29 Eylül 2013 Pazar

Gurbet Kuşu Sunar: Granada'nın Grafiticisi "El Niño de las Pinturas"


Granada’nın sokaklarını gezdiğinizde elbet bir çok sokak sanatı örneğine denk gelirsiniz. Ya bir köşede muhtemelen politik stensil vardır, ya da rengarenk bir grafiti karşınıza çıkar. Sticker desen almış başını yürümüştür. Tabi, kriz dolayısıyla sticker sanatı yerini, daha çok bakıcı, boyacı ilanlarına bırakmak durumunda kalmıştır. Bu yazıda ise grafitileriyle Granada sokaklarına ayrı güzellik katan, anında karizması biteceğinden ismini Türkçe'ye çevirmeyeceğim, El Niño de las Pinturas’ı kısaca tanıtacağım. Sokak sanatı, grafiti şeysi de nereden çıktı demeyin. Hakikatte işim olmaz. Okan’ın gözüne girme çabası diyelim, geçelim.


Gerçek ismi Raul Ruiz olan, El Niño de las Pinturas’ın grafitilerine daha çok eskinin Yahudi, şimdinin kolpa, alter, hipi mahallesi Realejo’da rastlayabilirsiniz. Neredeyse her işine gerçekten gönül verenlerin başına geldiği üzere, güzel sanatlar fakültesine alınmıyor. "Bu da bana fırsat oldu, direkt şehri boyamaya başladım" diyor bir röportajında.

Granada’nın kültürünün önemli bir parçası olan Flamenko’ya da grafitilerinde yer vermiş.
Çingene mahallesi Sacromonte’den bir Flamenko mekanı.
Üç yıl önce vefat eden Granadalı meşhur Flamenkocu Enrique Morente grafitisi.
Sadece Granada’yla sınırlı kalmayıp, farklı ırklardan insanları bir bir resmetmiş. Grafitilerinde her cins insanı görmek mümkün.
Joe Strummer grafitisi de onun eseri. The Clash’in Ankara doğumlu solisti, alkolik müziği punk’ın babası Joe Strummer, Granada’yı çok sevip oraya yerleşmiş. En açık kanıtı, açın bakın, London Calling albümündeki Spanish Bombs şarkısıdır. O şarkı, Granadalı meşhur şair Federico Lorca’ya ve İspanya iç savaşında savaşan anarşistleredir. Lorca’nın kayıp mezarının peşine düşmüş ama bir şey çıkmamış. Neyse, Realejo semtindeki küçük bir meydancığa da 2011 yılında Joe Strummer‘ın adını vermişler.


Joe Strummer meydancığının yan tarafındaki komple bina grafitisi de yine El Niño de las Pinturas’ın işi.


Tabi ben El Niño de las Pinturas‘ın grafitilerinden sadece bir kaçını burada size gösterebildim. Daha fazlası için ya El Niño de las Pinturas’ın sayfasına bakın, ya da El Niño de las Pinturas Granada deyip aratın gelsin.3 yorum :

 1. granadayı gezdim tozdum böyle birşeye rastlamadım. malagayla karıştırıyor olabilir misin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arkadasim o kadar yazi yazmisiz anlatmisiz ne nerede soylemisiz, hala daha ben gormedim malagayla karistiriyor olabilir misin diyorsun. sen gormediysen yoktur diye kabul edelim o zaman oldu mu.

   Sil
 2. Granada'ya doyamadık. devamını merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil