1 Ağustos 2013 Perşembe

Emir Kipleri: Beyoğlu

Ye: İrem Pide Fırını. Kocamustafapaşa döneminde şahane Mardinli fırıncımız vardı. Kimi zaman incik, kimi zaman ise ördek fırına verip, büyük ziyafetler yapıyorduk. Ara sıra pide içi hazırlayıp eşe dosta dağıtıyorduk. Beyoğlu'ndaki ev yapımı pide ihtiyacımızı Şimşek Pide Salonu bir nebze giderse de canımız tava çekiyor. İrem Pide Fırını Beyoğlu karakolunun bulunduğu sokakta. Sahipleri Antakyalı. 
Duvarda Gül ve Tayyip posteri. Ülke'nin dediği gibi, "Müslüman adamın yaptığı yemekten korkma! İçki, kadın ve kumar gibi dünyevi zevkleri olmayanın tek dayanağı yemektir. Bir zahmet o işi de güzel yapsınları". Dalıyorum içeri. Antakya deyince aklımıza hemen Pöç Kasabı'nda yaptırdığımız kağıt kebabı geliyor. Ustaların uzmanlık alanı da bu. Hemen karşı sokaktakı Kasabım'dan yarım kilo dana kıyma alıyoruz. Manavdan ise soğan, domates, kırmızı  ve yeşil biber ve maydonoz. Usta başlıyor doğramaya. Lezzet versin diye yarım kutu margarini boca ediyor üstüne. Yanına aldığımız incecik pidelerle çatal kaşıksız dalıyoruz yemeğe. Yemek iki tepsi. Usta birini salçalı sosla süslemiş. İyi de olmuş.


Ertesi hafta ise Eminönü'nden aldığım kare esnaf tepsisiyle "patates tavayı" veriyorum fırına. Tam iftar vaktine denk gelmişim. Usta pek yoğun. Ocağında patlıcan kebabından böreğe envaiçeşit yemek var. Uzak bir köşeye benim patates tavayı sığdırmayı başarıyor. Yarım saat dükkan önünde volta attıktan sonra yemek fırından çıkıyor. Patatesler pek gevrek. Gazete kağıdına sarılı tepsiyi koşar adım Çukurcuma'ya taşıyorum. Ellerim yanıyor. Sadri Alışık Sokak'ta mola veriyorum. Mahallenin köpeği Alex sulanıyor yemeğime. Bir parça köfteden fırlatıyorum. Yemiyor. Karşı tarafta duran transeksüel kadın, "Kıyma, kemik. Öyle şeyler yemez o. Tavuk vereceksin ona. Havalıdır Alex. Yemek seçer" diyor. "Yazık ettik köfteye" diyorum. Halbuki Kasabım'dan yaptırmıştım. İstanbul'da yediğim en güzel kasap köftesi. Eve geliyorum. Açlıktan beynim dönmüş. Batırıyorum pideyi suyuna. Nereden başlasam?! Gevrek patatesten mi? Köfteden mi? İyisi mi ekmeğimi ikisine birden daldırayım. Araya soğan koymayı unutmadan.


Ye: Fatburger. Aslında burayı hemen yanıbaşında açılacak olan Shake&Shack adlı burger zinciri ile beraber ele almayı düşünmüştük. Kasabım, Mano ve İzi Burger'le birlikte şahane bir Beyoğlu hamburger dosyası yapılabilirdi. Ama dayanamadık. Açılış günü Fatburger'e dalıp ilk siparişlerimizi verdik. 


Flaş haber. Kola sınırsız. 200 cc'lik şişe kolaya 5 tl fiyat biçen Mano ve Kasabım gibi çakalları düşündükçe buranın değeri katlanıyor. Kola gibi ucuz bir üründen bu kadar yüksek marjda kar etmeye çalışmak bence düpedüz soygun. Bir mekana girmeden ilk önce camında asılı menüsüne bakarım. Menüde ise ilk hedefim günün çorbasıdır. Maliyeti 1 tl olan bir çorbaya 10 tl'lik fiyat biçiyorsa ana yemeklere bakmadan yolumu değiştiririm. Burası, sınırsız koladan sınıfı geçiyor. Fakat en ucuz menünün 21 tl olduğunu görünce hesap değişiveriyor. Daha önce bu mekanda Dükkan Burger konuşlanıyordu. Batmasının tek bir nedeni vardı . Fahiş fiyatlar. Fatburger üç köfteli en büyük menüsünü Amerika'da 7,90 usd'ye satarken burada en küçüğünü 21tl'ye okutması anlaşılır gibi değil. Üstelik "alkol lisanslı burgerci" olma kriterini Türkiye'de hiçe saymasına değinmiyorum bile. AVM'de açılacak şubelere bir şey demiyorum ama İstiklal'de en azından alkol lisansı alınmalıydı. Burgerle bira içmek ise yine hayal oldu.


Ben baconlu menüden söylüyorum. Tek köftelisi 23 tl. Ebatı fiyatına göre oldukça küçük. Çok aç olsam asla doymam. Hamburgeri lezzetli, baconu çok bol. Kıyma olması gerektiği gibi çok iri çekilmiş. Sosu yerinde. Ama köftesinin tadı bence Mano ayarında değil. Mangal kokusunu alamıyorsunuz.


Ye: Öncelikle bir haber verelim. Helsinki'den bildiren yazarımız Ülke doktora tezini verip ülkeye döndü. İskandinav refahından Tayyip otokrasisinin göbeğine düşüp "sosyal jet-lag" i atlattıktan sonra yeni projemiz için hazırlık yapıyor. Projenin adı "Ekrem Koçu'nun izinde". Detaylarını yakında vereceğiz. Bekleyiniz.


Laz Bakkal'ın hemen ilerisindeki köşe dükkanı bilen bilir. Pek uğursuz bir mekandır burası. Son iki yılda dört-beş işyeri batmıştır ardı ardına. Şimdi ise buraya Vegas isimli küçük bir pizzacı açılmış. Üstelik dilimle satıyor. İmerhan'la hep, Beyoğlu'nda dilim pizzacının olmamasından yakınırdık (Tabi planlarını baltaladıkları için İmerhan mekana batmaları için beddualarını ardı ardına sıralıyor orası ayrı. Ayıp!).Vegas Pizza ise köşedeki konumu sayesinde bu iş için ideal. Umarız binanın makus tarihini yenerler. Pizzalara gelince, bir Miss Pizza ayarında değil. Fakat 3 tl'ye bundan iyisini yemek ne mümkün. Benim gibi tüm Çukurcuma açları eminim ki Vegas'a abone olacaklardır. Orta okul yıllarında en derin ergenlik sancılarının göbeğinde bize zorla okutulan ittihatcı dizelerde dendiği gibi: "Yiyiniz efendiler yiyiniz. Aksırancaya kadar, tıksırancaya kadar yiyiniz!"


15 yorum :

 1. Bu fırını Ismarlama Pide yazısının yorumlarında yazmıştım, adını bilmiyordum :)) demek halen açıkmış.

  YanıtlaSil
 2. Geçen gittim yani pek doyurmayan standart menu 21 TL olduktan sonra içecek sınırsız olsa ne olur:) Onun yerine cevahir'de carls jr burger'e giderim hem daha normal fiyat orada da içecek sınırsız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Carls a ben de gittim ama hamburgeri burgerin bir tik üstü gibime gekdi bana....ama 21 tl çok uçuk bir rakam gerçektende

   Sil
 3. İrem pide fırınında yaşlanıp ölesim var şu anda:)

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Valla ben de şaşırdım ..usta, tereyagi ağır kaçar, zeytinyağı da yanar dedi..

   Sil
 5. Ayvalık tostu yaparken de aynı durum var . tereyagi veya zeytinyagı margarine yetisemiyor.

  YanıtlaSil
 6. Şu siktiri botan siyasi mesaj kaygınızda olmasa "ne", "nerede","kaça", "kimle", "nasıl yenir" anlamında mükemmel bir blog olacak..!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de tam tersi bir elestiri yapsam yeri aslinda. ne nerede kaca yenir blogu olmasa daha güzel olur su blog. zaten milyon tane blog vardir o sekilde. bir tane farkli olsa kimse bisey kaybetmez, askine kazanir.

   Sil
  2. olabilir. şöyle güzel bir yemeksiz granada yazısı yazsan fena mı olur? ya da dumanlı bir kapadokya yazısı...ben de uzun zamandır ara verdiğim bir sinema yazısı yazsam..bloğun ev hanımı bloğu olma yolunda ilerlemesinden ben de çok mutlu değilim.. katkınızla bunu düzelteceğiz...:)

   Sil
 7. AKP'li fanatikleri müslüman saymak ne kadar doğru? İmanı para olmuş AKP, ne kadar müslüman?

  YanıtlaSil
 8. vegasın olduğu yer çıkurcuma değil. ağa hamamı denir o muhite.

  YanıtlaSil
 9. ağa hamamı dersen kimse anlamaz...

  YanıtlaSil