığı kıtır lahmacunun aksine bununki Hacıoğlu zincirlerininki gibi dağılan bir kıtırlıkta. Lahmacunu dürüm yapmaya çalıştığım anda hamurundan birçok parça kopuyor. Hiç sevmem! Harcı lezzetli ama pek bir az. En azından yediriyor. Fiyat 4 tl. Bence bu kadar küçük lahmacun için fazla. Nişantaşı Tatbak aynı ebatta lahmacunu 5 tl'ye satıyor ve bundan çok daha lezzetli.
Hemen 50 metre ilerideki Borsam Taşfırın'a gidiyorum. Burası da övülen çarşı lahmacuncularından. Balık Pazarı'nda vasat dükkan olmaz! şiarı ile dalıyorum içeri. Karın tok olduğundan bir adet söylüyorum. Hizmet kusursuz. Jet gibi garsonlar iki dakikada getiriyor lahmacunu. Hamur yine Halil ayarında kıtır ama dağılgan. Eksi puan. Etin malzemesinin miktarı Halil'in iki katı olsa da kalitesi yarısı kadar. Fiyatının 3 tl olmasından kıllanmalıydım. Vıcık vıcık yağ damlıyor. Üstelik damakta donan cinsten. Karnım tok olduğundan mıdır bilinmez hiç beğenmiyorum. Halil dururken buraya gelmek düpedüz aptallık. Lahmacun serimiz ilk iki bölümde skandal derecede kötü tercihlere sahne oldu. Bu dörtlünün arasından Onbaşı ve Halil sıyrılsa da hayalimizdeki lahmacuna henüz ulaşamadık. Bu seride bildiğimiz ve çok güvendiğimiz yerlerin dışında biraz da tavsiyelerle bir maceraya giriştik. Ama sonuç fiyasko. Aslında ben de İmerhan da, kulağa ukalaca geliyor farkındayım ama, başkalarının damak tadına pek güvenmez ve prim vermeyiz. Bu seriden sonra işi riske atmayıp bildiğimiz yerlere giderek üçüncü bir lahmacun yazısı yazma gerekliliği doğdu. Bu kadar hayal kırıklığını bünye kaldırmaz.25 yorum :

 1. üsküdar'da bir altınşiş lokantası var. keşfeden bilir :) lahmacunları hiç de fena değil yalnız garsonları sadece lahmacun sipariş verirseniz bozuluyor peşinen söyleyeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece lahmacun soyledim diye bozulan "neden urfa"ya gittim.bir daha tövbe öyle bir mekana gitmem...

   Sil
 2. Borsam Bahariye'de çok bilinir ve sevilir ama daha iyisi mutlaka vardır, diğer denemelerinizi bekliyorum:)

  YanıtlaSil
 3. okan k.m.paşa daki antepli lahmacuncu dan bahsetti zaten. büyük ihtimalle birinciliği kimseye kaptırmaz ama benim de bir süprizim var. bakırköy de ali usta diye bir kebapçı var. lahmacunu gerçekten çok güzel. ben her yediğimde şaşırıyorum.

  YanıtlaSil
 4. ben halil lahmacun markasının şişirilmiş bir balon olduğunu düşünüyorum. antepli lahmacuncuya henüz gitmedim ama fatihteki öz kilis lahmacun bence istanbuldaki en iyi lahmacunu yapıyor.

  YanıtlaSil
 5. Bizde ağız tadıyla bir lahmacun yiyememekten şikayetçiyiz.Antepli arkadaşımız sağolsun her gittiğinde getiriyor bizde nasipleniyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. antepten pişmiş lahmacun mu geliyor. soğuk soğuk bile yerim...

   Sil
 6. Bence borsam emsallerine göre fena değildir.Ben yediğimde çok yağlı değildi.
  Çiya'nınki de fena değildir bu arada.Biraz pahalıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çiyada hiç lahmacun yemedim.. denenebilir

   Sil
  2. Geçen Çiya'nın lahmacununu denedim pek begenmedim

   Sil
  3. madem karşıda oturuyorsun halil i bir de sen dene...biz en iyisi cerrahpaşanın karşısındaki antepliye gidelim.

   Sil
 7. eğer lahmacunda et tadını seviyorsanız Levent'teki Namlı Kebap güzeldir.
  ayrıca yine Levent çarşıdaki Şirvan Kebap da güzeldir.
  ama en güzeli Metro City AVM'deki İsot lahmacun. hem ucuz, hem lezzetli.

  YanıtlaSil
 8. en son fotoğraftaki eldivene dikkat ettiniz mi? takmasın daha iyi... Ben en çok Samsun'da öz Diyarbakır'ın ilk açıldığında yediğim lahmacunu unutmam. Sonra orası çok bozdu ama. Ben evde daha iyisini yaparım. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. küçük şehirlerde şaşırtıcı derecede iyi lahmacuncular oluyor. balıkesirde bile bir düzine var bunlardan

   Sil
  2. bu öz diyarbakırı da kaçıncı kez duydum.
   atlayıp gidecceğim sonunda

   Sil
 9. iyi lahmacun bulmak çok zor cidden. ben senelerdir arıyorum:) üçüncü bir lahmacun yazısını bekliyorum sabırsızlıkla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. üçüncü yazı pekj yakında :)..imerhan balıkesire gidebilirse "meşhur" lahmacuncuyu yazacak

   Sil
 10. borsam vs. hikaye gerçekten.

  Yemeğin güzeli nereden çıkacağı belli olmaz hesabı Torium AVM'de SALTENAS diye bir yerde yedim tadını unutamıyorum ama adamlar kapattı dükkanı:(
  Ustasını bulsam evde çalıştıracağım:)

  Bir de Bandırmada gülbaba vardı çocuk olduğumuzdan mı bilmem güzel gelirdi.

  asıl konuya geleyim ne biliyorsanız acilen açıklayın lahmacun yemem gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cerrahpaşa karşısındaki antepli. istanbulda tek. madem bandırma dedin. balıkesir in meşhur lahmacuncusu var. ismi de "balıkesirin meşhur lahmacuncusu" :)

   ama bence dünya üzerindeki en iyi lahmacunlar antepteki mahalle aralarında bulunan fırınlarda

   Sil
 11. Pendik'teki OzEyvan'i lahmacun konusunda tek gecerim!

  YanıtlaSil
 12. Lahmacun burada yenir - ayda bir sarıyerden kalkıp gidip yiyoruz

  http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/bagimlisi-oldugum-yeni-mekan-gaziantep-lahmacun-ve-pide-salonu-20014

  YanıtlaSil
 13. Samsun özdiyarbakırı şiddetle öneririm yalnız antep lahmacunu ile alakası yok.Daha küçük ve kuyruk yağı fazlaca kullanılıyor. Alıştığımız lahmacunlar gibi değil. Bir de kesinlikle iftara gitmeyin soğuk gelebiliyor. Ayrıca gitmisken saathanedeki lezzet donercisine kesinlikle gidin memlekette yiyebileceginiz en iyi dönerlerden birini yiyeceksiniz.Saat 5 gibi biter daha da çıkmaz haberiniz olsun.

  YanıtlaSil