6 Ağustos 2013 Salı

Roger Waters: The Wall 2013 İstanbul


1. 3 Ağustos sabahından itibaren yukarıdaki fotodaki gibi rahatsız edici tweetlerle başladım güne. Konser için geri sayım... Akşam olup vakit çattığında ise konserin pazar gününe ertelendiğini duymanın hayal kırıklığını yaşamıştım. Meğer benim dışımda herkes konserin ertelendiğini aylar öncesinden biliyormuş.


2. Tabi bunun üstüne gelen klasik polis dehşeti sebebi ile günümüz daha da berbat oldu. Çareyi Atlas Sineması'nda Wolverine filmine gitmekte bulalım derken bu film de seyirci yetersizliğinden iptal oldu. Tarihin en kötü Kadir Gecesi!


3. 4 Ağustos günü ise süprizlere fırsat vermeden erkenden İTÜ Ayazağa yolunu tuttuk. Red Hot trajedisinden sonra bir daha asla Beyoğlu dışında konsere gitmeyeceğime dair yeminleri savurmuştum. İçki yasağı ve Santralistanbul'un ulaşım sorunu beni canımdan bezdirmişti. Fakat kampüse çok rahat bir şekilde vardık. Üstelik içeriye itiş kakış yaşanmadan (Roger's Water! espirileriyle su satan esnaf arasından) sorunsuz girebildik.4. Konserin başlamasına birkaç saat kala çevredeki oyuncaklar konserin dehşetengizliği hakkında ipuçları içermekteydi. Vince asılı uçak, devasa sahne arkasında saklanmaya çalışılan kuklalar ve tabiki duvar...


5. Waters yaklaşık yirmi dakikalık rötarla sahneye çıktı. Öncelikle şunu söyleyelim. Bu, kesinlikle hayatımda gittiğim en iyi konser. Daha önceki hiçbir konser için bu kadar kesin kelimeler kullanmamıştım.


6. Üstelik Waters türlü süprizlerle Türk seyircisini fena halde tavladı. Duvara yansıttığı gezi şehitleri resimleriyle duygusal birkaç söz. Seyirci ise yaş ortalaması yüksek olmasına rağmen yine de can sıktı. Bira kasalarının üstüne çıkıp daha iyi görmeye çalışan fakat arkasındakilerin görüş açısını bir çırpıda berbat edenler, duvara lazer ışığı tutup binlerce bedduayı alanlar ve en kötüsü konseri izlemek yerine akıllı telefonları ile kameraya alan zavallılar.

Orta altta Adnan Menderes

7. Konsere gelince. Blog yazarları olarak The Wall'dan pek haz etmeyiz. Adil'in favorisi Animals iken ben Dark Side, İmerhan ise Meddle albümünü başucuna koyar. Bizim için en vasat Pink Floyd albümlerinden biridir (Final Cut'u Roger Waters albümü kabul ediyoruz). Hele hele tüm parçalar Waters'ın itici vokaliyle seslendirildiğinde.Bunu en çok Comfortably Numb parçasında hissediyorsunuz. Gözler fena halde Gilmour'u arıyor. De Niro'suz Scorsese filmi gibi ağızda ekşi bir tat bırakıyor.


Ayrıca şov görsel yönden insanı dehşete düşürse de zamanla  açık hava sinemasında Alan Parker'ın The Wall filmini izliyormuş hissi uyandırıyor. Gilmour'ın Gdansk konserindeki insansı temaların hiçbirine burada rastlayamıyorsunuz. Belki Olimpiyat açılışı için ideal ama tek derdi müzik dinleme olan bizlere biraz fazla. Yine de şükretmeliyiz. Gilmour ile Waters gelecekte Live at Nemrut yapmadığı sürece göreceğimiz en iyi konser bu (AC/DC bir araya gelirse fikrim değişebilir).

Stattan çıkış

4 yorum :

 1. Bu arada konserin ses düzeni kusursuzdu.ilk başta salak gibi önlerde izlemeye çalişsam da arkada izkemek hem görsel hem de ses açısından daha doyurucuydu

  YanıtlaSil
 2. bence de seyirci feciydi. bu kadar ölü bir kalabalık beklemiyordum böyle bir konserde. ama sonradan anladım ki bu zaten müzik için değil görsel şov için gidilen bir konsermiş. neyse ben halen 1998'deki rolling stones konserinin anılarıyla yaşıyorum. konser dediğin müziktir (bence). bu arada ses sistemi kesinlikle müthişti ve arkadan izlemek ortama hakim olmak açısından daha akıllıcaymış, sonradan anladık.
  sizce de çok boş değil miydi stadyum? ben mi itiş tepiş izlenen, birilerinin ayağına basmadan yürünemeyen konserler zamanında kaldım acaba?

  YanıtlaSil
 3. Ön taraflar çok sıkış tepişti.son fotoda görüldüğü gibi gayet kalabalıktı aslında...hele ramazan tatili öncesi bomboş istanbul düşünüldüğünde.yaşlı seyirciler huysuz ve sıkıcı oluyorlar.red hot konserindeki genç tayfa ile kıyaslandığında fark hissediliyor.bir de iranlı çok insan vardı. Çoğu da tüttürüyordu :)...

  YanıtlaSil
 4. İstanbul'a uğramayan bir önceki wall turnesinde gittiğimde duvardaki tek türk "Adnan Menderes" ti.

  http://www.cukurcumatimes.com/2011/05/st-petersburg-yazlar-3.html

  YanıtlaSil